درباره حسینعلی راشد

درباره حسینعلی راشد حسینعلی راشد یکی از برجسته ترین سخنرانان رادیو بود که بیش از 35 سال در این حوزه فعالیت داشت و مجموع سخنرانی های وی بصورت کتاب چاپ شد. این عالم فرزانه آثار مکتوبی همچون دو فیلسوف شرق و غرب: صدرالمتألهین و انیشتین و فضیلت های فراموش شده و تفسیر قرآن از خود بر جای گذاشته است.


حسینعلی راشد در دوم تیر ۱۲۸۴ خورشیدی و در روستای کاریزک تربت حیدریه دیده به جهان گشود. او مقدمات علوم دینی را در زادگاهش گذراند، سپس همراه پدرش به مشهد رفت و در زمینه علمیه آن شهر به تحصیل پرداخت و نزد حـاج آقـا حـسین قمـی، آقازاده خراسانی و آقا بزرگ، فقه و اصول و فلسفه خواند و در حوزه ادبیـات عربـی و فارسـی، از درس ادیب نیشابوری بهره برد. بعد از آن برای تکمیل تحصیلات خود بـه نجـف اشـرف رفت و از محضر بزرگانی چون میرزا حسین نائینی و آیت اﷲ سید ابوالحسن اصفهانی کسب فیض کـرد و به کشور بازگشت. پس از توقف کوتاهی در تهران و قم، عازم شیراز شد و در آنجا مجلس وعظ و خطابه برگزار کرد و حدود یک سال و نیم در آنجا ماند. از همانجا منبر رفتن او شروع شد و شخصیت او بعنوان خطیب شکل گرفت. وی در بازگشت از شیراز، بنا به تقاضا و اصرار مردم اصفهان در آنجا ماند و حدود ۱۵ ماه بر منابر آن شهر به وعظ و خطابه پرداخت. منبرهای راشد منظم و روشمند بود، او مطالب دینی را به زبان ساده و همه فهم بیان می کرد و آرام و شمرده سخن می گفت و سخنرانی های رادیو ایران وی پرمخاطب بود.
بعد از و اقعه مسجد گوهرشاد (تیر ۱۳۱۴)، راشد در اصفهان بازداشت شد و مدت ۷۵ روز در زندان انفرادی به سر برد. پس از آزادی در تهران ساکن شد و نخست در چاپخانه‌ی مجلس به لیست نگاری و تصحیح متون درحال چاپ، اشتغال یافت. سپس در شرکت مطبوعات اسـتخدام شد. این عالم فرزانه در دوره هفـدهم مجلـس شـورای ملـی نیـز بـه مجلس راه پیدا کرد، اما چند جلسه بیش تر در آن حضور نیافت. مناصب دیگری همچون وزارت معارف، نیز به راشد پیشنهاد شد اما نپذیرفت.
حمایت از زنان یکی دیگر از فعالیت ها این عالم برجسته بود. مرحوم راشد در روزهایی که عده ای تحصیل زن را در مدارس جدید بر نمی تافتند، دختر خودرا به دانشگاه فرستاد تا در رشته زیست شناسی تحصیلات خودرا کامل نماید و بعد از آن مشغول به تدریس این رشته در مقاطع آخر دبیرستان شد.
فعالیت در عرصه فرهنگی
یکی از اقدامات فرهنگی این عالم فرهیخته علاوه تـدریس در دانـشکده معقـول و منقول (دانشکده الهیات و معارف اسلامی) قلم فرسایی در روزنامه های، ایران، اطلاعات، مجلات مهر و ایران امروز بود. همین طور وی در ۱۳۴۲خورشیدی به ریاست گروه فلسفه و حکمت اسلامی منصوب گردید و در ۱۳۴۵خوشیدی بازنشسته شد. از آن پس تا ۲ سال قبل از درگذشت، تنها به تدریس در مدرسه‌ی سپهسالار اشتغال داشت.
همچنین از ۱۳۲۰ خورشیدی به بعد در فضای آزاد مذهبی بعد از رضاخان، به دعوت رادیو ایران، در شب های جمعه به ایراد سخنرانی پرداخت که بـیش از سـه دهـه ادامـه داشـت، لازم به ذکر است که مجموع سخنرانی هایش در ۱۶ جلد منتشر گردید. این مجموعه مشتمل بر یک دوره خداشناسی و جهان شناسی و انسان شناسی است که راشد آنرا برای پی ریزی مدینه فاضله ای که او همیشه در آرزوی آن بود بر مردم عرضه داشت. این خطیب پرآوازه بیش از ۳۵ سال در رادیو سخنرانی کرد و دلسوزانه به آنچه در رادیوی آن روزگاران امکان گفتنش در باره معضلات فکری، اخلاقی و اجتماعی جامعه خود از منظر دین بود، می پرداخت. او از فنون سخنوری به خوبی آگاه بود و عمق دانش دینی اش را با مطالعات گسترده و متنوع حفظ می کرد و نهایت انصاف و ادب را هنگام سخنرانی داشت. استقبال از سخنان وی تا بدان جا بود که متن سخنرانی های ایشان بطور مرتب در جراید کشور چاپ می شد.
سید جعفر شهیدی رئیس سابق موسسه لغت نامه دهخدا و استاد دانشگاه تهران که از نزدیک با راشد آشنایی داشت، در توصیف شخصیت اخلاقی وی می گوید: ” مرحوم راشد به هرچه می گفت، معتقد بود و به آن عمل می کرد. از دنیا به حداقل زندگی قناعت می کرد و حتی زمانی که می توانست به مال و منالی برسد از آن صرف نظر می کرد و … اگر آقای راشد یک جواب آری یا سری برای ثروتمندان و رجال درباری تکان می دادند و موافقت می کردند در مجالس ختم و روضه خوانی آنان منبر بروند، خانه ها برایشان آماده می کردند…آن مرحوم خدا را بیش از آسایش زندگی دوست داشت.
بنابراین آثار راشد باید به ۲ بخش تقسیم کرد: بخش نخست، حاصل سخنرانی های رادیویی اوست که علاوه بر انتشار در بعضی روزنامه ها ازجمله اطلاعات و کوشش، مستقلاً نیز در چند مجموعه به چاپ رسیده ازآن جمله است: ۱) سخنرانی های راشد، شامل چند دوره از سخنرانی های رادیویی او، در ۶ مجلد ۲) فلسفه‌ی عزاداری سیدالشهداء، شامل سخنرانی وی در یک دهه‌ی محرّم. ۳) اسلام و قرآن، شامل مجموعه‌ی سخنرانی های وی درباره‌ی قرآن. ۴) آخرین سخنرانی های راشد، شامل سخنرانی های وی ازمهر ۱۳۵۶ تا مهر ۱۳۵۷ خورشیدی است. بخش دوم، آثار مکتوب اوست، که همچون آن می توان ۱) ۲ فیلسوف شرق و غرب: صدرالمتألهین و انیشتین، که در آن نظریه‌ی نسبیت انیشتین و حرکت جوهری ملاصدرا را توضیح داده است. ۲) فضیلت های فراموش شده: شرح حال حاج آخوند ملاعباس تربتی. راشد در این اثر ضمن بیان خاطراتی درباره‌ی پدرش، مطالبی نیز درباره‌ی خود آورده است ۳. تفسیر قرآن: سوره‌ی حمد و بقره را نام برد.
خاموشی
سرانجام این عالم فرزانه در هفتم آبان ۱۳۵۹خورشیدی بر اثر سکته‌ی مغزی دیده از جهان فروبست و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

1400/08/08
09:16:31
5.0 / 5
256
تگهای خبر: دانش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها