به جای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید

به جای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید به گزارش برتریها، در آستانه برگزاری مرحله نخست از کنکور با شمایل جدید؛ اظهارنظر اخیر یکی از مسؤلان سازمان سنجش در خصوص قطع اینترنت کل کشور برای پیشگیری از تقلب ابهامات فراوانی را ایجاد کرد اما برخی تحلیل گران اعتقاد دارند که سازمان سنجش به جای درخواست قطع اینترنت باید با ابزارهای نوین ارتباطی و نظارت های الکترونیکی میدانی، خویش را تقویت کند.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، بروز حواشی تقلب و لو رفتن سؤالات آزمون ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی چند سالی است که نگرانی ها و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی جامعه بخصوص داوطلبان این رشته های پرطرفدار دانشگاهی بوجود آورده و الان هم در حالیکه فضای علمی کشور خویش را آماده برگزاری نخستین نوبت برگزاری کنکور ۱۴۰۲ در انتها ماه جاری می کند، هفته گذشته حسن مروتی -معاون امور آزمون های سازمان سنجش- با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام نمود که قصد دارند با همکاری وزارت ارتباطات در زمان برگزاری کنکور در کل کشور اینترنت را قطع نماییم.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد امکان قطع نقطه ای اینترنت در زمان برگزاری کنکور برای کاهش احتمال تقلب گفته بود ما سال قبل به صورت نقطه ای اینترنت را قطع کردیم اما برخی توانسته بودند از آنتن های دیگر کمک بگیرند و به اینترنت وصل شوند. ازاین رو می خواهیم در زمان برگزاری آزمون، ان شاءالله اینترنت را کلا قطع کنیم!

به دنبال انتشار این خبر و حواشی پیش آمده وزیر عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که سازمان سنجش درخواست داده از آن جایی که ابزار و ادواتی پیدا شده اند که با اتصال به اینترنت میتوان از آنها در جلسات کنکور استفاده و تقلب کرد، برای حفظ حقوق شرکت کنندگان در کنکور اینترنت در زمان برگزاری کنکور قطع شود. طبق زارع پور این درخواست در حال بررسی و هنوز چیزی مصوب نشده است؛ من تصمیم گیر نیستم و شورای امنیت کشور باید تصمیم بگیرد.

هر چند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اساس مبحث قطع اینترنت به دلایلی چون برگزاری کنکور سراسری را تکذیب و تاکید کرده تابحال در این ارتباط نه چیزی تصویب و نه ابلاغ گردیده است اما وزیر علوم، قطع شدن اینترنت را البته فقط در محوطه حوزه های برگزاری کنکور، تایید کرده است. هرچند که معاون سازمان سنجش در برنامه ای تلویزیونی مدعی شده بود که قطع آنتن به صورت نقطه ای موثر نبوده است و همین مسئله انگیزه سازمان سنجش برای پیگیری قطع سراسری اینترنت در زمان کنکور را افزایش داده است.

در سال ۱۴۰۰ این اتفاق رخ داد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت گذشته با تأیید غیرفعال کردن شبکه اپراتورها در نقطه برگزاری کنکور، گفته بود این مورد روی مناطقی که در همسایگی آنها بودند، تأثیر گذاشت و کیفیت شبکه را تحت تأثیر قرار داد.

اما با گذشت چند روز از انتشار این خبر و حواشی پیش آمده، عبدالرسول پورعباس - معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در یک نشست خبری اظهار داشت که در ارتباطات با برگزاری کنکور، اینترنت بعنوان آخرین حلقه امنیت کنکور مطرح است. برپایه مصوبه ای که در دستور العمل شورای امنیت کشور است، قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور به صورت سراسری یا نقطه ای مطرح گردیده است. در این حوزه درخواست خویش را به دبیرخانه شورای امنیت کشور ارسال کرده ایم و در صورت تصویب ابلاغ می شود. نحوه اجرا و عملکرد با وزارت ارتباطات است و اختیار کامل با این وزارت خانه است.

وی افزود: ما فهرست تمام نقاط مورد نظر را با امضای وزیر علوم و سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کرده ایم و انتظار داریم تصویب شود.

پور عباس اعتقاد دارد این مسیر، مطالبه مردم و داوطلبین است چون بین ۸ تا ۱۶ میلیون از جمعیت درگیر این مورد هستند و زحماتی برای رسیدن به این مرحله کشیده اند، سازمان سنجش هم برای زحماتی که کشیده و پیچیدگی کار تصمصم دارد امنیت به نقطه کمال برساند. ما میخواهیم عکس و فایلی ارسال و دریافت نشود نه این که اینترنت به صورت مطلق قطع شود.

او در حالی گفته همه جوانب امر پیشبینی شده و نقطه کمال آن محدود کردن اینترنت همراه می باشد و این مورد بستگی به نظر وزارت ارتباطات دارد چونکه از نظر فنی در اختیار وزارت ارتباطات است و ما انتظار داریم در مدت سه ساعت برگزاری کنکور، وزارت ارتباطات این امنیت را به جوانان و داوطلبان هدیه بدهد تا دانشجویان با خیال راحت به آزمون خود بپردازند که محمد احسان خرامید - رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابطع عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار پستی در فضای مجازی اعلام نموده که بارها گفته شده و باز هم می گوییم، خبر و پیشگویی از قطع اینترنت آن هم به صورت سراسری فقط مخدودش کردن آرامش جامعه است. از عزیزان انتظار می رود سخنگوی دستگاه و نهاد مربوطه خود باشند. سفارش می شود سازمان سنجش به جای درخواست قطع اینترنت با ابزارهای نوین ارتباطی و نظارت های الکترونیکی میدانی، خویش را تقویت کند.

طبق این گزارش به نظر می آید سایر مسؤلان کشور هم با طرح صحبت شده موافق نیستند و گفته اند اگر عملکرد ابزارهای ردیابی بعضی از تجهیزات الکترونیکی مورد تایید سازمان سنجش است، دیگر قطع اینترنت در آن حوزه ها معنا ندارد اما اگر به ابزارهای خودشان اطمینان ندارند و احیانا سبب نگرانی می شود، این کار انجام شود؛ ازاین رو قطعی اینترنت در کل کشور به علت برگزاری کنکور معنایی ندارد بنابراین پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات اینست که اینترنت نقطه ای و در محدوده حوزه های برگزاری کنکور قطع شود و کنکور هم در ایام جمعه برگزار شده تا با قطع نقطه ای اینترنت، کسب و کار مردم گرفتار صدمه نشود.

طبق این گزارش، انتخاب راهکار قطع شبکه اینترنت در شرایطی مطرح گردیده است که به اذعان کارشناسان برای پیشگیری از چنین مواردی هنگام انجام یک پروژه ویژه، می توان از دستگاههای جمر، پارازیت انداز یا مسدودکننده امواج وای فای بهره برد.
1401/10/19
11:16:46
5.0 / ۵
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد به جای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید
نظر شما در مورد به جای درخواست قطع اینترنت، نظارت را تقویت کنید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها