دروغ های سریالی تمامی ندارد

دروغ های سریالی تمامی ندارد به گزارش برتریها روزنامه ایران در گزارشی نوشت: کنایه ها و اشارات مستقیم در متهم کردن مسئولان دولتی از وزیر امور خارجه و معاونان او گذشته و به رئیس جمهوری رسیده؛ فصل دوم سریال «گاندو» با حجم وسیعی از این دست اشارات، نوروز 1400 را درگیر حواشی سیاسی زیادی کرد.در ادامه گزارش ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ روزنامه ایران می خوانیم: مقامات دولتی روایت این سریال را «دروغ» خوانده اند اما در آن طرف در بین حامیان این روایت هستند کسانی که حتی می گویند برمبنای همین سریال باید منتظر محاکمه برخی دولتی ها بود. ظریف پیش تر گفته بود که فصل اول گاندو مقابل او تولید شده است. با توجه به این فصل دوم این سریال حتی بحث برانگیزتر و تندتر از فصل اول آن به نظر می آید. جایی که از ادعای حضور جاسوس در تیم هسته ای تا زیانبار بودن لوایح FATF برای کشور مطرح می شوند.
ظریف؛ گاندو دروغ است
از همان روزهای پایانی سال ۹۹ که خبر پخش سری دوم این سریال در روزهای نوروز انتشار یافت، معلوم بود که این اتفاق پر از حاشیه خواهد بود. در همان روزهای اول یعنی ۵ فروردین، محمدجواد ظریف با انتشار یک ویدئو در اینستاگرام خود نوشت: «منو بشناس که من ایرانم.» بسیاری این نوشته را واکنش به سری دوم سریال گاندو برآورد کردند که از همان ابتدا شخص او و وزارت خارجه را زیر بار اتهامات مختلفی برده بود. البته یک روز بعد هم باردیگر وزیرخارجه کشورمان واکنشی غیرمستقیم به بخش دیگری از این سریال داشت که برجام را زیر سؤال برده و آنرا عامل مشکلات کشور دانسته بود. او این دفعه در اینستاگرام خود نوشت: «برای مصالح همین ولی نعمتان مان که هر چه داریم از آنان و لطف خدا و دعای پاکان است، همچو مادری که دو نیم کردن فرزند دلبندش را برنتابید و او را به مدعی ناراست سپرد، دم از پاسخ به نارواها فروبسته ایم.» اما صریح ترین واکنش ظریف به این سریال در یک جلسه مجازی در شامگاه ۱۱ فروردین بود که به صراحت اظهار داشت: «گاندو از اول تا آخر دروغ است.»


نگرانی دولتی ها برای اعتماد ملی
بجز ظریف، مقامات دولتی و شخصیت های دیگری هم در نوروز ۱۴۰۰ به این سریال واکنش نشان داده اند. همچون حسام الدین آشنا روز ۶ فروردین نوشت: «ای کاش ضداطلاعاتی داشتیم که جرأت می کرد تحلیلی واقع بینانه از کارکرد امنیتی مجموعه های گاندو ارائه نماید. ای کاش آقای ظریف و وزیر اطلاعات حقایق را روشن کرده و قوه قضائیه هم عاقبت پرونده متهم جاسوسی در مذاکرات را اعلام می کرد. نباید کوتاه بینی های مقطعی جای هنر راهبردی را بگیرد.» وی در همین روز با اشاره به افتتاح طرح عظیم خط لوله گوره-جاسک توسط رئیس جمهوری نوشت: «هزار سریال بسازید و مسخره کنید، همه باد هوا می شود. ولی خط لوله ای که صادرات نفت ایران را از تنگه هرمز و خلیج فارس بی نیاز می کند برای این کشور باقی می ماند.» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در توئیتی تند و تیز نوشت: «کارنامه کشور در رسانه رسمی در قالب خبر، گزارش، مصاحبه، فیلم مستند، سریال های سریالی! چنین است: مسئولان چپاولگر اموال عمومی و جاسوس خارجی هستند!» وی در ادامه این مطلب تاکید کرد: «آیا با این سطح از تبلیغات منفی در تدارک مشارکت حداکثری هستند؟» همین طور علی جنتی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حساب توئیتری خود نوشت: «پیشنهاد می کنم صدا و سیما گاندو ۳ را به افشای شیوه های نفوذ جاسوسان اسرائیلی در نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی کشور اختصاص دهد که مرکز مهم هسته ای نطنز را منفجر کردند، هزاران سند به کلی سری را سرقت کردند و در روز روشن شهید محسن فخری زاده را به شهادت رساندند و کمترین ردپایی از خود بجای نگذاشتند.» علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در روز ۱۰ فروردین در واکنش به ادعاهای مطرح شده در فصل دوم سریال گاندو در نشست خبری با خبرنگاران تاکید کرد: «آنچه از صدا و سیما پخش می شود باید متضمن افزایش اعتماد عمومی به ارکان و چهره های شاخص نظام باشد. نباید حاوی تصاویری غیرمنصفانه از دستگاه دیپلماسی می شد.» محسن میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز دیگر چهره ای بود که در واکنش به سریال گاندو نوشت: «چگونه می توان اعتماد ملی و امید به آینده را در نسل نو تقویت کرد وقتی که رسانه ملی چنین تصویری از اداره کنندگان کشور ارائه می دهد؟ در رسیدن به مقاصد کوتاه، به اهداف بلند لطمه نرسانیم.»


پرونده سازی یا واقعیت؟
اما طیف مخالفان دولت این سریال را مطابق با واقعیت توصیف کردند. همچون مجتبی امینی، تهیه کننده این سریال در پیامی توئیتری در واکنش به اظهارات ربیعی نوشت: «جناب آقای ربیعی سریال گاندو دقیقاً برای حفظ امنیت کشور ایران تولید شده تا هیچ کسی اجازه تجاوز به حریم کشور را به خود ندهد و کشور را به حراج نگذارد. در گاندو اگر همه واقعیت پرونده ها را به تصویر می کشیدیم، خیلی از آقایان حتی جرأت سربلند کردن هم نداشتند.» همچنین سیدمحمد حسینی، وزیر ارشاد در دولت احمدی نژاد هم در حساب توئیتری خود نوشت: «سریال گاندو ۲ برخی از جاسوسان دولت و تیم مذاکره کننده را به تصویر کشیده که بلافاصله جیغ بنفش حامیان بلند شده است. خونسرد باشید، این هنوز از نتایج سحر است. بزودی سریال گاندو ۳ نقش همدستان جاسوسان را آشکار خواهدنمود و در آخر دولت، دستگاه قضایی قاطعانه به سراغ شان خواهد رفت.» این نوشته با واکنش های مختلفی مواجه گردید. عده زیادی پرسیده بودند که اگر چنین واقعیتی وجود دارد چرا دستگاه قضایی باید تا اختتام دولت صبر کند؟ عباس عبدی نیز در واکنش به همین توئیت، نوشت: ««تلویزیون ندارم نمی دانم گاندو۱و۲ دقیقاً چیست. ولی می دانم که این توئیت دادرسی کشور را بی اعتبار می کند. چون در جامعه سالم اول دادرسی می کنند سپس از روی پرونده فیلم می سازند. اینجا اول فیلم می سازند بعد دادگاه باید مطابق آن حکم دهد! اگر دادگستری مستقل نباشد، جاسوسی لطمه رایجی می شود.»


بازارگرمی برای جاسوس سازی در تیم هسته ای
اما حواشی این سریال به همین دست اظهارنظرها محدود نمی شد. بازارگرمی سازندگان این سریال برای قسمت ۵ آن هم یکی از حواشی آن بود. جایی که اعلام گردید این قسمت به بحث حضور جاسوسان در تیم مذاکره کننده هسته ای خواهد پرداخت. ساعاتی پیش از شروع این قسمت، رسانه ها و خبرگزاری های مخالف دولت اعلام نمودند این بخش از سریال به سبب فشار دولت به صدا و سیما با تأخیر پخش خواهد شد و مقرر است بخش هایی از آن سانسور شود. خبری که به سرعت در رسانه ها و فضای مجازی چرخید اما کمی بعد مشخص شد هیچ فشاری از طرف دولت در کار نبوده و تیم سازنده اعلام نمودند «این حذفیات جمع بندی عوامل سریال بوده.»
حالا در شرایطی که از یک سو انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم را در پیش داریم و از طرف دیگر کشور درگیر دور جدید مسائل هسته ای و سیاست خارجی و تأثیر آن بر مسائل داخلی است، جدی ترین سؤال این است که منفعت ساخت چنین دست برنامه هایی توسط صدا و سیما برای چه کسانی خواهد بود؟ مضافاً اینکه پیام این نوع برنامه ها به مردم و همین طور فضای بین الملل چیست؟ و از همه مهمتر، اگر در حساس ترین وزارتخانه دولت و در چنین سطح عالی این تعداد جاسوس و فرد غیرقابل اعتماد «نفوذ» کرده اند چرا تا حالا کسی کاری نکرده؟ مضاف بر اینکه نگرانی از نامزدی احتمالی محمدجواد ظریف برای ۱۴۰۰ آیا بهانه و توجیه مناسبی برای این حجم از دروغ بافی جناحی و زیر سؤال بردن مدیریت کشور است؟ البته که ظریف خود خطاب به گاندوسازان گفته که کاندیدا نمی گردد و دوست دارد گاندوسازان اجازه دهند کارش را تا اختتام دولت انجام دهد.منبع:

1400/01/14
23:43:59
5.0 / ۵
884
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دروغ های سریالی تمامی ندارد
نظر شما در مورد دروغ های سریالی تمامی ندارد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها