محدودیت برای واکسن نزده ها چرا و چگونه؟

محدودیت برای واکسن نزده ها چرا و چگونه؟ به گزارش برتریها در ایام اخیر و بعد از کاهش موارد مبتلا شدن و فوت کرونا در کشور، وزیر بهداشت در مورد اعمال محدودیت در عرضه برخی خدمات دولتی به افرادی که واکسن نزده اند سخن اظهار داشت که حاکی از برنامه های جدیدی است که برای مهار بیشتر همه گیری این بیماری در کشور انجام می شود اما این محدودیت ها چه هستند؟


«بهرام عین اللهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعه ۲۰ خرداد با اخطار به شهروندانی که تابحال واکسن کرونا را تزریق نکرده اند، اظهار داشت: این گروه از شهروندان از دریافت خدمات دولتی محروم خواهند شد. برنامه وزارت بهداشت این است که از مردم بخواهیم برای تزریق دز سوم واکسن کرونا رجوع کنند. این اقدامات از راه سایت «ایران من» در وزارت کشور دنبال می شود. بعنوان مثال افرادی که برای حج تمتع سال جاری اعزام می شوند باید حتما سه دز واکسن را تزریق کرده باشند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: یکسری از خدمات دولت منوط بر این است که افراد سه دز واکسن زده شده باشد و طبیعتا کسانی که سه دز واکسن کرونا را نزده باشند از این خدمات محروم می شوند.
بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تابحال ۶۸ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۲۵۶ نفر در کشور دز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند. از این تعداد ۲۷ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۶۶ نفر دز سوم این واکسن را زده اند. ازاین رو حدود ۱۴ میلیون نفر اصلا واکسن کرونا را تزریق نکرده اند. اگر جمعیت نوزادان و کودکان زیر ۵ سال را کنار بگذاریم حدود هشت میلیون نفر اصلا واکسن نزده اند و البته بیشتر از ۴۰ میلیون نفر از افرادی که دز اول واکسن کرونا را زده اند، هم دز سوم و یادآور آنرا تزریق نکرده اند.
آمارهای وزارت بهداشت نشان داده است با وجود تولید انبوه واکسن کرونا در کشور طی ماههای اخیر میزان تزریق واکسن کرونا در بیشتر روزها کمتر از ۳۰ هزار دز در شبانه روز است. این میزان در بعضی روزها حتی به دوهزار مورد تزریق هم رسیده است. این امر نشان دهنده کاهش اقبال مردم به تزریق دزهای یادآور واکسن کروناست. به همین علت بیشتر مراکز واکسیناسیون خلوت شده و با حداقل ظرفیت خود فعالیت می نمایند.
دلایل گوناگونی برای کاهش میزان واکسیناسیون روزانه کرونا قابل ذکر است. کاهش موارد مبتلا شدن و مرگ و میر بیماری کووید۱۹ و حتی صفر شدن آمار مرگ در بعضی روزها و انعکاس آن در رسانه ها و هم وارد نشدن سویه جدیدی پس از امیکرون به کشور درحالی که اکثریت مردم در زمستان ۱۴۰۰ به این ویروس مبتلا شده اند همچون علل کاهش میزان گرایش مردم به تزریق دزهای یادآور واکسن کروناست.
با وجود تولید انبوه واکسن کرونا در کشور میزان تزریق واکسن در بیشتر روزها کمتر از ۳۰ هزار دز است. در بعضی روزها حتی به دوهزار مورد تزریق هم رسیده است. این امر نشان دهنده کاهش اقبال مردم به تزریق دزهای یادآور واکسن کروناست. بیشتر مراکز واکسیناسیون خلوت شده و با حداقل ظرفیت خود فعالیت می کنند
با این وجود استراتژی وزارت بهداشت پس از موفقیت در سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در پاییز ۱۴۰۰ همچنان بر پایه واکسیناسیون حداکثری است و به همین علت برنامه اعمال محدودیت هایی برای ترغیب مردم به تکمیل دزهای واکسیناسیون در دستور کار قرار گرفته است.
واقعیت این است که هنوز پاندمی کرونا تمام نشده است و رفتار این ویروس در آینده قابل پیشبینی نیست. تجربه افزایش آمار کرونا در بعضی کشورها همچون در شرق آسیا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی هم وجود دارد.
سیاست های تنبیهی و تشویقی برای ترغیب به واکسیناسیون
به طور کلی کشورها برای ترغیب شهروندانشان به تزریق و اکسن کرونا سیاست ها و برنامه های مختلفی را اجرا می کنند. این برنامه ها به صورت کلی به دو دسته سیاست های تشویقی و تنبیهی و در مواردی تلفیقی از آنهاست. اقداماتی مانند دادن هدیه، جایزه، پول، غذا و کوپن استفاده از خدمات تفریحی همچون سیاست های تشویقی است که برخی کشورها برای ترغیب مردم به واکسن زدن استفاده شده است اقداماتی مانند ممنوعیت مسافرت، ممنوعیت حضور افراد واکسن نزده به محل کار، مرخصی های الزامی بدون حقوق، جریمه های نقدی و اخراج آنان همچون سیاست های تنبیهی است. البته در کشورهایی که این نوع اقدامات را اجرا کرده اند، در مواردی تظاهرات و اعتراض های اجتماعی هم بوجود آمده است.
دکتر «عباس شیراوژن»، سخنگوی ستاد ملی کرونا درباره اعمال محدویت برای افرادی که واکسن نزده اند می گوید: هنوز تصمیم جدیدی برای اتخاذ بازبینی در محدودیت ها و شرایط اجتماعات در جلسات با عنایت به روند کاهشی مرگ و میر و روزهای بدون فوتی کرونا اتخاذ نشده است. بر مبنای مباحث جلسات اخیر ستاد ملی کرونا قرار شد بازبینی در محدودیت ها و شرایط اجتماعات در جلسات کارشناسی و علمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. سپس جهت بررسی های نهایی در دستور کار ستاد قرار می گیرد و هنوز تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.
دکتر «کمال حیدری»، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اعمال محدودیت برای افرادی که واکسن نزده اند به پژوهشگر ایرنا می گوید: خدماتی که فعلاً بعنوان محدودیت به افراد واکسن نزده عرضه نمی گردد، خدماتی مانند سفر به حج و عتبات است. هدف از این محدودیت ها برای ترغیب مردم به واکسن زدن و برای حفظ سلامت خود مردم است. این نوع محدودیت ها با استفاده از سامانه «ایران من» برای افرادی که واکسن نزده اند اعمال می شود.
محدودیت خدمات دولتی برای تشویق مردم به واکسیناسیون
وی می افزاید: خدمات دیگری که مشمول محدودیت برای افراد واکسن نزده است، هنوز در ستاد ملی کرونا لیست نشده، پیشنهادهای دیگری هم مطرح است. هدف این است که محدودیت را به سمت خدمات دیگری هم ببریم تا مردم به واکسن زدن تشویق شوند. البته فعلاً شرایط کرونا در کشور خوب است اما نگران هستیم که در آینده با پایین آمدن سطح آنتی بادی مردم ضد کرونا، باردیگر مبتلا شدن به بیماری کووید۱۹ در کشور بالا برود. بازگشت به چنین وضعیتی خوشایند نیست بخصوص که واکسن کافی در کشور موجود است و مشکلی برای تکمیل دزهای واکسن مردم وجود ندارد.
رئیس جمهوری از ستاد ملی کرونا خواسته پیشنهادهایی برای اعمال محدودیت در عرضه خدمات دولتی برای افرادی که واکسن نزده اند. به ستاد ملی کرونا بیاید، این پیشنهادها در قرارگاه عملیاتی کرونا درحال بررسی است و شنبه آینده به ستاد ملی کرونا می آیدمعاون وزیر بهداشت همچنی می گوید: علت نگرانی وزارت بهداشت این است که میزان و سطح آنتی بادی افرادی که واکسن زده اند، پس از ۴ تا ۶ ماه بسیار افت می کند و اثربخشی و ایمنی زایی واکسن ضد ویروس کم می شود. قطعا افرادی که واکسن نزده اند بسیار صدمه پذیرتر هستند. سفارش وزارت بهداشت این است، افراد حتما پس از ۴ تا ۶ماه بعد تزریق واکسن کرونا برای دریافت دز یادآور رجوع کنند.
حیدری می افزاید: رفتار ویروس کرونا در آینده قابل پیشبینی نیست و در صورتیکه با جهش و موج جدیدی از شیوع این ویروس مواجه شویم، باردیگر با وضعیت ناخوشایندی مواجه می شویم. تجربه نشان داده است در خیلی از کشورهای دیگر هم پس از کاهش نسبی موارد مبتلا شدن به کرونا باردیگر آمارها بالا رفت. باید برای هر نوع اتفاقی در آینده آماده باشیم.
وی درباره انواع واکسن های کرونا در دسترس وزارت بهداشت برای تکمیل واکسیناسیون توضیح می دهد: هم واکسن ایرانی و هم خارجی در سبد وزارت بهداشت موجود است. واردات واکسن کرونا از حدود آبان ۱۴۰۰ قطع شده است اما مقدار زیادی واکسن خارجی هنوز از قبل در کشور وجود دارد و تولیدات واکسن ایرانی هم به میزان کافی وجود دارد. افرادی که برای تزریق دز یادآور واکسن کرونا یا تزریق دز اول رجوع کنند، می توانند واکسن ایرانی یا خارجی موجود در سبد وزارت بهداشت را انتخاب کنند.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در مورد اعمال محدویت برای افراد واکسن نزده رئیس جمهور از ستاد ملی کرونا خواسته است که مبحث در ستاد بررسی شود و پیشنهادهای مشخص به ستاد ملی کرونا بیاید تا در این ستاد درباره آن تصمیم گیری شود. مقرر است شنبه آینده در جلسه آتی ستاد ملی کرونا، پیشنهادهای بررسی شده را خدمت رئیس جمهوری تقدیم نماییم تا در این حوزه تصمیم گیری شود.
وی درباره جزئیات پیشنهادهای بررسی شده برای اعمال محدودیت برای افراد واکسن نزده تاکید می کند: هنوز هیچ پیشنهادی قطعی نیست برای همین نمی توانیم موارد پیشنهادی محدودیت را اعلام نماییم. پیشنهادهای گوناگونی از جانب وزارت بهداشت و وزارت کشور در کمیته های تخصصی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا با حضور نماینده دستگاههای مختلف و کارشناسان مطرح گردیده است. این پیشنهادها در قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا بررسی می شود. جمع بندی آن در جلسه ستاد ملی کرونا با حضور رئیس جمهوری مطرح می شود و در شنبه آینده درباره آن تصمیم گیری می شود.


1401/03/25
08:04:55
5.0 / ۵
340
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد محدودیت برای واکسن نزده ها چرا و چگونه؟
نظر شما در مورد محدودیت برای واکسن نزده ها چرا و چگونه؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها