عقب نشینی قیمت ها روی مدار خوش بینی

عقب نشینی قیمت ها روی مدار خوش بینی به گزارش برتریها روزنامه ابتکار در گزارشی نوشت: کاهش قیمت در بازارهای اقتصادی طی روزهای اخیر بارقه های امید برای بهبود شرایط معیشت را در دل جامعه روشن کرده است. حالا آغاز موج جدید کاهش قیمت در بازار ارز، طلا، سکه، خودرو و مسکن این پرسش را به وجود می آورد که کاهش قیمت ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟


روزنامه ابتکار دوشنبه ۲۲ دی در گفتگو با فرید زاوه کارشناس خودرو و احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن به بررسی وضعیت بازارهای اقتصادی در ماه های آتی پرداخت و نوشت: با مشخص شدن جزئیات بودجه سال ۱۴۰۰ و شرایط به وجود آمده ناشی از کرونا پیشبینی می شد که سال آتی اقتصاد ایران شاهد افزایش شدید تورم و همینطور کوچک شدن سفره های مردم باشد. این پیشبینی در حالی بود که به تازگی بازارهای داخلی در فضای متفاوت، شاهد ریزش قیمت ها هستند. خیلی از کارشناسان کاهش تنش های سیاسی را یکی از عومل موثر در کاهش قیمت های اخیر در بازارهای اقتصادی می دانند.
استارت خوردن کاهش قیمت در بازارهای اقتصادی طی روزهای اخیر بارقه های امید برای بهبود شرایط معیشت را در دل جامعه روشن کرده است. حالا آغاز موج جدید کاهش قیمت در بازار ارز، طلا، سکه، خودرو و مسکن نقل محافل شده و این پرسش را به وجود می آورد که کاهش قیمت ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟
بازار ارز از تب وتاب افتاد! طلا نزولی شد
روند کاهش نرخ ارز از آبان ماه سالجاری به دنبال سیاست های ارزی بانک مرکزی و همینطور ایجاد جو روانی مثبت ناشی از انتخاب جوبایدن بعنوان رئیس جمهوری آمریکا شروع شد و حالا بیشتر کارشناسان و تحلیل گران معتقدند که اگر تنش های سیاسی و یا اقتصادی به بازار مخابره نشود می توان امیدوار بود که قیمت ارز در ماه های آتی در راه نزولی باقی بماند. البته از طرفی بعضی از تحلیل گران معتقدند که کاهش بیشتر نرخ ارز در ماه های آتی امکان پذیر نخواهد بود و الان بازار درگیر یک جو روانی ناشی از تغییر ریاست جمهوری آمریکا است. کاهش نرخ ارز در حالی است که بازار سکه و طلا هم این روزها کاهش قیمت را تجربه می کنند. به قول کارشناسان و فعالان این بخش، تقاضا برای خرید مصنوعات طلا نسبت به دو ماه پیش حدود ۷۰درصد کاهش یافته است و اگر ارزش اونس طلا افزایش نیابد، به علت نبود تقاضا و کنترل مناسب نرخ ارز از جانب بانک مرکزی، قیمت طلا و سکه همچنان کاهش خواهد یافت.
کاهش ۵ تا ۲۰ میلیونی قیمت خودرو
همزمان با کاهش قیمت دلار بازار خرید و فروش خودرو هم روند کاهشی قیمت ها را تجربه می کند، به نحوی که مشاهده قیمت انواع خودرو های داخلی و مونتاژی از کاهش ۵ تا ۲۰ میلیونی قیمت ها آن هم طی چند روز اخیر حکایت دارد. به اعتقاد فعالان بازار خودرو، در دو هفته اخیر تاحدودی مشتریان به سمت خرید و فروش خودرو متمایل شده بودند اما کاهش قیمت دلار سبب شد تا توقف در خرید و فروش خودرو صورت گیرد و به شکلی همه منتظر ارزانی بیشتر خوردو در سطح بازار هستند. حال باید دید که ریزش قیمت ها در این بخش تا کجا ادامه خواهد داشت؟ فربد زاوه، کارشناس خودرو در پاسخ به این پرسش به «ابتکار» اظهار داشت: تا زمان ورود بایدن به کاخ سفید و تعیین تکلیف برجام بازار خودرو منفی خواهد ماند و این روند منفی را نه تنها در بازار خودرو بلکه در سایر بازارها شاهد خواهیم بود.
این کارشناس خودرو با بررسی وضعیت اقتصاد و عدم تناسب میان کاهش قیمت و جریان پولی کشور افزود: باید اشاره نمود که استارت کاهش قیمت ها خلاف جریان پولی کشور است، به عبارتی دیگر ضریب سرعت نقدینگی و ضریب پایه پولی در اقتصاد بالا است و دولت با کسری بودجه روبه رو بوده که این مسائل تورمزا است. علیرغم این عدم تناسب تعلل مشتری برای خرید تا روشن شدن شرایط طی روزهای اخیر سبب نزولی شدن قیمت ها شده است.
وی ضمن اشاره به موثر بودن عواملی همچون انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهوری و مساله برجام بر کاهش قیمت ها اظهار داشت: حدود ۱۲ روز دیگر بایدن رسما کار خویش را آغاز می کند و از آن موقع به بعد برجام تعیین کننده ادامه روند کاهش قیمت در بازارهای داخلی می شود. این کارشناس خودرو اظهار نمود: می توان اظهار داشت که اگر سیاست های آمریکا به سمت رفع تحریم ها و آزادسازی منابع مالی ایران باشد، دولت می تواند با یک سیاست گذاری درست تورم را به شدت کم کند. در شرایطی که تورم کاهش پیدا کند در ابتدا ما شاهد کاهش نرخ ارز و بعد از آن شاهد تغییراتی در بازارهای موازی خواهیم بود. اما اگر تنش های سیاسی چه درون مرز و چه بیرون مرزها تمام نشود و اشتباهاتی رخ دهد می تواند منجربه بدتر شدن اوضاع قیمتی در بازارهای اقتصادی شود.
وی افزود: در یک جمع بندی باید اظهار داشت که سیاست های پولی کشور تورمی بوده و کاهش جزئی قیمت ها در بازار خودرو در حالی ادامه پیدا خواهد نمود که فضا در آینده بازگشت به برجام را نشان دهد. اگر سیاست هایی صحیح اتخاذ و منابع به درستی هزینه شود می توان امیدوار بود که کاهش قیمت در بازار خودرو حتی تا نیمه دوم سال آتی ادامه خواهد داشت. البته این به معنای رکود شدید و کاهش حجم معاملات است، اما اگر وضعیت بین المللی اصلاح نشود ما از اسفند شاهد روند صعودی قیمت ها در بازار خواهیم بود.
بازار مسکن در امید روزهای بهتر
کاهش قیمت تنها به بازار خودرو و ارز محدود نمی گردد و مسکن هم طی روزهای اخیر شاهد ریزش قیمت بوده است. آخرین گزارش مرکز آمار ایران، از شاخصهای قیمت املاک در آذر ماه، اطلاعات اولیه کاهش قیمت مسکن در تهران را تایید می کند و نشان داده است طی این ماه در تهران متوسط قیمت مسکن ۸.۵ درصد نسبت به ماه پیش از آن ارزان تر شده است. حال این پرسش مطرح می شود که آیا بازار مسکن طی ماه های آتی مسیر نزولی قیمت ها را حفظ خواهد کرد؟ احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکن در این راستا به «ابتکار» اظهار داشت: با بررسی شرایط می توان اظهار داشت که بطور قطع ما شاهد کاهش بیشتر قیمت در بازار مسکن طی ماه های آتی خواهیم بود. عوامل گوناگونی دست به دست یکدیگر داده و استارت کاهش قیمت را زده است. کاهش انتظار تورم، دریافت مالیات از خانه های خالی، مسائل بین المللی و... همچون عوامل اثرگذار در کاهش قیمت مسکن می باشد.
این کارشناس مسکن اظهار نمود: اگر این عوامل ادامه داشته باشد بدون شک ریزش ها سرعت بیشتری داشته و این در شرایطی است که اگر اتفاقات مهم تری رخ دهد بطور قطع ریزش های شدیدتری را در بازار مسکن تجربه خواهیم کرد. من معتقدم بازار تا اوایل سال آینده حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ریزش قیمت خواهد داشت.
وی ادامه داد: طی دو سال گذشته افزایش قیمت ها نجومی بود و پیشبینی می شد که ما شاهد کاهش قیمت ها باشیم. اگر مشکلات بین المللی سامان یابد بطور قطع شرایط بهتری برای قیمت در بازار مسکن رقم خواد خورد.منبع:

1399/10/22
17:28:01
0.0 / ۵
1199
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , مشتری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عقب نشینی قیمت ها روی مدار خوش بینی
نظر شما در مورد عقب نشینی قیمت ها روی مدار خوش بینی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها