انتقاد از وزارت خارجه در كشوری دیگر مغایر منافع ملی است

انتقاد از وزارت خارجه در كشوری دیگر مغایر منافع ملی است به گزارش برتریها روزنامه جهان صنعت در یادداشتی آورد: آقای قالیباف در بدو ورود خود به مسکو، از وزارت خارجه کشورمان به تندی انتقاد کرده، سخنانی که قبل از این بارها درباره آن در کشور خودمان صحبت کرده بود و بیان آن در یک کشور خارجی به هیچ عنوان منطبق با منافع ملی کشورمان نیست.


روزنامه جهان صنعت سه شنبه ۲۱ بهمن در یادداشتی به قلم داریوش قنبری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی آورده است: آقای قالیباف در بدو ورود خود به مسکو و دیدار با دیپلمات های کشورمان در روسیه، از وزارت خارجه کشورمان به تندی انتقاد کرده و با اشاره به جلسه دو هفته پیش مجلس و کارت زردی که به زعم خودشان به خاطر ضعف دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه به آقای ظریف داده اند، گریزی زده است. رئیس مجلس در این نشست اظهار داشت که وزارت امور خارجه باید از ۲۰ سال پیش رویکرد خودرا در حوزه وزارت خارجه و سفارتخانه ها از دید سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می توانستیم از ظرفیت ها به خوبی استفاده نمائیم.
سخنانی که قبل از این بارها درباره آن در کشور خودمان صحبت کرده بود و بیان آن در یک کشور خارجی به هیچ عنوان منطبق با منافع ملی کشورمان نیست. آنچه در رابطه با عملکرد وزارت خارجه موثر بوده، مصوبات مجلسی است که خود مجلس ریل گذار آنست. سوالی که از آقای قالیباف باید پرسیده شود این است که کدام قانون را در راه دیپلماسی اقتصادی تصویب کرده اند که وزارت خارجه به آن عمل نکرده است؟ سوال دوم اینکه آیا او نمی داند کشور در وضعیت تحریم است و خیلی از کشورها نمی توانند با ما مراودات اقتصادی داشته باشند؟
در شرایطی که کشورهای دیگر نمی توانند حتی پول های حاصل از صادرات ما را به کشورمان بازگردانند و جمهوری اسلامی ایران نمی تواند سرمایه خودرا که در بانکهای سایر کشورها وجود دارد جهت استفاده به کشور برگرداند، طرح این سخنان چه معنا و مفهومی دارد!؟ جای تعجب است که هنوز آقای قالیباف نمی داند در کشوری که درگیر تحریم است، این محدودیت ها عادی است و اساسا خواست کشور تحریم کننده ایجاد محدودیت های اقتصادیست.
بنابراین سخنان آقای قالیباف اساسا بمنظور بهره برداری انتخاباتی است و از دید کارشناسانه برای حل مشکلات کشور ناشی نمی گردد. البته اصل موضوع که باید مسائل اقتصادی در حوزه دیپلماسی مورد توجه قرار گیرند، حرف درستی است و وزارت خارجه هم در حد توان و شرایط بین المللی کشورمان توانسته است از این امکان بهره بگیرد، اما در شرایطی که بعنوان یک بازیگر عادی در نظام بین الملل نمی توانیم مراودات اقتصادی داشته باشیم، طرح چنین موضوعاتی مقرضانه است و فقط استفاده انتخاباتی دارد و متاسفانه این روزها برخی دنبال تخریب دولت هستند و این نوع نگاه رئیس مجلس هم از این قاعده مستثنی نیست.
انتقاد از وزارت خارجه آن هم در کشوری دیگر به هیچ وجه کار درستی نیست و به این شائبه دامن می زند که ناشی از عصبانیت آقای قالیباف از لغو دیدارش با پوتین است. برخی مدعی هستند که وزارت خارجه در این زمینه کوتاهی کرده در صورتیکه شرایط کرونا محدودیت هایی را به وجود آورده است و آقای پوتین پروتکل های بهداشتی خاصی را خصوصا در دیدارهای خارجی رعایت می کند و آقای ظریف هم تاکید کرده است که قبل از سفر رئیس مجلس به مسکو این مساله را به مجلس یادآور شده است. اما او ظریف را مقصر این مساله می داند. به هر حال این کار دارای اشکال است چونکه رئیس مجلس تریبون رسمی در اختیار دارد و می تواند از این تریبون نقدش را در کشور خودمان بیان کند نه در کشور ثالث! این کار با چارچوب های دیپلماتیک همخوانی ندارد و ای کاش عرف های دیپلماتیک از طرف مقامات کشورمان به هر علت حتی تبلیغات انتخاباتی در سفرهای خارجی رعایت شوند.منبع:

1399/11/21
23:09:06
0.0 / ۵
1066
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انتقاد از وزارت خارجه در كشوری دیگر مغایر منافع ملی است
نظر شما در مورد انتقاد از وزارت خارجه در كشوری دیگر مغایر منافع ملی است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها