اعتمادسازی آمریكا راهكاری موثر در حفظ برجام

اعتمادسازی آمریكا راهكاری موثر در حفظ برجام به گزارش برتریها آمریکا تابحال نتوانسته به تعهدات خود در برجام عمل کند و این در شرایطی است که اقدامات جمهوری اسلامی ایران از زمان انعقاد برجام تحت نظارت و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است، ازاین رو برای حفظ برجام لزوم دارد که آمریکا قدم های نخست برای اعتمادسازی را بردارد.


دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ۱۳۹۷خورشیدی از برجام خارج شد و همه تحریم های رفع شده در این توافق را ضد ایران بازگرداند. کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند ایران هم تعهدات خود به محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته کنار گذاشت. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان داده است که رسانه های داخلی در یادداشت ها و گزارش هایی به بررسی و تحلیل ابعاد مختلف برجام و ضرورت توجه به ابعاد مختلف آن پرداخته اند.
رسانه های اصلاح طلب
کمیسیون مشترک و حفظ برجام
روزنامه آرمان ملی به گفتگو با دیاکو حسینی تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری پرداخت و نوشت: برخی در داخل آمریکا بر این باور هستند که بازگشت بی قید و شرط ایالات متحده برجام، این کشور را در موضع ضعف قرار می دهد و انتقادهای داخلی را در آمریکا ضد بایدن افزایش دهد. این انتقادها از آن جهت امکان دارد شدت پیدا کند که آنها هنوز چشم اندازی در مورد محدودیت های هسته ای و قدرت دفاعی ایران ندارند. با وجود تمامی این ملاحظات آنها به دنبال این هستند که یک تضمین از ایران دریافت نمایند و بعد از آن به برجام بازگردند. باید توجه کرد که طیف هایی هم در آمریکا هستند که اعتقاد دارند که آمریکا بی قید و شرط به برجام بازگردد تا اطمینان حاصل شود. مجموعه این حرف ها نشان از این نیست که ما به بن بست در برجام رسیده ایم. تلاش هایی در دولت آمریکا در حال رقم خوردن است و وزیر خارجه کشورمان هم در همین راستا یک پیشنهاد عملی داده اند که زمینه های خوبی برای اجرای آن وجود دارد و می تواند به حل مشکلات ختم شود. این اراده در آمریکا هم وجود دارد که این پیشنهاد را با اندکی تغییر به مرحله اجرا درآورند.

حسن نیت ظریف
روزنامه آفتاب یزد به گفتگو با عبدالرضافرجی زاد پرداخت و نوشت: «وقتی در دو سوی ماجرا ـ ایران و آمریکا ـ خواستار آن هستند که نخست طرف مقابل گام بردارد یعنی این دو کشور هیچ اعتمادی به همدیگر ندارند و این مساله طبیعی است.» عبدالرضافرجی زاد ضمن برحذرداشتن جناح های سیاسی کشور در خصوص نگاه انتخاباتی داشتن به برجام تاکید می کند: «این که می بینیم اتحادیه اروپایی اظهارات مکرون را منهای دیدگاه های اشتراکی اتحادیه می داند یا مقامات آلمان بر خلاف امانوئل مکرون نگاه بسیار مثبتی به برجام دارند دو پیام آشکار را به جهان مخابره می کند: ـ مکرون اظهار نظراتی را مطرح کرده است که جنبه اقتصادی دارد و صرفاً می خواهد اعراب را برای معامله با پاریس ترغیب کند. ـ اتحادیه اروپا برخلاف دوران ترامپ، عزمش را جزم کرده تا هرچه سریع تر توافقات برجامی به روال عادی خود و مطابق آن چه تا قبل از خروج آمریکا در جریان بود بازگردد.

چرا برجام همچنان مهم است؟
روزنامه ابتکار در یادداشتی به قلم محمد یوسفی آرامش نوشت: برجام معاهده ای چند جانبه و سیاسی بود که الزامات و پیش نیازهای فراوانی برای بهره مند شدن از مزایای اقتصادی آن نیاز بود؛ همچون این پیش نیازها می توان به نرمال سازی روابط بانکی و قرارگیری در معاهده های بین المللی در رابطه با مسائل مالی نام برد.
تحریم های هوشمند ایران قبل از یک دهه از انعقاد برجام، آغاز به شکل گرفتن کرد. این تحریم ها در زمان شکل گیری شاه راه های جدید اقتصادی همچون اقتصاد دیجیتال و همینطور گسترش ابزارها و شبکه های نوین الکترونیکی-مالی در اقتصادهای جهان همچون آمریکای شمالی، اروپا و هم پیمانان آنان در آسیا شکل گرفته بود. بدین صورت همزمانی شروع تدریجی تحریم های ایران با این انقلاب دیجیتال اقتصادی و همچنین تدوین قوانین در رابطه با این روندهای اقتصادی و استفاده از ابزارهای نوین مالی در کشورهای مذکور، سبب شدند تا نام ایران با محوریتی محدودکننده در بطن قوانین محلی کشورها قرار گیرد. این امر در کشورهایی که از ساختار دولت های محلی قدرتمند و دولت مرکزی با اختیارات پایین بهره مند بودند و با سیستم قانون گذاری محلی و پیچیده، خیلی سخت تر شد. برای مثال کشوری مانند آلمان که از ۱۶ ایالت با اختیار کامل قانون گذاری محلی تشکیل شده است و دولت مرکزی در آن اختیار چندانی برای مداخله در امور ایالت ها ندارد.

ارزیابی اجرای تعهدات برجامی ایران به آمریکا مربوط نیست
خبرگزاری برنا به بازتاب سخنان علیرضا میریوسفی رایزن مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد پرداخت و آورد: این که ایالات متحده ارزیابی کند که آیا ایران- که ما گفتیم می تواند خیلی سریع اقدامات جبرانی خویش را معکوس کند- به تعهدات خود عمل کرده یا نه، به ایالات متحده مربوط نیست. میریوسفی با تکیه بر اینکه به جز برنامه هسته ای ایران، موارد دیگر بخشی از مذاکرات منتهی به توافق هسته ای ۱۳۹۴ نبوده است، خاطرنشان کرد: در نتیجه برنامه دفاع موشکی ما برای مذاکره نیست. او درباره بخشی از اظهارات وزیر خارجه آمریکا نسبت به آزادی زندانیان، هم خاطرنشان کرد: ایران پیشنهاد کرده است در مورد تبادل زندانیان دو طرف بحث کند.

اروپا می تواند قدم ها درباره برجام را با ایران و آمریکا هماهنگ کند
روزنامه آفتاب یزد به بازتاب سخنان محمد جواد ظریف پرداخت و نوشت: وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توییتر نوشت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می تواند بعنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، قدم ها را در مشورت با ایران و آمریکا هماهنگ نماید. ظریف در این پیام توییتری نوشت: «به کریستین امانپور از شبکه سی ان ان گفتم: ایالات متحده از برجام خارج شد و آنرا نقض کرد. اما ایران تنها اقدامات جبرانی انجام داد. آمریکا باید به پایبندی کامل بازگردد. ایران سپس فورا از اقدامات جبرانی خود بازخواهد گشت.» «جوزف بورل-به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک- می تواند قدمها را در مشورت با ایران و آمریکا هماهنگ نماید.»

رایزنی اروپا با آمریکا درباره لغو تحریم های ایران
خبرگزاری ایسنا در گزارشی آورد: الجزیره از رایزنی اتحادیه اروپا با آمریکا برای لغو تحریم های یک جانبه اعمال شده بر ایران اطلاع داد. الجزیره گزارش داد، ما با کشورهای عضو برجام و دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره بازگرداندن توافق هسته ای به مسیر اصلی آن در ارتباط هستیم. اتحادیه اروپا تصریح کرد: در حال مذاکره با آمریکا درباره لغو تحریم های یک جانبه ای هستیم که بر ایران اعمال شده است.

رسانه های اصولگرا
نگرانی وزیر انرژی رژیم صهیونیستی از بازگشت آمریکا به برجام
سایت خبری افکانیوز در گزارشی آورد: وزیر انرژی رژیم صهیونیستی با افترا زنی به ایران درباره ساخت بمب اتمی، نگرانی خود از بابت بازگشت آمریکا به برجام را در چارچوب ادعاهای نه چندان تازه ای بیان کرد. وزیر انرژی رژیم صهیونیستی ادعا نمود ایران تا رسیدن به بمب اتمی تنها ۶ ماه زمان دارد. یووال اشتاینیتز روز سه شنبه در تکرار ادعاهای بی اساس خود گفت تولید مواد شکاف پذیر کافی برای یک سلاح هسته ای برای ایران حدود شش ماه زمان نیاز دارد. در زمینه غنی سازی اورانیوم اگر همه شرایط مهیا باشد، آنها نزدیک به نیمی از سال را برای رسیدن به سطح غنی سازی مورد نظر برای تولید بمب اتمی فاصله دارند. صهیونیست ها بشدت نگران برنامه دولت بایدن در مورد بازگشت به برجام هستند و مدتهاست نگرانی خویش را به انحای مختلف عنوان می کنند. اما استدلال دولت بایدن برای بازگشت به برجام این است که خروج از این توافق نتوانسته فعالیتهای هسته ای ایران را محدود کند بلکه به توسعه آنها کمک کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته ادعای مشابهی را بیان کرد و با استناد به گزارش های اطلاعاتی ادعا نمود ایران تا دستیابی به سطح غنی سازی اورانیوم که دستیابی به بمب اتم را میسر می کند تنها سه یا چهار ماه زمان دارد.

وابستگی اروپا به آمریکا و مبحث برجام
خبرگزاری مشرق در گزارشی نوشت: سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آمریکا گره خورده است حتی زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود و با اقدامات خود اروپایی ها را ناخرسند کرده بود، با این وجود از سیاست ها او تبعیت می کردند و در طول ۵ سال قبل تابحال هیچ یک از تعهدات خویش را در برجام اجرا نکردند. اروپا استقلال سیاسی ندارد، حتی در مقابل مخرب ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا نتوانست از فرصت به دست آمده برای کسب استقلال سیاسی خود بهره ببرد. دوران ریاست جمهوری ترامپ، فرصت مناسبی بود تا اروپا و حتی برخی دیگر از کشورهای وابسته به آمریکا به خاطر رفتارها و تصمیماتی که آمریکای دوران ترامپ در دنیا اعمال کرد، بهره ببرند و بتوانند تصمیمات مستقل بگیرند و خویش را از چنگ سیاست های آمریکا نجات دهند. اتحادیه اروپا بیشترین وابستگی را به آمریکا دارد و هر آنچه که در سطح بین الملل اتفاق می افتد و یا اعمال می شود، دنباله روی اروپا از آمریکا هم دیده می شود. آمریکا در سوریه و عراق مداخله می کند، اروپا هم همان کار را انجام می دهد، آمریکا به پشتیبانی از عربستان در جنگ ضد مردم مظلوم یمن می پردازد، اروپا هم چنین می کند، بدون آنکه چرایی آنرا بپرسد یا نسبت به عواقب اقدامات آمریکا بیندیشد خویش را شریک جرم و جنایتی می کند که آمریکا مسبب آن است.

ایران تکلیف برجام را مشخص می کند
سایت خبری افکارنیوز به بازتاب سخنان ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس پرداخت و آورد: ۱۴ بار آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات برجامی ایران را تایید کرده است. مقام معظم رهبری در صحبت تلویزیونی با مردم تاکید نمودند که در صورتی ایران به برجام بر می گردد که طرف های برجام به همه تعهدات خود عمل کنند، یعنی لغو تحریم ها صورت گیرد، پول های ایران به کشور برگردد و خسارت این مدت خروج آمریکا از برجام به ایران که بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است جبران شود.

آمریکا: مشورت با اروپایی ها برای ترغیب ایران به بازگشت به توافق ادامه خواهد داشت
خبرگزاری مشرق در گزارشی آورد: وزارت خارجه آمریکا بار دیگر ادعا نمود که پرونده ایران فراتر از توافق هسته ای است و واشنگتن پیرامون این پرونده با اروپایی ها و غیر اروپایی ها مشورت خواهد نمود. یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت که این کشور با اروپایی ها و سایر طرف ها درباره پیش برد پرونده ایران رایزنی خواهد نمود. این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب در گفتگو با شبکه قطری الجزیره اظهار داشت: «مشورت ها با اروپاییان برای ترغیب ایران به از سرگیری تعهدات این کشور به توافق ضروری است». این مقام آمریکایی همینطور اظهار داشت که مشورت های واشنگتن با طرف های اروپایی شامل مسائل دیگری همچون مسائلی که به زعم او «نگران کننده» هستند، هم خواهد شد.
فرجام سخن:
برجام زمینه ای مناسب برای برقراری روابط میان ایران با نظام بین الملل و مذاکره در ابعاد گوناگون را فراهم آورد به نظر می آید با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و آخر سنگ اندازی های وی فضای تعامل، بار دیگر میان ایران و جهان مهیا شود.منبع:

1399/11/15
18:02:21
0.0 / ۵
1209
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , تولید , توییتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اعتمادسازی آمریكا راهكاری موثر در حفظ برجام
نظر شما در مورد اعتمادسازی آمریكا راهكاری موثر در حفظ برجام
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها