کاهش 35 درصدی مرگ ومیر کرونا در سنین بالای 60 سال

کاهش 35 درصدی مرگ ومیر کرونا در سنین بالای 60 سال به گزارش برتریها جلیل کوهپایه زاده می گوید: درابتدای این که ویروس کرونا آمده بود، حدود 80 درصد مرگ ها درسنین بالای 60 سال رخ می داد، اما الان که خصوصاً سنین بالای 60 سال واکسینه شده اند، مرگ ومیر براثر کرونا در این سنین 33 تا 35 درصد افت کرده است.


«جلیل کوهپایه زاده» رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در واکنش به خبر کشف دپو داروهای رمدسیور در یک بیمارستان از طرف سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: تا زمانی که نام بیمارستان مشخص نشود، نمی توانیم بگوییم به کدام دانشگاه علوم پزشکی مربوط است. بالاخره همه احتمالات می تواند وجود داشته باشد و برخی هم به دنبال سودجویی هستند. در دانشگاه ایران مراکز کاملا تحت کنترل هستند و مراکز تحت پوششمان هم توسط همکاران نظارت می شوند، اما به ما چنین گزارشی از زیرمجموعه هایمان داده نشده است.
او در رابطه با برخی گفته ها در خصوص اثربخشی کمتر سینوفارم در سنین بالای ۶۰ سال اظهار داشت: اطلاعات ما اینطور نشان نمی دهد. اتفاقا درابتدای این که ویروس کرونا آمده بود، حدود ۸۰ درصد مرگ ها درسنین بالای ۶۰ سال رخ می داد، اما الان که خصوصاً سنین بالای ۶۰ سال واکسینه شده اند، مرگ ومیر براثر کرونا در این سنین ۳۳ تا ۳۵ درصد افت کرده است. این نشان میدهد که واکسیناسیون در کاهش مرگ ومیر تاثیر گذاشته است. من چنین نتیجه گیری هایی را نمی توانم تایید کنم. نمی توان فقط بر طبق تجربه یک نفر یا یک متخصص به نتیجه رسید و باید بر طبق مطالعات و ملاحظات علمی باشد. درباره این گفته اظهارنظری نمی کنم، به این علت که نمی دانم مستنداتشان چیست. اما تجربه ما در سطح استان تهران اطلاعاتی که ذکر کردم را نشان داده است.
کوهپایه زاده در رابطه با امکان باز شدن مدارس در آبان ماه و همزمانی آن با پیش بینی ها از ورود لامبدا به ایران اظهار داشت: گفته می شود که ویروس لامبدا در کودکان امکان ابتلای بیشتری دارد. این سویه اگر در ایران هم به فراوانی برسد، طبیعتا ستاد ملی کرونا تصمیمات دیگری خواهد گرفت. اما صحبت هایی که فعلا مطرح شده و تابحال نیز قطعی نشده است، دال بر این است که مدارس بتوانند به شکلی کارشان را شروع کنند که آموزش بیش از این لطمه نبیند.
او در رابطه با لزوم مطالعه بر سویه های جدید احتمالی کرونا در ایران و اثربخشی واکسن بر آنها اظهار داشت: این کار هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی در حال انجام است. مقالاتی در خارج از ایران داشته ایم و می دانم که چند مجموعه هم در ایران درحال کار کردن برروی این قضیه هستند. هرجا که گردش ویروس بالا برود جهش هم وجود دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به برخی انتقادات درباره نحوه اولویت بندی گروه ها برای واکسیناسیون اظهار داشت: این اولویت ها همه بر طبق نتایج کمیته علمی ستاد ملی کروناست و بر طبق اطلاعاتی است که در سطح بین المللی وجود دارد. اساسا ما کشور اول در حوزه واکسیناسیون نیستیم و کشورهای دیگری به میزان بالا واکسیناسیون را انجام داده اند. کمیته علمی درحال بررسی تجربه آنان است. برداشت من این است اولویت بندی سنی اتفاق خوبی است واکسیناسیون تعدادی از این گروه ها هم واجب و هم نیاز است، اما تعدادی از آنان ممکنست به سبب اصرارهایی که گروه های خاص می کنند، مدنظر قرار بگیرند.
او در ادامه اظهار داشت: اما فکر می کنم چندان نباید این به این موضوعات پرداخت و به هر حال کل کشور باید به سرعت واکسن بزنند. هنوز تمام خانواده گروه سلامت که ما باشیم، واکسن نگرفته اند. واکسیناسیون خانواده گروه سلامت بسیار واجب است، به این دلیل که دائما در معرض آلودگی هستند. خیلی از این افراد نتوانسته اند کنار خانواده شان باشند و پس از آن که از بیمارستان می آیند تا چندروز ممکنست قرنطینگی داشته باشند که وضعیت سختی است. بتازگی می خواهیم واکسیناسیون خانواده های گروه کادر سلامت را شروع نماییم. من نمی توانم راجع به این که گفته می شود، بصورت موردی برای برخی گروه ها واکسیناسیون صورت نگرفته چندان اظهار نظر کنم، اما ما در دانشگاه ها بوسیله پروتکلی که در وزارت بهداشت تعریف شده است واکسن را تزریق می نماییم و نه چیز دیگری.
کوهپایه زاده درارتباط با برخی گفته ها در خصوص موثرنبودن محدودیت های تردد شبانه اظهار داشت: من معتقدم که این طرح بی تاثیر نیست، اما به هر حال منع تردد شبانه به شکلی که الان رعایت می شود نتیجه بخش نیست.
او درارتباط با مساله کمبود دارو اظهار داشت: ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران هم از نظر دارو و هم از نظر سرم هیچ مشکلی نداریم. فقط مساله برخی داروهای بیولوژیک مانند «آکتمرا» هست که بیمه هم باید از آن حمایت کند و در صورت حمایت بیمه، پرداخت مردم از جیب هم برای این بیماری کمتر می شود.


منبع:

1400/06/19
13:44:02
5.0 / 5
222
تگهای خبر: دانش , علم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها