جنبش توقف طرح صیانت

جنبش توقف طرح صیانت به گزارش برتریها روزنامه همشهری در گزارشی نوشت: بیش از۲۰ نماینده با شنیدن صدای مردم و کسب و کارها با عرضه درخواستی به هیأت رئیسه مجلس خواهان خارج شدن طرح جنجالی اینترنت از ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی شدند.


روزنامه همشهری در ادامه گزارش خود آورده است: بالاخره با پیگیری ها، درخواست ها و پیشنهادهای متخصصان، کاربران و بازیگران حوزه فناوری، نامه ای با امضای بیشتر از ۲۰نماینده مجلس شورای اسلامی به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد که برپایه آن، درصورت لغو اصل هشتاد و پنجی بودن طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی»، این طرح می تواند در صحن علنی مجلس با حضور همه نمایندگان ملت بررسی شود. البته لغو اصل هشتاد و پنجمی شدن طرح موسوم به «صیانت از کاربران» در حالی تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است که در جلسات آینده مجلس و در اولویت، نمایندگان سرگرم بررسی صلاحیت و رأی اعتماد هیأت جدید وزیران خواهند بود. بدین سبب پیشبینی می شود که این مساله از ۲هفته آینده در دستور صحن علنی مجلس قرار بگیرد. این ظرفیت قانونی(درخواست لغو بررسی طرح برپایه اصل ۸۵) مبتنی بر تبصره ۲ماده ۱۶۷آیین نامه داخلی مجلس است. بر این اساس، اگر ۱۵ نماینده درخواست کنند که بررسی یک طرح از ذیل اصل ۸۵خارج شود، مجلس موظف است این درخواست را بررسی کند و به آن رأی دهد.


تأکید بر عرضه لایحه
محمد کشوری، کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با همشهری با اشاره به این که این درخواست لغو طرح صیانت طبق اصل ۸۵باید در مجلس مطرح و برای آن رأی گیری شود، می گوید: «درصورتی که این درخواست آرای لازم نمایندگان مجلس را به دست آورد، طرح پشتیبانی از کاربران به وسیله همه نمایندگان مجلس و در صحن علنی و به صورت عادی بررسی خواهد شد.» کشوری با اشاره به متن نامه درخواست نمایندگان در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر عرضه لایحه ادامه می دهد: «حرف ما و سایر منتقدان به طرح هم همین بود. ضمن این که ایرادات جدی در طرح وجود دارد که باید رفع گردد و بسیار محتمل است که درخواست نمایندگان برای لغو طرح صیانت رأی بیاورد.» کشوری با ابراز خشنودی از این که صدای منتقدان طرح از جانب نمایندگان شنیده و درخواست لغو عنوان شد، می گوید: «اگر مجلس به این درخواست رأی مثبت دهد، بین ۲تا ۳ ماه در بررسی طرح صیانت وقفه می افتد که زمان مناسبی جهت بررسی های بیشتر کارشناسی خواهد بود.»

فرصتی برای جبران
پوریا آسترکی، تحلیلگر شبکه های اجتماعی هم در گفتگو با همشهری اقدام نمایندگان برای لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت را اقدام مهم و مناسبی می داند. آسترکی این اقدام نمایندگان را درواقع کوشش برای جبران تصویب بررسی این طرح در قالب اصل ۸۵ و ظرفیت های قانونی عنوان می کند و این درخواست را فرصتی دیگر می داند که در اختیار نمایندگان قرار گرفته تا این دفعه به درستی اعمال نظر کنند. به قول او «زمانی که این طرح در مجلس جهت بررسی در قالب اصل ۸۵به رأی نمایندگان گذاشته شد، حدود ۸۰نماینده حضور نداشتند، درحالی که اگر نمایندگان بیشتری در صحن حضور داشتند، این طرح رأی نمی آورد». آسترکی همینطور به اعتراضات و انتقادات بدنه رسانه ای و کارشناسان فناوری کشور اشاره می کند و براین باور است که این انتقادات تردیدی در مورد ایراددار بودن و نپخته بودن این طرح باقی نگذاشت.
تحلیلگر شبکه های اجتماعی نه تنها این طرح را از باب حقوق کاربران دارای مشکلاتی می داند بلکه معتقد می باشد که این طرح می تواند مشوقی برای خروج نیروهای متخصص از کشور باشد که بسیار خطرناک خواهد بود. آسترکی با اشاره به این که اگر این درخواست در یک جلسه عادی و با حضور تعداد بیشتری از نمایندگان به رأی گذاشته شود، به احتمال زیاد رأی می آورد و طرح به صحن علنی بازمی گردد، تاکید می کند: «همچنین با عنایتی که نماینده ها به نظر موکلان و نظر کارشناسان دارند، ان شاءالله با این درخواست موافقت می شود.» او با اشاره به این که دغدغه هایی که طراحان دارند، درست است اما با نگاهی نادرست بررسی شده تاکید می کند که «این دغدغه ها در هر طرح یا لایحه دیگری هم باید درنظر گرفته شود و امیدوارم این فرصت سبب شود که دولت یک لایحه مناسب تر و کارشناسی تری عرضه نماید.»

شرایط غیرمعمول رأی گیری قبلی
مجتبی توانگر، نماینده تهران و رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس هم در گفتگو با ایسنا می گوید: «با توجه به این که رأی گیری جهت بررسی طرح مذکور ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی زمانی انجام شد که بعد از وقت استراحت مجلس بود و از آنجا که معمولاً بلافاصله بعد از وقت استراحت طرحی برای رأی گیری مطرح نمی گردد، بنابراین برخی از نمایندگان در صحن علنی حضور نداشتند.» توانگر تاکید کرد که این درخواست به امضای بیشتر از ۲۰ نفر از نمایندگان رسیده و تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده و امیدوار است با رأی آوردن این طرح، بررسی طرح فضای مجازی ذیل اصل ۸۵ لغو و این طرح به صورت عادی بررسی شود.منبع:

1400/05/18
23:56:34
5.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها