سرنوشت فعالیت استارلینک در ایران مشخص شد؟

سرنوشت فعالیت استارلینک در ایران مشخص شد؟ برتریها: به گزارش برتریها، به دنبال پیگیری وزارت ارتباطات برای فعالیت قانونی اینترنت ماهواره ای در کشور، اخیرا اعلام گردید که اتحادیه جهانی مخابرات استارلینک را به رعایت قوانین سرزمینی ایران ملزم کرده است.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در تعریف اینترنت ماهواره ای گفته شده که امواج از راه ماهواره ارسال می شود و کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزات مخصوص آن یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده نماید. کارشناسان معتقدند اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود، احتمال تولید تجهیزات آن با قیمت کمتر هم ممکن خواهد بود یا حتی سیمکارت هایی مانند آن چه در تلفن ماهواره ای استفاده می شود، تولید خواهد شد اما هنوز برای رسیدن به این مراحل زود است.

اما نکته قابل توجه اینست اینترنت ماهواره ای بیشتر در شرایطی به کار می رود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، فیبر نوری، دایال-آپ و بی سیم) امکان پذیر نیست یا از کیفیت پایینی برخوردار می باشد. ماهواره می تواند با عنایت به خصوصیت های ذاتی خود همچون پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تأمین ظرفیت قابل ملاحظه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و بعنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه اینترنت نقش آفرین است. در این خصوص شرکت فضایی اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای "استارلینک" را در سال ۲۰۱۵ با هدف فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت شروع کرد.

در ایران مرکز ملی فضای مجازی در سالهای گذشته، رویکرد خویش را در رابطه با منظومه های ماهواره ای این گونه بیان کرد که اپراتورهای ماهواره ای ملزم به فعالیت طبق معاهدات بین المللی در حوزه فضایی و اصول و مقررات سازمان ملل و اتحادیه های تخصصی مربوطه هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را برای حفظ استقلال و حاکمیت دولت ها در حوزه ارتباطات و صیانت از گذرگاه های رسمی تبادل اطلاعات را به منظور پیشگیری از هرج و مرج و مقابله با جرایم سایبری رعایت نمایند.

در نهایت با گذشت زمان، با شروع پاییز پارسال خبرهایی در خصوص فعالیت اینترنت ماهواره ای منتشر شد؛ در واقع مدیرعامل این شرکت اعلام نمود نزدیک به ۱۰۰ استارلینک فعال در ایران دارد. ایران هم به موازات گسترش فعالیت اینترنت ماهوراه ای در سایر کشورها موضع خود نسبت به این مورد را اعلام نموده است.

در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با امکان فعالیت استارلینک در کشور گفته است که از فعال شدن اپراتورهایی که اینترنت ماهوره ای عرضه می دهند استقبال می کنند و هم اکنون سه اپراتور هستند که اینترنت ماهوره ای را در نقاط دورافتاده روستایی عرضه می کنند.

او تاکید کرد طبق قواعد بین المللی هر اپراتور اینترنت ماهواره ای که بخواهد در قلمروی یک کشور سرویس عرضه کند باید قواعد سرزمینی آن کشور را رعایت کند. طبق گفته وی، این قواعد به همه این اپراتورها همچون استارلینک ابلاغ گردیده است و اگر این قواعد را بپذیرند، از فعالیت آنها استقبال می کنند؛ در واقع ۳۰۰۰ روستا وجود دارد که هنوز به اینترنت متصل نیستند که با این اقدام میتوان آنها را به اینترنت متصل کرد.

اما به تازگی با پیگیری های حقوقی بین المللی وزارت ارتباطات «استارلینک» ملزم به رعایت قوانین سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شده است. در واقع اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) اعلام نمود که ارائه خدمات از جانب استارلینک در مرزهای جمهوری اسلامی ایران به علت عدم رعایت قوانین سرزمینی، مجاز نمی باشد.

درباره جزئیات این اتفاق میتوان گفت مطابق یکی از قطعنامه های ITU، ارائه خدمات از جانب یک شرکت خارجی در قالب مرزهای کشور دیگر منوط به دریافت مجوز از جانب آن کشور است که در بررسی های به عمل آمده مشخص شد استارلینک برای ارائه اینترنت ماهواره ای هیچ مجوزی را تابحال از جمهوری اسلامی ایران دریافت نکرده است. ازاین رو مصوبه اخیر اتحادیه بین المللی مخابرات زمینه را برای فعالیت قانونی استارلینک در ایران فراهم می آورد.

منبع:

1402/04/19
18:21:30
5.0 / ۵
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سرنوشت فعالیت استارلینک در ایران مشخص شد؟
نظر شما در مورد سرنوشت فعالیت استارلینک در ایران مشخص شد؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها