خطر ۲۳ درصدی واکسن نزده ها

خطر ۲۳ درصدی واکسن نزده ها روزنامه همشهری در یادداشتی نوشت: تنها 2 راه برای قطع زنجیره بیماری کرونا پیش روی ما است؛ رعایت دقیق و سختگیرانه پروتکلهای بهداشتی همراه قرنطینه های 100درصدی مبتلایان و افراد مشکوک و همین طور واکسیناسیون.


در ادامه یادداشت ۱۵ آبان ۱۴۰۰ روزنامه همشهری به قلم یحیی ابراهیمی رئیس کمیته کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می خوانیم: تنها ۲راه برای قطع زنجیره بیماری کرونا پیش روی ماست؛ رعایت دقیق و سختگیرانه پروتکلهای بهداشتی همراه قرنطینه های ۱۰۰درصدی مبتلایان و افراد مشکوک و همین طور واکسیناسیون. البته مسیر دوم بهترین اتفاق برای کشورمان است؛ چونکه به سبب مشکلات اقتصادی و فرهنگی و لطمه هایی که به سبب درگیری ۲۱ماهه با پاندمی کرونا رخ داده همین طور کاهش رعایت پروتکل ها به زیر ۴۰درصد، تداوم قرنطینه ها، منطقی نخواهد بود.
تنوع در سبد واکسیناسیون و تزریق رایگان هم بهترین اتفاقی است که رخ داده؛ هرچند که گفته می شود گروهی همچنان برای واکسینه شدن، مقاومت می کنند که در تمام کشورهای دنیا، چنین وضعیتی وجود دارد. اینها افرادی هستند که نه فقط خودشان بلکه عموم جامعه را در معرض خطر قرار می دهند و منجر به تضعیف برنامه های واکسیناسیون در کشور می شوند. خرافات، شایعات و سفارش های غیرکارشناسی تحت عناوین طب سنتی و اسلامی سبب واکسن گریزی مردم شده و این مسئله نیاز به برخورد حاکمیتی دارد.
در کشور چین با جمعیت بیش از یک میلیارد و ۴۰۰میلیون نفر، کنترل بیماری با بهره گیری از واکسیناسیون و برخورد جدی و جریمه به سرانجام رسید اما ما همچنان با خواهش و تمنا مردم را به تزریق واکسن سفارش می نماییم. کرونا بحث فردی نیست و هر فرد آلوده به ویروس می تواند ۱۰نفر دیگر را بیمار کند. بر این اساس ضرورت دارد تمهیدات جدی برای برخورد با واکسن گریزها صورت بگیرد و ساماندهی اصولی درباره آنها با محرومیت از خدمات فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی صورت گیرد. نباید به سبب باور نادرست و خودخواهی این افراد، سلامت مردم مورد تهدید قرار گیرد و باید از روش های مختلف برای مجاب کردن این افراد استفاده گردد.
به ویژه این که در میان آنها افرادی وجود دارند که سودجویی های اقتصادی را با تبلیغات مقابل واکسن به نفع خود رقم زده اند؛ همان هایی که به بهانه عوارض واکسن، مردم را به استفاده از روش های تأییدنشده و داروهای بدون مجوز ترغیب می کنند. ما اعلام رسمی از طرف مراجع متولی بهداشت و درمان برای واکسن نزدن نداریم و تمامی سفارش ها همسو و همصدا تاکید بر واکسیناسیون است و حتی اگر عوارضی هم از واکسن ها گزارش شده باشد، اما منافع آن بیشتر از ضررهایی است که تا حالا جامعه ما و دنیا به سبب تداوم چرخه انتقال ویروس با آن مواجه بوده است.
کمترین فایده تزریق واکسن، جلوگیری از ابتلای افراد به نوع حاد بیماری و کاهش زمان بستری است. بعلاوه این که ۸۵درصد کسانی که واکسن تزریق می کنند، یا کرونا نمی گیرند یا درصورت مبتلاشدن با نوع خفیف بیماری مواجه بوده اند.
به همین دلیل در کنار تمام الزامات باید ظرفیت صداوسیما و تمامی رسانه هایی که به صورتی تریبون اطلاع رسانی در اختیار دارند، برای اقناع آن ۲۳درصدی که تا حالا برای واکسیناسیون اقدام نکرده اند، مورد استفاده قرار بگیرد. با گذشت ۹ ماه از شروع واکسیناسیون، هنوز پوشش کامل در کشور ما به ۷۵درصد نرسیده، اما جلوی ضرر هر زمانی گرفته شود، منفعت است، چونکه ما در معرض خطر شیوع باردیگر بیماری و پیک جدید کرونا هستیم و این تدابیر سختگیرانه در ابتدا به نفع جامعه و در مرحله بعدی به نفع کسانی است که تا حالا واکسن نزده اند و بیشتر در معرض مبتلاشدن و مرگ ناشی از کرونا قرار دارند.
البته روند واکسیناسیون در ۲ ماه اخیر به سرعت بالا رفته و حتی تزریق دوز سوم و یادآور برای کادر درمان، بیماران با سیستم دفاعی ضعیف و سالمندان هم شروع شده، اما همچنان اولویت با کسانی است که تا حالا واکسن نزده اند و برای قطع زنجیره انتقال و جلوگیری از پیک های آینده باید هرچه سریع تر برای تزریق دوز اول واکسن شان اقدام نمایند. مردم در ۲سال اخیر خسارت های فراوان جسمی، روانی و اقتصادی زیادی را متحمل شده اند و باید هرچه سریع تر با پوشش واکسیناسیون تا آخر بهمن، قطع زنجیره انتقال و برگشت به زندگی عادی البته با رعایت پروتکلهای بهداشتی رقم بخورد.منبع:

1400/08/15
11:52:12
5.0 / 5
251
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , سیستم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها