در وبینار تخصصی برتریها بررسی شد؛

مازوت و دیگر متهمان پرونده آلودگی هوا

مازوت و دیگر متهمان پرونده آلودگی هوا با تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور بخصوص تهران، بیشتر از هر چیز نام مازوت بعنوان مقصر آلودگی شنیده می شود. وبینار تخصصی ایرنا رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران و معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست به پرسش ها در این خصوص پاسخ دادند.


همزمان با تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور و طرح مسائلی چون مازوت سوزی بعنوان یکی از علل آلودگی، اداره کل پژوهش و بررسی های خبری ایرنا در میزگردی تخصصی به بررسی علل این پدیده پرداخت. در این میزگرد مجازی که با حضور «آرش حسینی میلانی» رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران و «داریوش گلعلی زاده» معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ابعاد مختلف مبحث آلودگی هوا در سالهای اخیر در کنار راهکارهای متخصصان در این حوزه مورد واکاوی قرار گرفت و همچون شائبه مازوت سوزی در نیروگاه های تهران هم بررسی گردید.
معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر انتشار اطلاعات درست درباره آلودگی هوا در جامعه اظهار داشت: اگر اطلاعات درست از جانب سازمان محیط زیست یا دیگر سازمان ها در اختیار افکار عمومی قرار نگیرد، داده های نادرست جای آنها را می گیرد و مردم را گرفتار تشویش می کند.

آلودگی هوا و مبحث مازوت سوزی
در این وبینار، داریوش گلعلی زاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست درباره طرح نام مازوت بعنوان عامل اصلی آلودگی هوا در یکی دو هفته اخیر خاطرنشان کرد: به علت دود سیاهی که هنگام سوختن مازوت به هوا می رود و می ماند، هر شخصی متوجه آن می شود و اساسا نمی توان استفاده از این سوخت را مخفی کرد.
وی فیلمهای پخش شده در فضای مجازی را در ارتباط با نیروگاه شازند اراک و رامین اهواز دانست و توضیح داد: گرچه من آمار مصرف سوخت نیروگاه های کشور را دارم و همکارانمان روزانه پایش می کنند، اما مصرف مازوت را هر کسی با چشم می تواند تشخیص دهد. من بعنوان یک محیط زیستی می گویم که عامل آلودگی اخیر تهران مازوت نیست و چون سازمان محیط زیست مبحث را رصد می کند، اگر جایی مازوت بسوزاند، نخستین جایی که جلوی آنها را می گیرد، سازمان محیط زیست است.
گلعلی زاده در واکنش به پرسش خبرنگار ایرنا درباره مصاحبه هایی که از رئیس سازمان محیط زیست انتشار یافته، اظهار داشت: صحبتی که در ابتدا از قول دکتر کلانتری، ریاست محترم سازمان محیط زیست عنوان شد، بازنشر مصاحبه سال قبل ایشان بود. سال قبل به علت شرایط تحریمی صادرات مازوت گرفتار مشکل شد و جا برای نگهداری مازوت نبود، اما همان سال قبل مشکل صادرات حل شد و سال جاری همه مازوت ها را می توان صادر کرد. سال جاری مشکل مازوت مازاد نداریم و مشکل سال جاری افزایش مصرف خانگی گاز است.
معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با رد شائبه استفاده از مازوت در نیروگاه هایی چون نیروگاه اسلام آباد اصفهان و شاهین شهر، درباره علت آلودگی هوا اظهار داشت: منابع آلاینده ثابت و متحرک همچنان اصلی ترین علل آلودگی هوا در شهرهای ما به شمار می آیند و تولید ناکس که توسط این منابع و نیروگاه ها تولید می شوند، سبب آلودگی هوا می شود، باید توجه داشت نیروگاه ها در صورت استفاده از سوخت گاز هم آلودگی ناکس تولید می کنند و این فرایند اجتناب ناپذیر است. اما میزان گاز دی اکسید گوگرد همواره در شرایط پاک بوده و در صورت افزایش تا میزان ۷۰ یا ۸۰ هم هیچگاه از حد قابل قبول بالاتر نرفته است.

منبع اصلی تولید دی اکسید گوگرد در پایتخت
گلعلی زاده در ادامه در مورد منابع اصلی دی اکسید گوگرد در تهران افزود: طبق بررسی های دقیق به عمل آمده در روی نقشه های آلایندگی شهر تهران، مهمترین مراکزی که درصد بالای دی اکسید گوگرد را نشان می دهند، مناطق نزدیک به بزرگراه های پیرامون شهر تهران مانند بزرگراه آزادگان، امام علی(ع)، امام رضا(ع) و جاده مخصوص کرج بوده اند که با تردد خودرو های سنگین و فرسوده مواجهند و به هیچ وجه مراکز سنجش بخش های مرکزی و داخل شهر تهران از افزایش دی اکسید گوگرد گزارش نداده اند. دلیل آلودگی این خودرو ها هم می تواند دو مورد باشد: نخست اینکه مراکز عرضه سوخت در حومه شهر گاها استاندارد یورو ۴ را ندارند و میزان گوگرد این سوخت ها گاه تا ۵۰ ppm هم گزارش شده است و همین سوخت نامناسب و غیر استاندارد، اصلی ترین دلیل آلایندگی خودرو های سنگین و فرسوده به شمار می آید. دلیل دوم به فرسودگی و غیراستاندارد بودن خودرو ها باز می گردد چون که این خودرو ها فاقد فیلتر جاذب دوده هستند و بدین خاطر آلودگی بیشتری نسبت به خوروهای مشابه و استاندارد ایجاد می کنند. حال فرض کنید این خودرو های سنگین و فرسوده در این شرایط وارونگی هوا و سکون آب و هوایی، وارد مناطق شهری شوند و با انباشت و تجمع آلاینده های خود تا حد زیادی فضای شهری را با چالش آلودگی مواجه سازند.
معاون مرکز ملی هوا سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره جریان وزش باد و هوا در شهر تهران اضافه کرد: در روز، باد از جنوب تهران به شمال تهران همه آلودگی ها را از سمت شهر ری به سمت شمال تهران حمل می کند و در آنجا هم در برخورد با کوه های البرز در مناطق شمالی گیر می افتد و گاهی این آلودگی تا لواسان هم امتدا می یابد؛ به صورتی که شاخص آلودگی در لواسات هم گاهی تا ۱۹۰ افزایش می یابد.
گلعلی زاده درباره نیروگاه مازوت سوز قزوین هم توضیح داد: نیروگاه قزوین که سوخت مازوت می سوزاند، به هیچ وجه صدمه ای به شهر تهران و البرز نمی زند و مسیر باد باآنکه از غرب به شرق و به سمت تهران است، اما این آلودگی ها در شهرهایی چون اشتهارد و محمدشهر تخلیه می شود. البته این توضیح لازم است که سازمان محیط زیست نسبت به آلودگی این شهرها هم حساسیت زیادی دارد اما به علت تهویه سریع هوا در این دو شهر و با عنایت به این که مراکز آلودگی صنعتی در این دو شهر وجود ندارد، به هیچ وجه جای نگرانی برای انباشت آلودگی در این دو شهر و به صورت کلی استان تهران و البرز، از سمت نیروگاه قزوین وجود ندارد.
شورای شهر و پرونده مازوت سوزی در جنوب تهران
سید آرش حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در مورد احتمال مازوت سوزی پارسال و بررسی شورای شهر درباره این مورد اظهار داشت: سال ۹۸، در یک بازه زمانی ۱۵ تا ۲۰ روزه، شورای شهر تهران به منظور رصد و مراقبت از فضای شهری، میزان آلودگی هوا در مناطق مختلف تهران را مورد پایش قرار داد. بر اساس این واکاوی که با همکاری شرکت کنترل کیفیت هوا انجام شد، درصد گاز دی اکسید گوگرد نسبت به مقطع مشابه سال قبل در آذر ماه، حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش را در مناطق جنوبی ۱۶، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ نشان می داد و تراکم آلودگی ناشی از گوگرد در این مناطق، ۳ تا ۵ روز ادامه داشت، اما در سایر مناطق شهر تهران آلودگی دی اکسید گوگرد مشاهده نشد.
«آرش حسینی میلانی» و «داریوش گلعلی زاده»وی افزود: البته شورای شهر با اخطار و اطلاع رسانی در این مورد، از سازمان حفاظت از محیط زیست خواست دیده بانی دقیق تری نسبت به آن داشته باشد. در نهایت اداره کل محیط زیست تهران، آذر ماه به صورت رسمی و کتبی به ما اعلام نمود در نیروگاه ها و صنایع تهران تا آخر آذر ماه سال جاری، هیچ اثری از مازوت سوزی مشاهده نشده و همه آنها از گاز بهره برده اند.
رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بعد از آن، مکاتبه ای میان شورای شهر تهران و سازمان محیط زیست صورت نگرفت، اما همچنان شورا نگران افزایش میزان دی اکسید گوگرد در فضای شهر تهران است، عنوان کرد: تاکید می کنم دلیل آلودگی شهر تهران در روزها و هفته های اخیر نه دی اکسید گوگرد، بلکه ذرات ریز معلق در در هواست. این مورد بیشتر از هر چیز نشانگر آن است که باید میزان آلایندگی صنایع و منابع ثابت آلاینده در حریم یا مجاور شهر تهران هم مورد رصد و وارسی دقیق قرار گیرد.
حسینی میلانی اضافه کرد: در سالهای قبل تنها بر کنترل آلودگی در داخل شهر تمرکز می شد اما به نظر می آید در شرایط کنونی رصد دقیق میزان آلایندگی در منطقه شهری تهران و حریم آن هم باید در دستور کار قرار گیرد.
مشروح این میزگرد در ایام آتی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.منبع:

1399/10/20
19:21:53
0.0 / ۵
1555
تگهای خبر: پایتخت , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مازوت و دیگر متهمان پرونده آلودگی هوا
نظر شما در مورد مازوت و دیگر متهمان پرونده آلودگی هوا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها