چرا اپل آیفون را گران نمی کند؟

چرا اپل آیفون را گران نمی کند؟ به گزارش برتریها، قیمت مدل استاندارد آیفون از ۹۹۹ دلار آغاز می شود که مشابه قیمتی است که در سال ۲۰۱۷ داشت اما چرا اپل تورم را در قیمت این گوشی یه حساب نمی آورد؟به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، وقتی به آیفون فکر می کنید، چه چیزی به نظرتان می آید؟ سخت افزار گرانقیمت این گوشی؟ کیفیت عالی دوربین آن یا پردازنده قدرتمند متحیر کننده اش؟ اتصال بی سیم با آی پد و مک بوک؟ در رابطه با آیفون هر طور فکر کنید، کیفیتی که هیچ وقت در این گوشی پرچمدار دیده نشده، مقرون به صرفه بودن آن بوده است. با اینحال اگر دقت کنید، آیفون در واقع به مرور زمان ارزانتر شده است. در واقع اپل، قیمت آیفون را از سال ۲۰۱۷ افزایش نداده است.

وب سایت makeuseof در گزارشی به بررسی این مساله پرداخته که اپل چگونه موفق شده است قیمت آیفون را با وجود تورم رو به رشد، ثابت نگه دارد و در وهله نخست، چرا قیمت آیفون را افزایش نداده و این اقدام چه تاثیری روی کاربران می گذارد.

قیمت آیفون از سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا نکرده است


این نمودار قیمت آیفون هایی که در اندازه مشابه از سال ۲۰۱۷ وارد بازار شده اند را نشان میدهد.

آیفون ایکس در سال ۲۰۱۷ با قیمت آغازین ۹۹۹ دلار ارائه شد. پنج سال بعد، آیفون ۱۴ پرو با همان قیمت مشابه ارائه شد. اگر تورم را در نظر بگیریم، آیفون ۱۴ پرو باید ۱۲۰۰ دلار قیمت داشت. با این وجود، چنین نشد. اما واقعا چه اتفاقی افتاده و چطور اپل از بین همه شرکت ها، با وجود مشتریان بسیار وفادار و قدرت قیمت گذاری دیوانه واری که دارد، برای افزایش قیمت محصولش به مدت پنج سال چنین تردید نشان داده است. این طور نیست که اپل واقعا از نتایج تورم یا موارد دیگر مصون بوده باشد.

اپل چطور قیمت آیفون را ثابت نگه می دارد؟

درست است که اپل از تورم در امان مانده اما در واقع انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر شرکت های سازنده تلفن هوشمند داشته است. این شرکت از قدرت چانه زنی فوق العاده بالایی برخوردارست چونکه اغلب، بزرگترین مشتری تولیدکنندگان قراردادی خود بوده و در واقع اپل، بزرگترین مشتری این شرکت های فناوری به حساب می آید:

فاکسکان: قطعات آیفون را مونتاژ می کند.

تی اس ام سی: تراشه های سیلیکونی اپل را تولید می کند.

سامسونگ: نمایشگرهای OLED را برای آیفون ها عرضه می کند.

سونی: سنسورهای دوربین آیفون را تأمین می کند.

کوالکام: مودم های 5G را تأمین می کند.

مسئله اینست که تولیدکنندگان قراردادی اپل اغلب به حدی با این سازنده آیفون مرتبط هستند که هرگونه موفقیت این شرکت، تأثیر مستقیمی در رونق کسب وکار آنها دارد. به عبارت دیگر، این شرکتها انگیزه واضحی برای مساعدت با موفقیت اپل دارند چونکه گزینه دیگر، از دست دادن بزرگترین مشتری شان و به خطر انداختن آینده شان خواهد بود. به سبب این ارتباط تنگاتنگ، وقتی اپل از این شرکت ها درخواست می کند قیمت خویش را خیلی بالا نبرند، چاره دیگری به جز اطاعت از این غول آمریکایی ندارد. به این ترتیب، اپل توانسته است هزینه های خود و متعاقب آن، قیمت آیفون را نسبتا ثابت نگه دارد اما این همه ماجرا نیست.

استفاده از روابط قوی با تولیدکنندگان قراردادی، تنها بخشی از این معادله است. از آنجائیکه اپل حدودا سه چهارم از کل سود این صنعت را به خانه می برد، می تواند از پایین رفتن حاشیه سود خود بدون این که تأثیر زیادی بر کل صورت وضعیت مالی این شرکت داشته باشد، چشم پوشی کند.

در نهایت اپل از این عادت که تخفیف عرضه نمی کند هم برخوردارست. در صورتیکه سازندگان گوشیهای اندرویدی اغلب تخفیف هایی پیشنهاد می کنند، مدل های آیفون، دست کم در آمریکای شمالی، در طول سال به همان قیمتی که در ابتدای ورود به بازار داشتند، فروخته می شوند. بنابراین، اپل نیازی ندارد که در ابتدا قیمت بالایی تعیین کند تا قیمت را بعد از چند ماه کم کند.

تمامی این شیوه ها به اتفاق هم به اپل کمک می کنند قیمت آیفون را ثابت نگه دارد و به این ترتیب، جذابیت بیشتری برای خریداران پیدا کند اما می دانیم که کاربران آیفون حساسیت کمتری به افزایش قیمت در مقایسه با کاربران اندروید دارند. بنابراین، چرا اپل از این مساله استفاده نکرده و قیمت را برای زدن پول بیشتری به جیبش افزایش نمی دهد؟

چرا اپل آیفون ها را گران تر نمی کند؟دلیل اینکه اپل این همه تلاش می کند تا قیمت آیفون ها را ثابت نگه دارد، از روی عشق و علاقه نسبت به کاربرانش نیست بلکه برای اینست که حالا بیشتر از هر زمان دیگری می خواهد کاربران اندروید به سمت آیفون بیایند. شاید آگاه باشید که فروش جهانی تلفن هوشمند هر سال کاهش می یابد چونکه افراد به علل مختلف، مرتب گوشی خویش را عوض نمی کنند. این به مفهوم آن است که حالا سرپا ماندن و حفظ سودآوری برای شرکت های تلفن هوشمند دشوارتر شده است. بنابراین، راه منطقی برای برخورد با چشم انداز اقتصادی درحال تغییر، شروع فروش خدمات اشتراکی است که استمرار درآمد قابل پیش بینی را تضمین می نماید. این دقیقاً همان کاری است که اپل تلاش می کند انجام دهد.

اپل با افزایش ندادن قیمت آیفون، تلاش می کند ورود به اکوسیستم اپل را برای افراد بیشتری راحتتر کند تا بتواند بعدا آنها را به مشترکان پولی دائمی خود تبدیل کند و به این ترتیب، درآمد ثابت را با فروش خدمات اپل مانند اپل تی وی پلاس، اپل آرکید، اپل موزیک، اپل فیتنس پلاس و خدمات دیگر تضمین کند.

این هدف حفظ افراد زیادی در این اکوسیستم تا حد ممکن و قبل از این که خیلی دیر شود، احیانا دلیل وجود سری آیفون SE است. اگر آیفون استاندارد، دروازه ورود به اکوسیستم اپل باشد، آیفون SE نسخه ارزانتری است که ورود به باغ محصور شده اپل را بسیار راحتتر می کند.
قیمت خدمات اپل بالا رفته استاگر اپل با ثابت نگه داشتن قیمت ها، افراد را تشویق می کند آیفون خریداری کنند، در نهایت باید این شکاف را جای دیگری جبران کند و دقیقاً این همان کاری است که این شرکت انجام می دهد. اپل در اکتبر سال ۲۰۲۲، قیمت خدمات خود همچون اپل موزیک، اپل تی وی پلاس و اپل وان را بالا برد. خدمات اپل به شکل دقیق تری منعکس کننده تورم هستند چونکه مقصد نهایی کاربر آیفون هستند.

آیفون هم اکنون حدود نیمی از کل درآمدهای اپل را تشکیل می دهد اما اگر این شرکت به این راهبرد ادامه دهد، خدمات اپل ممکنست تا چند سال دیگر، به منبع اصلی درآمد این شرکت تبدیل گردد. به سبب اینکه خدمات اشتراکی به اندازه انجام تحقیقات و پژوهش برای نوآوری در سخت افزار جدید، دشوار و گران نیست، این ایده برای اپل درخشان است. برای افرادی که جیبهای گشادی دارند، اپل ممکنست بزودی "آیفون اولترا" را برای احیای جایگاهش به عنوان سازنده گوشی گرانقیمت عرضه نماید.

اپل می خواهد همه آیفون بخرند

اکنون بیشتر از همیشه اپل می خواهد کاربران اندروید به آیفون سوئیچ کنند. اپل برای پایین بردن حاشیه سود خود اگر به قیمت جذب کاربران اندروید به اکوسیستم این شرکت و نهایتا، تبدیل آنها به مشترکان پولی همیشگی از راه خدمات اپل باشد، مشکلی ندارد.

خواه خوشمان بیاید یا نه، اشتراک ها به بخش بزرگتری از زندگی کاربران تبدیل خواهند شد و اپل در رابطه با این تغییر کاملا جدی بوده است. اگر این شرکت بتواند افراد بیشتری را به سمت آیفون بکشاند، کنترل بیشتری روی مسیری که صنعت فناوری در آینده در پیش می گیرد، خواهد داشت.
1401/12/23
08:43:25
5.0 / ۵
211
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چرا اپل آیفون را گران نمی کند؟
نظر شما در مورد چرا اپل آیفون را گران نمی کند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها