استاد اقتصاد دانشگاه تهران؛

لزوم پذیرفتن FATF برای دستیابی به توسعه اقتصادی

لزوم پذیرفتن FATF برای دستیابی به توسعه اقتصادی به گزارش برتریها ˮآلبرت بغزیانˮ عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در مورد ضرورت تصویب FATF به ایرنا اظهار داشت: پذیرفتن اف ای تی اف به لحاظ توسعه اقتصادی امری لازم و حتمی است؛ در غیر این صورت  عواقبی به همراه خواهد داشت که گاهی جبران ناپذیر خواهد بود.


تصویب لوایح FATF می تواند برگ برنده ای برای ایران به شمار آید برای اینکه با پذیرفتن این لوایح حسن نیت خودرا به کشورهای جهان نشان می دهد؛ در غیر این صورت معادلات سیاسی و اقتصادی میان ایران و کشورهای غربی پیچیده تر خواهد شد. اف ای تی اف یک کارگروه مالی است که در ۱۹۸۹ میلادی به پیشنهاد اعضای G۷ تاسیس شد. این سازمان ۴۰ سفارش درباره پول شویی و ۹ سفارش هم درباره مبارزه با تامین مالی تروریسم دارد. این سفارش ها، باید از راه وضع مقررات داخلی در کشورهای عضو، اجرا و دنبال شود. بنابراین چهار لایحه در رابطه با FATF از طرف دولت به مجلس ارسال شد که ۲ مورد از آن جنبه داخلی داشت و اصلاح قوانین بود و ۲ لایحه دیگر عضویت در کنوانسیون ها بود که در ۲ مورد در ارتباط با قوانین، اصلاحات لازم انجام شد اما در۲ مورد در ارتباط با عضویت در کنوانسیون ها مصوبه مجلس با ایراد شورای نگهبان همراه شد و در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. در همین ارتباط، ایرنا گفت و گویی با «آلبرت بغزیان» اقتصاددان و استاد دانشگاه انجام داده است که در ادامه می خوانید:


ارتباط تحریم ها با اف ای تی اف
عضو هیات علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: اگر بخواهیم در زمینه ارتباط اف ای تی اف با تحریم ها صحبت نماییم باید اظهار داشت که می تواند لازم و ملزوم یکدیگر و به شکلی مکمل هم باشند. وقتی ما از نظر صادرات تحریم هستیم اما بخواهیم تحریم را دور بزنیم تا صادرات صورت بگیرد باید اندیشید که پول حاصل از این صادرات چطور برگشت می خورد یا زمانیکه وارداتی بخواهیم انجام بدهیم و به روش هایی از راه دریایی به ما تحویل داده شود که مثلاً تحریم را دور زده ایم؛ پول آنها به چه صورت پرداخت خواهد شد؟ آیا نقدی یا به صورت نقل و انتقالات مالی یا از راه حساب های بانکی؟ اینجاست که نقش اف ای تی اف نمود پیدا می کند، یعنی لزوماً این طور نیست که این دو (اف ای تی اف و تحریم ها) با هم می توانند فشار بیشتری را بر کشوری وارد بیاورند، اما هر کدام تاثیرات خودرا می گذارد.
این پژوهشگر حوزه اقتصادی بیان نمود: اف ای تی اف پس از اینکه بحث پولشویی در دنیا عنوان شد از قضیه آلکاپا شروع و توسط کسانی که می دانند چه جوری این پول های نامشروع را بدست بیاورند به مساله پولشویی راه پیدا می کند. حتی اسناد و مکتوبات مبارزه با پولشویی به شکلی به عده ای آموزش پولشویی از این کانالها را می دهد و در واقع این مبارزه ها روش هایی دارد که می توانیم خلا آنرا پیدا نماییم. ازاین رو نباید تصور کرد که با عضویت در اف ای تی اف تحریم ها برداشته می شود این یک چیز مستقیم تاثیر گذار نیست ولی هرکدام نباشند دیگری لنگ می ماند.
وی ادامه داد: فرض بر اینکه تحریم ها برداشته شود و صادرات و واردات هم صورت گیرد اما در صورت اعلام اجبار و اجتناب ناپذیر بودن عضویت در شرایط اف ای تی اف این اگر عملی نشود کماکان باز مشکل نقل و انتقال پابرجا می باشد. پس اف ای تی اف، بحث پولشویی و مبارزه با تروریسم فقط از راه تامین مالی این گونه اقدامات که بوسیله همین پرداخت های روابط بین المللی و به صورت نقدی است انجام می شود.
بغوزیان عنوان کرد: اگر دنیا به سمت و سویی سوق پیدا کند که پول نقد از راه حساب ها و پرداخت هاجابجا نشود عملاً نگهداری پولهای نقد خطرناک خواهد بود. پذیرفتن اف ای تی اف به لحاظ توسعه اقتصادی امری لازم و حتمی است؛ در غیر این صورت عواقبی به همراه خواهد داشت که بعضاً جبران ناپذیر خواهد بود و باید تمهیدات اساسی اندیشیده شود.
پذیرفتن یا نپذیرفتن، تصمیم با چه کسانی است؟
این اقتصاددان توضیح داد: موضوع عدم پذیرش اف ای تی اف به تصمیمات اتخاذ شده توسط مسئولین ارشد و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر می گردد واین یک تصمیم جمعی است و هیئت دولت نیز از نظر اجرائی به این نتیجه می رسد که عدم پذیرش این لوایح موجب می شود که ما قدرت اجرای برخی از کارها را در کشور نداشته باشیم. الان مجمع تشخیص مصلحت نظام است که سوای قوه مجریه باید تصمیم بگیرد و موضوع را سیاسی- جناحی نکند.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم قضیه لوایح اف ای تی اف را برای کلیه مخاطبان شفاف و ملموس تشریح نماییم باید بگوییم که مهم ترین عامل اصلی در صورت پیوستن ایران به لوایح اتفاق می افتد؛ آنست که معاملات مالی بین کشورها و بین بانکی ما شفاف می گردد یعنی ما قابلیت دسترسی پیدا می نماییم. این مورد از دلیلهای اصلی عضویت در اف ای تی اف است که باید تعیین تکلیف شود. و با عقب نشینی آمریکا از موضع خودش و بر گشت به برجام کماکان قضیه اف ای تی اف باید تعیین تکلیف شود و هرکدام اگر پذیرفته نشود عملاً مشکلات تحمیل شده بر ما در بخش خارجی که به صورت تورم و رکود تورمی و بیکاری است نیز حل نمی گردد.
دلایل بلاتکلیفی این لایحه
عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: از دلیلهای بلاتکلیفی درتصویب این لایحه عدم شناخت کافی و جدی نگرفتن این قضیه است و فرض بر اینکه گفته شود ما عجله ای نداریم و منتظر باشند که بعدا چه گشایشی رخ می دهد و تا انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن رئیس دولت جدید این صورت نگیرد و هیچگونه تصمیمی اعلام نشود. در کنار این قضیه آمریکا هم هست یعنی تا بحث برگشت آمریکا به برجام مشخص نشود خود اف ای تی اف را بپذیریم یا نپذیریم دردی را دوا نمی کند ولی باید حداقل موضع ما نسبت به یکی از اینها مشخص بشود.
وی ادامه داد: اگر ما الان در فهرست خاکستری باشیم با عدم موافقت اف ای تی اف در فهرست سیاه قرار می گیریم و آن وقت گفته می شود که ما حامی سازمان های تروریسم هستیم و نقل و انتقالات مالی مشکوک انجام می دهیم که امکان دارد یکی از مباحث پولشویی جهانی مطرح شود که در این صورت بانکهای دنیا هم این را بعنوان یک پیش شرط قرار می دهند که مثلاً ما زمانی با شما وارد یک مبادلات مالی می شویم که شما این شرایط را پذیرفته باشید یعنی بانک شما سالم باشد مبادلات آن مشکوک نباشد.
بغوزیان همین طور اظهار داشت: ازاین رو عدم شناخت نسبت به تبعات این قضیه و عدم آگاهی از جزئیات در ارتباط با لوایح موجب می شود که گرفتار تردید در تصمیم بشویم و به صورت جدی پیگیری نکنیم و در صدد رفع مساله و حل آن بر نیاییم.
تبعات منفی نپذیرفتن
بغزیان در ادامه تصریح کرد: شاید الان بعضی از کشورهای دوست و همسایه به سادگی روابط بین بانکی با ما داشته باشند اما زمانی که اف ای تی اف به کلیه بانک ها جهانی اعلام نماید که تعاملات با ایران هر چند سالم بدلیل نپذیرفتن لایحه ممنوع می باشد آنگاه برای دور زدن ممنوعیت باید هزینه یکسری شرکتهای صوری را بدهیم تا بتوانیم معاملات مان را انجام بدهیم که بطور قطع برای کشورهزینه زا است و تبعات بعدی به دنبال خواهد داشت که همچون آن انزوای بانکی و جهانی خواهد بود.
وی ادامه داد: به نظر من قوه مجریه مباحث در ارتباط با لوایح را می پذیرد اما دو قوه دیگر مانع از تصمیم به این لایحه می شوند احتمالاً از نظر خودشان دلیلهای موجه برای نپذیرفتن دارند و به نظر من کماکان این لایحه مسدود می ماند تا انتخابات دولت بعدی به وقوع بپیوندد.
این استاد دانشگاه در انتها یادآور شد:: متاسفانه این لایحه تبدیل به یک بحث جناحی و سیاسی شده چونکه لوایح و زوایای آن و نیز عدم پذیرش و تبعات آن کاملا مشخص است و عدم تصویب لوایحی مثل اف ای تی اف و انزوای جهانی سبب کوچکتر شدن سفره مردم می شود. به صورتی که با افزایش قیمت مرغ این روزها شاهد تاثیر بیشتر آن در زندگی مردم هستیم. حتی اگر بخواهیم واردات داشته باشیم؛ وقتی عضو اف ای تی اف نباشیم ؛ کدام پرداخت و نقل و انتقالات مالی می تواند صورت بگیرد مگر اینکه ما بخواهیم هزینه آنرا بپردازیم که نتیجه آن گران شدن مواد غذایی و سایر اقلام مورد نیاز است.
منبع:

1400/01/11
10:44:21
5.0 / ۵
922
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لزوم پذیرفتن FATF برای دستیابی به توسعه اقتصادی
نظر شما در مورد لزوم پذیرفتن FATF برای دستیابی به توسعه اقتصادی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها