انتصاب ریچارد نفیو پیامی برای كاهش تحریم های اقتصادی ایران

انتصاب ریچارد نفیو پیامی برای كاهش تحریم های اقتصادی ایران به گزارش برتریها خبرگزاری ایلنا در گفت وگویی آورد: نفیو هم توان افزایش تحریم ها را دارد و هم توان کاهش آن را؛ چون به شکلی طراح تحریم ها بوده است. از همین روی بهترین شخص برای کاهش تحریم ها خود اوست. البته این فارغ از نگرش شخصی وی خواهد بود چون در سیستم آمریکا و کشورهای پیشرفته، نگرش شخصی جایگاهی ندارد.


خبرگزاری ایلنا ۱۵ اسفند به گفتگو با جمشید عدالتیان، استاد اقتصاد سیاسی پرداخت و آورد: به تازگی دولت بایدن ریچارد نفیو را بعنوان معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب کرده است. نفیو کسی است که از او به عنوان معمار یا طراح تحریم های اقتصادی ایران نام برده می شود و همینطور از وی کتابی تحت عنوان «هنر تحریم ها؛ نگاهی از درون میدان» انتشار یافته است. نفیو در بخش از کتاب خود می نویسد «اعمال درد و فشار در یک کشور هدف، در تحریم ها اگر بخواهد فارغ از آثار آن درد و هم امکان توفقِ اعمال درد صورت گیرد، هیچ نتیجه ی خاصی دربرنخواهد داشت. به عبارت بهتر، طراح تحریم باید بداند که این درد چه نتایجی را به دنبال می آورد و آمادگی برداشتن فشار در زمانی که کشور هدف رفتارش را تغییر می دهد، داشته باشد»
انتصاب نفیو از جانب دولت آقای بایدن که بیشتر بر رویکرد دیپلماسی تاکید دارد، چه پیامی میتواند برای ایران داشته باشد؟
این مبحث هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. در واقع مانند چاقوی خواهد بود که به نظرم طرف مثبت آن برنده تر خواهد بود. چون کسی که ساختمانی را ویران کرده است، بخوبی می داند که چگونه آنرا ترمیم کند... با عنایت به رویکرد آقای بایدن میتوان این انتصاب را مثبت ارزیابی کرد. البته همانطور که گفتم می تواند جنبه منفی هم داشته باشد یعنی دولت بایدن این پیام را به ایران بدهد که اگر سر میز مذاکره نیاید، تحریم ها را افزایش می دهم. در واقع کارکرد ایشان بستگی به گام بعدی دارد. در مجموع به نظرم مأموریت ایشان افزایش تحریم ها نخواهد بود و ازاین رو خود نفیو بهترین شخص برای برداشتن تحریم های ایران است.منبع:

1399/12/15
12:35:24
0.0 / ۵
1009
تگهای خبر: اقتصاد , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انتصاب ریچارد نفیو پیامی برای كاهش تحریم های اقتصادی ایران
نظر شما در مورد انتصاب ریچارد نفیو پیامی برای كاهش تحریم های اقتصادی ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها