معاون مركز لرزه نگاری كشور: وقوع زلزله در هر لحظه دور از انتظار نیست

معاون مركز لرزه نگاری كشور: وقوع زلزله در هر لحظه دور از انتظار نیست برتریها: بجنورد-ایرنا- معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران با اشاره به اینكه كشور ایران در تنش دائمی قرار دارد و به دلیل نزدیك شدن 2 صفحه در جنوب و شمال كشور وقوع زلزله در هر لحظه دور از انتظار نیست.


بهزاد پورمحمد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بجنورد، اضافه كرد: صفحه عربستان از جنوب و صفحه اوراسیا از شمال در حال نزدیك شدن به هم هستند به طوری كه این 2 صفحه به طور متوسط سالانه 2 تا 3 سانتی متر به هم نزدیك می شوند و نزدیك شدن سبب شده تا شاهد زمین لرزه های مختلف در كشور باشیم.
وی تصریح كرد: كل كشور در مناطق مختلف شهری و روستایی در روی گسل و یا در حاشیه گسل ها قرار دارد البته در هر منطقه پتانسیل لرزه خیری هر گسل و بزرگای متفاوت از پتانسیل لرز خیری گسل دیگر است.
وی اضافه كرد: با عنایت به وضعیت زمین شناسی و تكتونیكی، كشور ما پتانسیل لرزه خیزی دارد و یك كشور لرزه خیز است.
به گفته معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران، در 10 سال قبل 120 هزار زلزله در كشور رخ داده است.
وی در ادامه با اشاره به برخی شایعه سازی درباره وقوع زلزله اظهار داشت: موارد زیادی به دستگاه قضایی ارجاع شده است و به درخواست وزارت كشور، مطالب در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی هم توسط پلیس فتا بشدت پیگیری می گردد.
یكی از وظایف مركز لرزه نگاری كشور، پیشگیری از شایعه ها و پاسخ دادن به این شایعه ها است و متاسفانه افرادی به خاطر تفكر ذهنی و یا منافع خود نسبت به انتشار مطالبی در خصوص وقوع زلزله اقدام می كنند كه این موار به لحاظ قضایی قابل پیگیری می باشد.
وی با تاكید بر اینكه هر گونه پیش بینی برای وقوع زلزله را رد می نماییم اضافه كرد: پیش بینی زمان مكان و بزرگای زمین لرزه اكنون به لحاظ علمی میسر نیست و در جهان در حد مطالعه بوده است.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران تصریح كرد: این مركز بعنوان مسئول پاسخگوی تنش ها اجتماعی همچون پیش گویی های زلزله، می تواند طرح شكایت كند.
وی با اشاره به اینكه در خراسان شمالی هم در فضای مجازی مطالبی در خصوص قابل پیش بینی بودن زلزله انتشار یافته بود اظهار داشت: این افراد اگر ادعایی دارند به ما اعلام كنند تا راستی آزمایی نماییم و اگر ادعاها حتی اندكی به واقعیت نزدیك باشد ما از این افراد حمایت می نماییم.
پورمحمد در بخش دیگر سخنان خود درباره پیش آگاهی ها از وقوع زمین لرزه در استان تهران و البرز اظهار داشت: تابحال تنها نسبت به ثبت و اطلاع رسانی از وقوع زلزله اقدام می شد اما اكنون با رصد و ثبت خرده زلزله ها، تلاش داریم تا نسبت به پیش آگاهی نسبت به وقوع زلزله ها مبادرت نماییم تا مردم و دستگاه های اجرایی ورود به موقع و مناسب داشته باشند و از تلفات جلوگیری شود.
وی خاطرنشان كرد: در زلزله اخیر كرج در آذرماه گذشته، هفت، هشت روز پیش از زمین لرزه اصلی اطلاع رسانی به اسانداری تهران، البرز و سازمان مدیریت بحران كشور انجام شد و جلسه هایی هم برای آمادگی ها داشتیم.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران اضافه كرد: لرزه های كوچك زیادی ثبت شده بود و شمار آن از حد نرمال هم بیشتر شده بود ازاین رو پیش آگاهی ها به مسئولان داده شد.
وی تصریح كرد: مسئولیت اطلاع رسانی به مردم با مسئولان و متولیان است و این مركز در این باره اقدامی انجام نمی دهد.
معاون مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران جهت شركت در همایش زلزله-كیفیت ساخت و مدیریت بحران با تاكید بر مصالح ساختمانی استاندارد به بجنورد سفر كرده است.
اخبار خراسان شمالی را در كانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری كنید.
7185 / 6042 خبرنگار: كبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی


1396/10/08
21:18:42
5.0 / ۵
4959
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد معاون مركز لرزه نگاری كشور: وقوع زلزله در هر لحظه دور از انتظار نیست
نظر شما در مورد معاون مركز لرزه نگاری كشور: وقوع زلزله در هر لحظه دور از انتظار نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها