بازتاب مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در رسانه های عربی

بازتاب مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در رسانه های عربی برگزاری مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و اندیشکده های عربی به دنبال داشت و تاکید سید ابراهیم رییسی در سخنرانی خود بر روی حل مشکلات اقتصادی، خدمت به مردم و ایجاد تحول در این رسانه ها پر رنگ بود.


به گزارش برتریها به نقل از ایرنا، مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با حضور رهبر انقلاب اسلامی و تعدادی از مسئولان و کارگزاران کشور در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار و منتخب ملت ایران از جانب ولی فقیه به سِمت «ریاست جمهوری» انتخاب شد. وزیر کشور در آغاز مراسم تنفیذ و اعطای حکم ریاست آیت الله سید «ابراهیم رییسی» گزارش مختصری از روند برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ارائه نمود. بعد از آن متن حکم تنفیذ رئیس جمهوری منتخب از جانب حجت الاسلام والمسلمین «محمدی گلپایگانی» رئیس دفتر مقام معظم رهبری خوانده شد. رهبر معظم انقلاب بر طبق این حکم آیت الله سید ابراهیم رییسی را بعنوان رئیس جمهور منصوب کردند. رئیس جمهوری هم اولین سخنرانی رسمی خویش را در حضور رهبری و دیگر مقامات عالی رتبه نظام ایراد کرد. سید ابراهیم رییسی در انتخابات ۲۸ خرداد با کسب ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و۹۴۵ رأی بعنوان رئیس جمهور انتخاب|شد. رسانه های عربی هم از این مورد غافل نبودند و در گزارش ها و تحلیل های خود اخبار در ارتباط با این مراسم را پوشش دادند.
تمرکز رسانه های عربی بر روی اولویت های دولت رییسی
روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در گزارشی ضمن پرداختن به این مراسم نوشت: حضرت آیت الله «علی خامنه ای» رهبر ایران روز سه شنبه با حکم ریاست جمهوری ابراهیم رییسی موافقت نمود تا قدرت اجرایی از «حسن روحانی» به وی منتقل شود. او با ستایش شخصیت رییسی او را دانشمندی حکیم، باتجربه، محبوب و صبور و خستگی ناپذیر توصیف کرد. ابراهیم رییسی در این مراسم مسایل اقتصادی را از اولویت های دولت خود اعلام نمود و گفت برای بر طرف کردن کمبود بودجه، ثبات بازار بورس، مهار گرانی و تورم، کرونا و دیگر مسایل تلاش خواهد نمود.
تارنمای «العهد» لبنان با پوشش خبر برگزاری مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در بخشی از گزارش خود آورد: مسایل اقتصادی و تاکید بر اهمیت تحول و خدمت به مردم در سخنرانی آیت الله رییسی در این مراسم پر رنگ بود و او خویش را متعهد به حل همه مشکلات و برداشتن تحریم های ظالمانه دانسته است. آیت الله رییسی اشاره نموده است که حماسه حضور مردم در پای صندوق های رای، دارای پیام های آشکاری بود که برجسته ترین آنها تحول، تغییر، عدالت، مبارزه با فقر و تبیعض بود.
به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، سید ابراهیم رییسی در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری اظهار داشت: مقابله با کمبود بودجه و تورم، مهار کرونا از اولویت های دولت وی خواهد بود. رییسی گفته است انتخابات اخیر پیامی از مردم برای تغییر وضعیت کنونی بود. مردم خواستار تحول و تغییر در کشور می باشند و برنامه دولت بر روی این اندیشه تکیه خواهد نمود.
مرکز پژوهشها و مطالعات راهبردی «الروابط» هم عراق نوشت: رییسی در بخشی از اظهارات خود انتخابات اخیر را پیامی از مردم برای تغییر اوضاع کنونی بخصوص شرایط اقتصادی دانسته و اشاره نموده است که مردم خواستار تحول در کشور می باشند و برنامه دولت هم بر روی این دیدگاه استوار است.
شبکه «المنار» لبنان هم به نقل از آیت الله سید ابراهیم رییسی نوشت: امیدوارم که همه افراد شایسته بدون در نظر گرفتن وابستگی ها در برنامه تغییر و اصلاحات کشور همکاری کنند و به سمت برداشتن تحریم های ناعادلانه حرکت می نماییم و باید ابتدا مشکلات اقتصادی و اجتماعی داخلی و بحران کرونا را حل نماییم.
شبکه خبری «روسیا الیوم» هم در گزارشی تصریح کرد که رییسی در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری گفته است؛ هرگاه که از نصحیت های رهبر انقلاب و خط انقلاب دور شدیم با مشکلاتی روبرو شدیم. او گفته انتخابات، دشمنان ایران را نا امید کرد و قدرت مردم را نشان داد و مردم با مشارکت در انتخابات کوشیده است خیلی از پیام های را به دشمنان برساند. مردم با مشارکت در انتخابات تغییر وضع کنونی را اراده کرده است و اوضاع معیشتی شهروندان خوب نیست و ضروریست که برای بحران ها و مشکلات اقتصادی چاره ای اندیشیده شود و دولت جدید برای تغییر اوضاع بر پایه دیدگاه رهبری تلاش می کند. رییسی گفته است دشواری های اوضاع معیشتی و اقتصادی، شیوع ویروس کرونا، مشکلات آب و خدمات از برجسته ترین چالش هایی است که با آن روبرو می باشیم. او گفته است اوضاع کنونی از راه تکیه بر انرژی جوانان و تجربه کارشناسان و نخبگان جامعه قابل حل است. او تصریح کرد که برای خدمت به مردم و حل گره ها و مشکلاتی که شهروندان از آن رنج می برند و تحکیم عدالت تلاش می کند.
تاکید رییسی بر برداشته شدن تحریم ها
روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی با پوشش اخبار مراسم تنفیذ سیردهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران نوشت: رییسی در مراسم تنفیذ با تکیه بر برداشتن تحریم های ظالمانه آمریکا از ایران بر این مورد تصریح کرد که اقتصاد ایران را به اراده بیگانگان گره نخواهد زد.
به نوشته شبکه خبری روسیا الیوم رییسی تاکید کرده است که بر روی رفع تحریم ها تلاش خواهد نمود اما پرونده های اقتصادی را به تحریم ها ارتباط نخواهد داد.
شبکه «العربیه» عربستان هم در بخشی از خبر در ارتباط با مراسم تنفیذ ابراهیم رییسی آورد: رییسی در این مراسم تصریح کرد که برای رفع تحریم های آمریکا تلاش خواهد کرد، اما بهبود اوضاع اقتصادی ایران را به اراده خارجی ارتباط نخواهد داد.
مرکز پژوهشها و مطالعات راهبردی الروابط هم به نقل از آیت الله رییسی نوشت: ما مبحث تحریم ها را دنبال خواهیم کرد، اما زندگی مردم ایران را به اراده بیگانگان ارتباط نخواهیم داد. رییسی مقابله با کمبود بودجه، تورم، مهار کرونا را از اولویت های دولت خود اعلام نموده است.
منبع:

1400/05/13
12:04:29
5.0 / 5
218
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها