توافق ایران و روسیه برای همکاری جامع نفتی و گازی

توافق ایران و روسیه برای همکاری جامع نفتی و گازی به گزارش برتریها معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در گفتگو با روزنامه ایران می گوید: در مسافرت به روسیه ملاقات های مختلف و فشرده ای با معاون نخست وزیر، وزیر انرژی و مدیران ارشد بخش خصوصی توانمند روسیه در حوزه نفت و گاز برای توسعه همکاریهای مشترک برگزار گردید.


احمد اسدزاده معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، هفتم بهمن در گفتگو با روزنامه ایران می گوید: تفاهمنامه ها و توافقنامه هایی در مسافرت هفته اخیر رئیس جمهور و هیأت همراه وی به مسکو، در زمینه انرژی به امضا رسید که مطلعان درباره آن می گویند بواسطه این توافق ها و تفاهم ها حتی دستاوردهای این سفر بیشتر از انتظارها بود.
همان طور که جواد اوجی، وزیر نفت هم می گوید: «در سفر به روسیه ملاقات های مختلف و فشرده ای با معاون نخست وزیر، وزیر انرژی و مدیران ارشد بخش خصوصی توانمند روسیه در حوزه نفت و گاز برای توسعه همکاریهای مشترک برگزار گردید. به لطف خداوند، در این مذاکرات تصمیم های مهمی گرفته شد و اسناد مهمی به امضای طرفین رسید. این، یکی از پربارترین سفرها بود و خیلی بیشتر از آنچه انتظار داشتیم، حاصل شد.»
سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور هم صبح جمعه (یکم بهمن ماه) در بازگشت از سفر روسیه، در جهت تشریح دستاوردهای این سفر به توافق های خوب صورت گرفته بین وزیر نفت ایران و مقامات و شرکتهای روسی برای توسعه میدان های نفت و گاز اشاره نمود. به قول مسؤلان مردم هم بزودی ثمرات توافق ها با روسیه را می بینند. اما این توافق ها و تفاهم ها چه بود و جدا از مسأله چسبندگی اقتصادی ایران و روسیه، چه تأثیری بر آینده صنعت نفت و گاز ایران خواهد گذاشت؟

شکل گیری همکاریهای بلندمدت
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در مورد دستاوردهای سفر رئیس جمهور و وزیر نفت -رئیس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و روسیه- می گوید: «این سفر دستاوردهای قابل توجهی داشت که در مجموع مثبت ارزیابی می شود.»
احمد اسدزاده به «ایران» می گوید: «در نتیجه آن، چهارچوبی برای همکاریهای بلندمدت و عمیق طرفین (ایران و روسیه) در بخش نفت و گاز شکل گرفت.» معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از تشریح جزئیات قراردادها خودداری کرد و بیان آنرا در شرایط کنونی به صلاح کشور ندانست، اما گفت به زودی مردم نتیجه توافقنامه ها و تفاهم نامه های منعقد شده بین ایران و روسیه را در اقتصاد مشاهده خواهند کرد. در این خصوص علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت هم اخیراً اظهار داشته بود: «در شرایط جنگ اقتصادی انتشار جزئیات قراردادها به صلاح نیست.»

توافق و تفاهم های نفتی و گازی ایران و روسیه
لیست توافق و تفاهم های نفتی و گازی امضا شده میان ایران و روسیه از توسعه میادین نفتی و گازی تا بحث سوآپ نفت و گاز را شامل می شود. آن طور که مقامات آگاه می گویند مواردی مانند توسعه میادین، ازدیاد برداشت نفت و گاز و افزایش ضریب بازیافت نفت خام، تجارت نفت و گاز و سوآپ، تولید مشترک تجهیزات پیشرفته (high-tech) و انتقال تکنولوژی هم قرارداد و هم تفاهم هایی انجام شده است که در انتشار جزئیات آن محدودیت وجود دارد.
خبرگزاری تاس روسیه هم در اینباره می نویسد: «طرف های روسی و ایرانی بر سر مشارکت شرکتهای روس در پروژه های نفت و گاز ایران به توافق هایی دست یافته اند و قراردادها و تفاهم نامه هایی را در اینباره امضا کرده اند.»
در خصوص دستاوردهای این سفر، وزیر نفت هم بعد از دیدار با مقامات روس و مدیران شرکتهای روسی بیان کرده بود: «جلسات بسیار فشرده و گوناگونی با مقام های ارشد روسیه، معاون نخست وزیر، وزیر انرژی روسیه، همینطور شرکتهای توانمند روسیه داشتیم. خوشبختانه وزارت نفت در مجموعه چهار شرکت اصلی از قبل برنامه جامع و نقشه راه کاملی را تدارک و پروژه های مختلفی در حوزه توسعه میدان های نفتی و گازی، راه اندازی پتروپالایشگاه ها، واحدهای ال ان جی و انتقال فناوری بخصوص برای ازدیاد برداشت از میدان های نفتی و گازی آماده کرده بود که به دولتمردان روسی عرضه شد. در یکی دو ماه گذشته با شرکتهای توانمند روسی، مذاکرات گوناگونی صورت گرفت که در جلسات این سفر بعضی از آن مذاکرات به توافق های بسیار مهمی منجر گردید. برخی از تفاهم نامه هایی که در این سفر به امضا رسید، اساسا می تواند تاثیر بسزایی در صنعت نفت داشته باشد، چونکه دو کشور ایران و روسیه در عرصه انرژی در جهان بازیگران قوی هستند و با ظرفیت هایی که در صنعت نفت داریم و توانمندی شرکتهای روسی، این همکاری با مشارکت فعال قطعا تاثیر گسترده ای برای کشور دارد.»
اوجی اظهار داشته بود: «در این سفر بحث سوآپ گازی روسیه از خاک ایران عنوان شد. در ماه های اخیر سوآپ گازی از ترکمنستان به آذربایجان از خاک ایران محقق شد که همین پیشنهاد به طرف روس برای سوآپ گاز این کشور از آذربایجان به جنوب ایران به منظور صادرات عنوان شد که میتوان این گاز را در چارچوب ال ان جی به هر نقطه ای در جهان صادر کرد.»
کارشناسان اعتقاد دارند که با عنایت به نقش و جایگاه کشور روسیه بعنوان یکی از مهم ترین عرضه کنندگان نفت و گاز در جهان که در بسیاری از موارد تکنولوژی و سرمایه لازم را هم در اختیار دارد توسعه و تقویت همکاریهای مشترک در حوزه انرژی بین ایران و روسیه، یک لزوم جدی است. البته در سال ۲۰۰۱ قرارداد همکاری میان دو کشور ایران و روسیه در مسکو امضا شده بود که تابحال در چندین نوبت تمدید شده است.
در سالهای اخیر هم تفاهم ها و توافق هایی میان دو کشور (شرکت های نفتی) شکل گرفت و همکاری هایی هم رقم خورد؛ اما با عنایت به گذشت زمان و تغییر دولت ها و همینطور افزایش سطح روابط دو کشور، لازم بود که متن و شرایط این توافقنامه ها هم به روز و حتی همکاری ها تقویت شود. حالا این روند شکل گرفته است.منبع:

1400/11/07
23:19:26
5.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها