سیاسی كاری، مجلس را از كارآمدی دور كرده است

سیاسی كاری، مجلس را از كارآمدی دور كرده است روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: اتفاق اخیر در مجلس در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از سه جهت یک اتفاق نگران کننده و تأسف بار است.روزنامه ایران شنبه ۱۸ بهمن با درج یادداشتی به قلم غلامعلی جعفرزاده نماینده ادوار مجلس اول، آورده است: اول از نظر برداشت عجیبی که مجلس از رأی گیری درباره این لایحه داشت، دوم از منظر اهمیت بودجه سال آینده و سوم از زاویه قیاس شعارهای این مجلس با عملکرد آن.

مجلس در حالی به کلیات بودجه ۱۴۰۰ رأی منفی داد که کمیسیون تلفیق بیشتر از یک ماه و نیم و با سروصدای زیاد و حتی تنش هایی بین مجلس و دولت، تغییراتی بنیادین را در این لایحه بوجود آورده بود تا به قول نمایندگان دوره فعلی آنرا منطبق با شرایط معیشتی مردم کند.

درست است که بخش اعظم مجلس جدید را نمایندگان نورسیده می سازند اما تعداد نمایندگان با سابقه هم در این مجلس آنقدرها کم نیست که تجربه ادوار قبل را منتقل کنند. مضافاً اینکه حتی اگر فرض بگیریم هیچ فردی با سابقه نمایندگی قبلی هم در این دوره حضور نمی داشت، بر تمام نمایندگان فرض بود که تسلط بر فرآیندهای قانونی و روندهای انجام وظیفه پارلمان را در اولویت کار خود قرار دهند.

اینکه در برابر بودجه ۱۴۰۰ می شنویم که نمایندگان نمی دانستند آنچه به آن رأی منفی می دهند «گزارش کمیسیون تلفیق» است نه «لایحه دولت» یک اتفاق تأسف بار است. کما اینکه در تمام سالهای ادوار قبل هم طبق آئین نامه داخلی مجلس آنچه که در صحن علنی به رأی گذاشته می شد نه «لایحه دولت» بلکه «گزارش کمیسیون» از این لایحه بود.
اما نکته دیگر این است که این اشتباه بزرگ در برابر یکی از مهم ترین موضوعات روز کشور که مستقیماً با معیشت مردم در ارتباط می باشد، رخ داده. بر هیچ کس پوشیده نیست که ما به سمت شرایطی خاص و تعیین کننده در حرکت هستیم. مسأله آینده برجام، تغییر دولت در سال آینده و همچنین انتظار مردم برای تغییر در اوضاع معیشتی خود، ما را در شرایطی بسیار حساس قرار داده و همین اهمیت بودجه سال بعد را دو چندان کرده است. این اهمیت زیاد هیچ گونه نسبتی با آن اشتباه عجیب در رأی مجلس ندارد. در واقع انتظار این بود که مجلس برای موضوعاتی با این درجه از اهمیت با دقت و ظرافت بسیار بیشتری نسبت به موضوعات معمولی برخورد کند اما در عمل می بینیم که عکس این رخ داده است.
در نهایت نکته سوم یاد شده این است که چنین خروجی هیچ نسبتی با شعارهای نمایندگان محترم مجلس یازدهم ندارد. مجلس متأسفانه در همین مبحث بودجه نشان داد که حتی در تنظیم اقداماتش برای تأمین منویات خودش هم درمانده است.

وقتی آن حجم بالای تغییرات اساسی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را در کنار یک برداشت غلط قانونی که تمام رشته های بودجه ای مجلس را یک دفعه پنبه کرده، قرار می دهیم این سؤال پیش می آید که وقتی مجلس نمی تواند ساده ترین رفتار خویش را متناسب با اهدافش تنظیم کند، چگونه می تواند شعارهای بلندش در مورد مطالبات مختلف مردم را محقق کند؟ مجلسی که تا دو روز پس از بررسی کلیات لایحه بودجه، بحث در آن بر سر این است که نمایندگانش نمی دانستند به چه چیز رأی می دهند، چگونه می تواند جایگاه خود در «رأس امور» را احیاء کند؟
مع الاسف در ماه های گذشته چیزی که بیشتر در مدیریت مجلس و عملکرد دستگاه قانون گذاری کشور دیده شده نه یک کارآمدی بلکه نوعی تشتت همراه با سیاسی کاری بوده است. وقتی بخش زیادی از وقت و انرژی مجلس صرف سفرهای پرتعداد استانی و موازی کاری با دستگاههای دولتی در این سفرها، تمرکز بر مسائل انتخاباتی، اولویت یافتن تقابل با دولت در موضع گیری ها، حضور رسانه ای و امثال این دست مسائل می شود طبیعی است که رشته کار و وظیفه اصلی هم از دست بیرون برود و شاهد باشیم که برای مهم ترین دستور کار سالیانه مجلس، برخی نمایندگان ندانند که به چه چیزی رأی می دهند. روشن است که این وضعیت هیچگونه همخوانی با شعار کارآمدی مجلس ندارد.
حدود ۱۰ ماه بعد از شروع به کار مجلس یازدهم حالا با تجربه این ماه ها و خصوصاً اتفاق اخیر در برابر لایحه بودجه باید دوستانه به نمایندگان محترم این دوره خاطرنشان کرد که بهبود معیشت، اقتصاد و اوضاع عمومی کشور صرفا از طریق شعار و تبلیغات رسانه ای و طرح نویسی های پر تعداد محقق نمی گردد.

تحقق این اهداف نیازمند دقت نظر و عملی به مراتب بیشتر از وضعیت کنونی دارد تا حداقل در برابر مهم ترین لایحه سالانه کشور این حجم از تشتت و تناقض رفتار را شاهد نباشیم و بودجه کشور را قربانی پیش پا افتاده ترین مسائل ممکن نکنیم. حتی اگر فرض بگیریم که ادعای نمایندگان درباره بی بندوباری مالی و عدم پاسخگویی دولت درست باشد، زمینه سازی آنها برای بودجه ۳ دوازدهم که عملاً راه را برای عدم پاسخگویی هر دولتی بابت بودجه، در سه ماهه اول سال هموار می کند آیا یک تناقض بزرگ نیست؟ اضافه بر این، چنین اشتباه و رفتاری از مجلس چه تصویری از نمایندگان در افکار عمومی می سازد؟

به نظر می رسد اتفاق رخ داده برای بودجه اخطار بزرگی در درجه اول برای خود مجلس و پس از آن کل کشور است که قوه مقننه باید در قدم اول به سطح قابل قبولی از تمرکز و تسلط بر وظایف و مسئولیت های خود برسد و اگر وقت و انرژی بیشتری داشت آنرا صرف رقابت های سیاسی و انتخاباتی و همچنین اقداماتی نظیر سفرهای پر تعداد استانی کند.


1399/11/18
10:22:09
0.0 / ۵
1326
تگهای خبر: اقتصاد , محقق , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سیاسی كاری، مجلس را از كارآمدی دور كرده است
نظر شما در مورد سیاسی كاری، مجلس را از كارآمدی دور كرده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها