۱۳ درصد جمعیت پرخطر بالای ۶۰ سال واکسینه نشدند

۱۳ درصد جمعیت پرخطر بالای ۶۰ سال واکسینه نشدند روزنامه ایران در گزارشی نوشت: با فروکش کردن نسبی پیک پنجم کرونا در بعضی از استانهای کشور روند تزریق واکسن کرونا هم شتاب بیشتری گرفته و بنابراعلام مسؤلان وزارت بهداشت تابحال به میزان ۸۷ درصد از افراد بالای ۶۰ سال واکسن زده اند چیزی در حدود ۱۳ درصد از دریافت واکسن خودداری کرده اند.


روزنامه ایران چهارشنبه ۱۰ شهریور درباره تاثیر شایعات درباره تزریق واکسن کرونا بر سالمندان، به ارائه گزارشی پرداخت و نوشت: به قول دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، واکسیناسیون حالا در فاز چهارم برای افراد زیر ۶۰ سال است که جمعیتی حدود ۴۲ میلیون نفر را شامل می شود، این در شرایطی است که حدود ۲۷ میلیون دوز واکسن در مجموع تزریق شده و به اعتقاد متخصصان، تزریق واکسن های مختلف هم اثربخشی مناسبی داشته است و عوارضش آن گونه که ثابت شده در مقابل عوارض مبتلا شدن به کرونا ناچیز است، اما متأسفانه بعضی از افراد هنوز نگرانند که واکسن تزریق کنند، یکی از مهم ترین علل این کار هم تحت تاثیر قرار گرفتن شایعات و اخبار کذب است.
مدتی است که شایعات در مورد واکسن در فضای مجازی گسترش پیدا کرده، تزریق آب مقطر به جای واکسن، تقلبی بودن برخی واکسن ها و احتمال مرگ پس از تزریق، نمونه هایی از این شایعات هستند که سبب شده اند عده ای از مردم با تحت تاثیر قرار گرفتن این اخبار نادرست، از تزریق واکسن امتناع کنند.

تبلیغ منفی و تقلبی بودن واکسن ها در شبکه های اجتماعی
خانم نظری متولد ۱۳۴۶ نوبت واکسنش رسیده اما تابحال برای تزریق رجوع نکرده است. او درباره علت رجوع نکردن خود به «ایران» می گوید: «اخبار زیادی در فضای مجازی خواندم در خصوص این که با تزریق واکسن احتمال مرگ وجود دارد، تقلبی بودن واکسن ها هر فردی را می ترساند، منتظر ماندم سلامت واکسن ها از هر نظر تأیید شود، سپس برای تزریق رجوع کنم، می ترسم یکی از همین واکسن های تقلبی نصیبم شود، من پدر و مادری سالمند دارم که مسئول نگهداری از آنها هستم، سلامتی من بسیار مهم می باشد، چون من اگر نباشم آنها کسی را ندارند که دستشان را بگیرد.»
آقای زکی پور هم حالا نوبت واکسنش رسیده، اما او با اشاره به اینکه شنیده است واکسن سینوفارم نامعتبر و باکیفیت بسیار پایین به کشور وارد شده، علاقه ای به واکسن زدن ندارد و در کل هیچ اعتماد و اعتقادی درمورد سلامت واکسن ها پیدا نکرده و همچنان اعتقاد دارد که می تواند با رعایت کلیه پروتکل ها و زدن ماسک از مبتلا شدن به بیماری جلوگیری نماید، چونکه رعایت پروتکلهای بهداشتی که از جانب ستاد مبارزه با کرونا ابلاغ گردیده است، راحتتر از تزریق واکسنی است که امکان دارد مشکلات جانبی برایش به وجود آورد.

تقویت اعتماد اجتماعی به سیستم درمانی کشور
اردشیر انتظاری، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه شبه اطلاعات و اخبار ضد و نقیض و نادرستی درباره واکسن در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی وجود دارد، به «ایران» می گوید: این قبیل اخبار، اذهان عمومی را به خود درگیر کرده و سبب ممانعت مردم از تزریق واکسن می شود. باید به جد با این گونه موارد برخورد کرد و در کنار آن با آگاه سازی درمورد اهمیت تزریق واکسن در کاهش مرگ ومیر، این قبیل شایعات را بی اثر یا کم اثر کرد.
او در ادامه اضافه می کند: این بحث یک مبحث جامعه شناختی و اجتماعی است، مواجهه دولت تابحال قانونمند و کنترلی یا پزشکی بوده و از مواجهه اجتماعی بهره مند نبوده است، مخاطب ما فیزیکال نیست، بحث اصلی و مبحث اصلی سواد رسانه ای است که در کشور ما پایین است، چونکه در نظام تعلیم و تربیت جایی ندارد و به دور از واقعیات کار شده است. باید سواد رسانه ای افراد ارتقا پیدا کند، مشکلات با پراکندگی شایعات حل نمی گردد و هر داده و اطلاعی که به دست ما می رسد، نباید کپی پیست شود. منابع باید مشخص باشد و مراکز تحقیقاتی باید معلوم باشند، بعنوان نمونه همین تجویز بخور سرکه که در فضای مجازی آنچنان بسط و گسترش پیدا کرده، چقدر اعتبار دارد؟ از کجا معلوم فردی نمی خواهد به مردم آسیب بزند؟
وقتی سواد رسانه ای پایین باشد، حتی اساتید دانشگاه ها هم اخبار نادرست را فوروارد می کنند، وقتی یک مطلبی را که نمی دانیم چه کسی نقل قول کرده و صحت و سقم آن بررسی نشده نباید تکرار نماییم، وقتی سؤال می نماییم این مطلب از کجا آمده، فرد نمی داند، در حالیکه باید منابع علمی مطالب را تأیید کنند، تمامی این مسائل به سواد رسانه ای بازمی گردد، این در شرایطی است که هر کسی از هر چیزی خوشش می آید، آنرا لایک کرده و منتقل می کند و به سرعت هم انتشار می دهد، بتدریج یک خبر نادرست امکان دارد به واقعیتی برای مردم بدل شود.
انتظاری با اشاره به اینکه به غیر از ویروس کرونا ما درگیر ویروس های دیگری هستیم که از مهم ترین آنها ضعف اعتماد مردم است، توضیح می دهد: وزارت بهداشت و دانشگاه ها بیشتر از پیش باید اعتماد مردم را جلب کنند تا منابع خبری غیرمعتبر مورد اعتماد مردم قرار نگیرد.

ضرورت واکسیناسیون در مقابل کووید۱۹
فربد فدایی، روانپزشک هم می افزاید: ناآگاهی مردم، گاهی اوقات سبب امتناع آنان از واکسیناسیون شده است. نمونه آن تلاش امیرکبیر برای ترویج واکسیناسیون آبله و مقاومت برخی افراد در مقابل واکسیناسیون است. این روزها هم برخی افراد به علل متعدد و واهی از تزریق واکسن کووید۱۹ امتناع می کنند، درحالی که طبق پژوهش های علمی، تاثیر قاطع واکسن و جلوگیری از بیماری و تقلیل موارد مرگ ناشی از مبتلا شدن به کرونا به اثبات رسیده است.
شایعات بی اساس در مورد بی تاثیر بودن واکسن یا مبتلا شدن به کرونا به دنبال تزریق واکسن از علل بی میلی برخی افراد به تزریق آن است، اما حقیقت این است که واکسن جلوگیری از کرونا بسیار مؤثر است و اگر هم به ندرت دیده شده که با وجود تزریق واکسن فردی مبتلا به کرونا شده است، ناشی از ابتلای قبلی او به کرونا بوده که مورد توجه بیمار قرار نگرفته بود.
به گفته فدایی، این سؤال را باید بیان کرد که چرا شایعات پخش می شود؟ زمانی که عدم اطمینان و تردید بر روحیه مردم حاکم باشد، بازار شایعات رونق می گیرد. باید دانست که مبارزه با کرونا یک مبحث بین المللی است که نیازمند مساعدت همه کشورهاست، رسانه ها باید پیشرفت دیگر کشورها در واکسیناسیون را که منجر به کاهش موارد مبتلا شدن و رسیدن میزان درگذشتگان به صفر یا اعداد یک رقمی شده است، منعکس کنند.
یک مقام علمی شاخص باید مرجع اطلاع رسانی در مورد کرونا باشد، همان گونه که برای نمونه در آلمان «دکتر کریستین دروستن» ویروس شناس برجسته که سال هاست به پژوهش در زمینه ویروس های کرونا همچون «سارس» و «مرس» پرداخته است، مرجع مردم و حکومت در این مورد است، در حالیکه در ایران هر روزه ده ها نفر که بسیاری پزشک هم نیستند، به اظهارنظر درباره کووید۱۹ می پردازند که این اظهارات متناقض و گاه غیرعلمی سبب سلب اعتماد مردم می شود.

واکسیناسیون و حفاظت از جان مردم
دکتر فهیمه محمودی، کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت شمال تهران هم درمورد شایعات بوجود آمده در فضای مجازی در زمینه تقلبی بودن واکسن ها به «ایران» توضیح می دهد: باید درنظر داشت که هدف از واکسیناسیون، حفاظت فرد و جامعه در مقابل بیماری کووید۱۹ است.
هرچند که عوارض جانبی واکسن های مورد استفاده ناچیز است، اما به صورت کلی هیچ واکسنی کاملاً عاری از عوارض جانبی نیست؛ بویژه این که واکسن های مورد استفاده در کووید در هر فردی برای نخستین بار تزریق می شود، ترس از مواجهه با عوارض شدید بویژه در بسیج همگانی واکسیناسیون که در حجم وسیع، تزریق واکسن انجام می شود، می تواند باعث ایجاد نگرانی بیش از اندازه انتظار شود.

1400/06/10
12:04:03
5.0 / 5
210
تگهای خبر: پژوهش , دانش , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها