دولت عاقلانه رفتار كرد مجلس را دور نزد

دولت عاقلانه رفتار كرد مجلس را دور نزد به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در گفت وگویی با عبدالرضا فرجی راد آورده است: امروز باید به شکلی عمل کرد که منافع ملی حاصل شود و فرصت از دشمنان کشور گرفته شود. دولت نه مجلس و نه مصوبه آنرا دور نزده است.در ادامه گفت و گوی پنجم اسفند ۱۳۹۹ روزنامه ایران با عبدالرضا فرجی راد سفیر پیشین ایران در نروژ آمده است: سازمان انرژی اتمی ایران در امتداد پیروی از مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران موسوم به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام متوقف خواهد شد؛ بنابراین، به جهت اینکه آژانس بتواند به راستی آزمایی و کارهای نظارتی در ایران ادامه بدهد، توافق شد که نخست ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه پادمانی با آژانس کمافی السابق ادامه دهد. در وهله بعد بر طبق یک تفاهم موقت فنی دوطرفه که با قانون ایران سازگار باشد، آژانس به کارهای ضروری نظارت و راستی آزمایی به مدت سه ماه ادامه دهد و تفاهم صورت گرفته، پیوسته بازبینی خواهد شد تا نسبت به کارکرد آن برای هدفی که در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل شود. مجلس شورای اسلامی، یازدهم آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم ها، دولت را مکلف کرد، در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام های بیشتری را درباب کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد. در امتداد بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت وگویی با عبدالرضا فرجی راد، سفیر پیشین ایران در نروژ داشته است که در ادامه می خوانید.


توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند به نفع کشور تمام شود؟
باید توجه داشت که توافق خوبی میان ایران و آژانس رقم خورده است. طبق این توافق هم مصوبه مجلس اجرائی می شود و هم نگرانی های آژانس برطرف شد و فرصت از کسانی که قصد تبلیغ مقابل کشور را داشتند نیز گرفته شد. برای ایران یک سناریو ترتیب داده بودند تا ایران را بعد از ۵ اسفند تحت شدیدترین فشارها قرار دهند و مصوبه مجلس را با برخی ادعاها درباب یافتن اورانیوم در دو مرکز ایرانی ارتباط دهند و این را زیر فشار بیشتری ببرند که با توافق ایران و آژانس این هجمه مقابل ایران خنثی شد. سه ماه به آژانس فرصت داده شده اما ابتکار عمل در دست ایران است. اگر تحریم ها ظرف مدت این سه ماه کنسل شد که همه چیز به حالت قبل باز خواهد گشت اما اگر تحریم ها لغو نشود و توافق صورت نگیرد، ایران می تواند این سطح از نظارت را نیز ملغی کند. توافق یک توافق خوب است و به کشور آسیبی وارد نخواهد کرد.


با وجود این توافق میان ایران و آژانس، در سه ماه آتی تا چه میزان احتمال لغو تحریم ها وجود دارد؟
روند توافق کند است اما رو به جلو و مثبت است. صحبت هایی از طرف اروپا و ایالات متحده در این روزها مطرح می شود که در مجموع مثبت و رو به سمت توافق است. باید توجه داشت رسانه ها نیز بنابر اطلاعات واصله خبر از لغو تعدادی از تحریم ها می دهند و این نیز یک پالس مثبت دیگر است که در این روزها دریافت می شود. درست است که ایران خواهان لغو تمام تحریم های دوران ترامپ است اما همین میزان نیز می تواند مثبت باشد. ما از وضعیتی که نزدیک بود به بن بست ختم شود به این مرحله رسیده ایم. طرف آمریکایی در ابتدا خواهان گام ایران بود و ایران نیز خواهان اقدام اولیه آمریکا بود. هرچند حق در این حوزه با ایران بود اما نزدیک بود که یک گره در این حوزه ایجاد شود. نشستی در اروپا احیانا به میزبانی آلمان برگزار می شود و ایران نیز احیانا شرکت خواهدنمود. مساله پادمان و آژانس نگران کننده بود اما با توافق ایران این مساله حل شد. باید توجه داشت ایالات متحده در جلسه اروپا بعنوان میهمان دعوت شده است و اگر ایران نیز حضور یابد، می توان سرعت بیشتری به روند ایجاد توافق و لغو تحریم ها داد.


دولت در توافق با آژانس، مجلس یا قانون مصوب آنها را دور زده است؟
دولت به تنهایی درباب توافق با آژانس عمل نکرده و مشخصا شورای عالی امنیت ملی نیز در این رابطه نقش داشته و این مساله با آنها نیز درمیان گذاشته شده و اساسا با مقامات عالیرتبه کشور نیز مشورت شده است. این توافق هیچ ابعاد منفی ندارد. باید توجه داشت مصوبه مجلس نیز اجرا می شود و توافق ایران و آژانس فقط فضاسازی و هیاهوی دشمنان را خنثی کرد. در اوضاعی که به سمت مثبت شدن وضعیت حرکت می نماییم نباید کار را در داخل سخت نماییم. برخی نمایندگان مجلس نیز نظر متفاوتی دارند و این امری طبیعی است و در همه جای جهان این اختلاف نظر وجود دارد. مجلس معمولا می تواند نظرات آزادتری دهد و با عوامل اجرائی همیشه اختلاف نظر دارند. هیچ مجلسی در جهان با دولت به صورت کامل همسو نیست و باید با پذیرش نظرات به سمتی حرکت کرد که کشور وضعیت بهتری پیدا کند و گشایش های اقتصادی نیز به وجود آید. امروز باید به شکلی عمل کرد که منافع ملی حاصل شود و فرصت از دشمنان کشور گرفته شود. دولت نه مجلس و نه مصوبه آنرا دور نزده است.منبع:

1399/12/05
14:04:59
0.0 / ۵
1063
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دولت عاقلانه رفتار كرد مجلس را دور نزد
نظر شما در مورد دولت عاقلانه رفتار كرد مجلس را دور نزد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها