نوروز سنت نیست، فرهنگ است!

نوروز سنت نیست، فرهنگ است! به گزارش برتریها روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: نوروز سُنت نیست، فرهنگ است! نوروزنقاشی و رنگ آمیزی است، هنر است. نوروز موسیقی و تازگی و جوانی و عشق و دوستی است. نوروز نماد پیروزی نیکی بر بدی است.


روزنامه اعتماد ۲۸ اسفند در یادداشتی به قلم فریدون مجلسی می نویسد: تعادل بهاری است، کنار گذاشتن کینه ها و پاس داشتن دوستی ها و خویشی ها است، پرورنده صلح و آشتی است. نوروز خانه تکانی و دور کردن پلشتی و آلودگی از آشیانه و از خویشتن است. نوروز زمان تازگی و شادی و لبخند است. نوروز بالاتر از سُنت است.
بوداییان برای رسیدن به عبادتگاه شان رنج و درد بسیار بر خود روا می دارند، راهی دراز و دشوار را بر سینه می خزند تا مگر نذرشان برآورده شود. هندوان پس انداز سالانه خویش را صرف سفر به بنارس می کنند تا در آب گنگ، همان جا که خاکستر و پس مانده مردگان شان را می ریزند، خویش را در آن آب گل آلود بشویند تا مگر روان شان پاک شود و آرامش یابند.
اینها سُنت هایی است برجای مانده از گذشته، از زمان هایی که خرد و دانش انسان ها اندک و دامنه توهم گسترده بود. رنج بردن را بهایی می انگاشتند تا نیاز خویش را به آن سودا کنند. گویی خدای مهربان فقط رنج و درد را می پذیرد تا راضی شود.
نوروز چنین نیست. بر سر آن سودا نمی گردد. نه نازایان را بارور می کند، نه دوزخیان را نوید بهشت می دهد و نه رنج و دردی به امیدی واهی روا می دارد.
بر سنت ها خرده ها می گیرند که گذشته و باورهای گذشتگان را با مناسک و رنج های نامفهوم بر مدعیان دانش و فرزانگی امروز چیره می کند. اما نوروز همچون موسیقی و هنرهای دیگر است. مانند کتاب و گزارشی از خوبی ها و فرزانگی های پیشینیان است، نه بازتاب چالش ها و خشم ها. رنج و زیانی در کار آن نیست، هفت سین رنگارنگ نمادینش هم جز شادی و امید و خرمی پیامی ندارد.
دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن می گوید، «گستره مرزهای فرهنگی ایران تا آنجایی است که نوروز را پاس می دارند.»
نوروز آرش کمانگیر فرهنگ ایرانی است. ایران نماد گستره ای فرهنگی است فراتر از مرزهای سیاسی. در درازای تاریخ بارها شده است که فرمانروایان گوناگون، ایرانی و غیرایرانی، در یک زمان بر گوشه و کنار ایران فرهنگی حاکم بوده اند، اما بر مردمانی حکم می رانده اند که ایرانی بودند. خواه ترک و تورانی و عرب، خواه تاجیک و ازبک و سیستانی، خواه فارس و گیلک و کرد و کرمانی. ایران آنان را جذب و مجذوب خود کرده است. از نیکولای اُولجایتو، نوه هولاکوخان و نبیره چنگیز که تکرار نامهای شان رعشه آور است، سلطان محمد خدابنده را می سازد و آن گنبد و بارگاه مجلل سلطانیه را به یادگار بر جای می نهد.
کیمیای این استحاله و تبدیل، پروراندن این ملایمت از آن خشونت، بر آوردن این گُل از آن مرداب، این معجزه و شاهکاری است که از سیاست و شمشیر بر نمی آید. از فرهنگی پیر، غنی، لطیف، گسترده و اثرگذار بر می آید که فرهنگ ایرانی نام دارد و نوروز تجلی بی زیان و امید بخش آن است.
اگر صدها میلیون ساکنان این گستره فرهنگی از غرب چین تا شرق اروپا خواستار آنند که نوروز به نمادی جهانی تبدیل گردد برای این است که می خواهند آیینی که فقط نماد و پرورنده پاکی و دوستی و نرمش و آشتی و سازگاری و اعتدال و زیبایی و نیکی است و با هیچ دین و مسلکی سر ناسازگاری و ستیز ندارد جهانی و جهانگیر باشد. تا همگان آنرا ارج نهند تا نیکی و دوستی و مهر و آشتی را پاس دارند. باشد که ستیزه جویان نوروزاندیش شوند. نوروزتان نوید صلح و آسایش دهد و پیروزباد.منبع:

1399/12/28
14:13:42
0.0 / 5
340
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها