کارت غنی سازی ۲ برابری روی میز وین

کارت غنی سازی ۲ برابری روی میز وین به گزارش برتریها در گزارش روزنامه خراسان آمده است: ایران دو سال و نیم است که آغاز به کاهش تعهدات برجامی خود بر مبنای مواد ۲۶ و ۳۶ برجام کرده و بخصوص از آذرسال گذشته و با تصویب قانون مجلس این روند شدت هم گرفته است.


روزنامه خراسان دوشنبه ۱۹ مهر در گزارشی آورده است: حالا در شرایطی که طبق ماده یک این قانون، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شده بود ظرف یک سال از اجرای قانون-۲۸آذر- تولید مواد غنی شده ۲۰درصدی را به ۱۲۰کیلو برساند، طبق اظهارات محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی، تولید مواد ۲۰درصدی ایران از این مقدار خواسته شده در قانون مجلس عبور کرده است. در همین زمینه، یک منبع مطلع به خراسان اطلاع داد که ذخایر مواد غنی شده ۲۰درصد ایران با گذشت حدود ۱۰ماه از اجرای این قانون به ۱۹۰کیلو گرم رسیده و تا آخر موعد مقرر به ۲۴۰کیلوگرم یعنی دو برابر خواسته مجلس خواهد رسید.
این منبع مطلع در عین حال خاطرنشان کرد که این موفقیت در شرایطی به دست آمده که کار تولید ۲۰درصد بدون اختصاص بودجه لازم در سال ۱۴۰۰در حال انجام است که ادامه این تخصیص نیافتن بودجه، می تواند به سرعت تولید لطمه بزند. این در شرایطی است که برنامه هسته ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد و این سازمان بین المللی در تمامی گزارش های خود درباره این برنامه، اشاره ای به انحراف آن به سمت ساخت تسلیحات هسته ای نداشته است.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما ضمن اشاره به اینکه برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: بر مبنای قرارداد قبل از انقلاب با آلمانی ها، قرار بود در بوشهر برای دو هزار و ۶۰۰ مگاوات و در دارخوئین در خوزستان، برای ۹۰۰ مگاوات برق هسته ای سرمایه گذاری شود، اما همکاری لازم را در این حوزه نکردند.
آلمانی ها بیشتر از ۸۰ درصد پول طرح ها را گرفته بودند، اما نیمه تمام رها کردند و پول های گرفته شده را به ایران برنگرداندند و باعث شد این طرح ها بیشتر از ۲۰ سال، متوقف شود؛ سپس با قراردادی که با روسیه بسته شد این طرح توانست در سال ۱۳۹۴ به پایان برسد و برق هسته ای تولید شود.
وی با بیان اینکه ساخت دو نیروگاه جدید در قرارداد با روسیه، شروع شده است که هر کدام حدود هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد، اضافه کرد: این طرح به علل متعدد از زمان بندی مقرر، حدود ۷۰ درصد عقب ماندگی دارد. بر مبنای تدابیر دولت و تاکیدات رئیس جمهور و رایزنی های انجام شده و مذاکرات با شرکت مربوط در روسیه، برنامه ریزی کردیم تا این تاخیرها ادامه نداشته باشد و بتوانیم بخشی از عقب ماندگی را جبران و منابع لازم را تأمین نماییم و تخصیص دهیم.

ماجرای دوربین های برجامی و پادمانی
رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دوربین های برجامی با دوربین های پادمان، تفاوت اساسی دارد و بازرسان آژانس در موعد مقرر، فیلمهای حافظه دوربین های پادمان را در همان جا مرور می کنند و قیچی و خرد می کنند و خرده های آنرا در پاکت می ریزند و جزو اقلام معدومی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار می دهند و پلمب و کنار گذاشته می شود اما درباره دوربین های برجامی، بازرسان آژانس، با حضور ما کارت حافظه قدیم را بیرون می آورند و پلمب می کنند و در محل امن نگهداری می شود و مرور نمی گردد و دسترسی ندارند و فقط کارت حافظه جدید را قرار می دهند.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی همینطور اظهار داشت: روندی را ایجاد کردیم تا بتوانیم مزاحمت ها را مهار و کنترل نماییم به همین علت فقط درباره تعویض کارت های حافظه توافق کردیم و آنها به این کارت ها دسترسی ندارند. نکته ای که پیش آمد در ارتباط با دوربین هایی بود که در عملیات تروریستی، صدمه دیده بود و آنها می خواستند دوربین جدیدی را در سایت کرج نصب کنند که به آنها گفتیم این مورد ضرورتی ندارد چونکه برجام، معامله دو طرفه میان ایران و گروه ۱+۵ بود که این گروه بخصوص اروپایی ها و آمریکایی ها تعهدات خویش را انجام ندادند ازاین رو دلیلی برای نصب دوربین وجود ندارد. رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: نکته دوم این است که آنها درباره عملیات تروریستی، موضع گیری و اعتراض نکردند و با این کار در عمل، این حملات تروریستی را تشویق می کنند.


منبع:

1400/07/20
10:50:41
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آژانس , تولید , دوربین , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها