همه الزامات شهر هوشمند

همه الزامات شهر هوشمند برتریها: كارگاه تخصصی «حركت به سمت شهر هوشمند، الزامات و تجارب» روز دوشنبه در قالب همایش بین المللی تهران هوشمند درحالی برگزار گردید كه به اذعان همگان، تحقق شهر هوشمند بدون مشاركت و یاری همه مداخله گران و بهره برداران بخصوص شهروندان ممكن نیست.


به گزارش برتریها به نقل از ایرنا كارشناسان حاضر در این نشست ضمن تشریح الزامات شهر هوشمند بر ضرورت برنامه ریزی، تعیین راهبرد، یكپارچه سازی تمامی سیستم های دولتی و احداث مطالبه و جلب اعتماد شهروندان تاكید نمودند.
آنطور كه اعلام گردید سوژه تهران هوشمند از پارسال در مدیریت شهری پایتخت مطرح گردیده است و از همین رو هم مسئولان شهری به قول فرهاد توكلی همدانی مدیر اجرایی این همایش مسائل را اولویت بندی كرده اند و مسیر ترویج، آگاه سازی و هوشمند سازی آزمایشی آنرا در پیش گرفته اند.

**شهر هوشمند و كاهش فساد
سپهر موسوی زاده متخصص اكولوژی صنعتی و رئیس كمیته ملی شهرهای هوشمند سوئد بعنوان یكی از كارشناسان حاضر در این كارگاه، شهر هوشمند را یك رویكرد جامع مدیریت شهری خواند كه توسعه پایدار را دنبال می كند.
وی شهر را ساختاری پیچیده با زیر سیستم های درهم تنیده مختلف برشمرد و بر ضرورت اتصال تمام اطلاعات موجود در دستگاه ها و نهادهای گوناگون به یك زیرساخت جامع و در نهایت سیستم شهری، اصرار كرد.
موسوی زاده تاكید داشت كه می توان به كمك اتصال این اطلاعات فضایی را احداث كرد كه به ایجاد كسب و كار و بهبود زندگی شهری منتهی باشد.
این متخصص اكولوژی صنعتی اشاره كرد: در صورتیكه اطلاعات تمام ساخت و سازها هوشمند باشد، به تبع آن فساد و تخلف هم كاسته می شود و حتی برای نحوه بهره گیری و مدیریت پسماندهای بخش های مختلف باز راهكاری در پیش گرفته میگردد.

**شفاف سازی اطلاعات برای شهروندان
محمد سالاری رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران هم در این نشست حضور داشت و به افزایش روز افزون جمعیت شهرها در ایران اشاره نمود.
وی اضافه كرد: در صورتیكه در این شهرها بخصوص كلانشهرهایی همچون تهران، مدیریت یكپارچه به صورت كامل محقق نشود نمی توان انتظار حكمروایی شهری را با بهره گیری از سیستم های هوشمند داشت.
عضو شورای اسلامی شهر تهران هوشمندسازی را سرمشق و الگوی الزامی خواند و آنرا یكی از شیوه های غیر قابل انكار مدیریت شهرها برشمرد و اظهار داشت: شهرداری تهران زیرساخت های حوزه هوشمند سازی را به شكل گسترده و به روز دارد اما مهمترین چالش های پیش روی آن، نبود مطالبه مردمی است.
سالاری بر ضرورت احداث زمینه دسترسی عموم مردم به اطلاعات و متصل سازی تمام سامانه های اطلاعاتی به یكدیگر اصرار كرد و آنرا بستری برای شفاف سازی و كاهش تخلفات و فساد برشمرد.
رئیس كمیسون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: باید اعتماد سازی كرد و اطلاعات را به صورت شفاف در دسترس مردم قرار داد تا شهروندان هم برای دریافت خدمات هوشمند از سامانه های طراحی و نمایش شده استقبال كنند.

**شهروند خلاق و مسئولیت پذیر
امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در همین نشست با اشاره به اینكه دسترسی آزاد به اطلاعات هنوز به مطالبه عموم شهروندان تبدیل نشده است، از نبود خلاقیت عمومی برای طراحی و بهره گیری از خدمات مورد نیاز گلایه نمود.
وی اشاره كرد: قبل از فناوری، به شهروند خلاق، مسئولیت پذیر، پذیرنده تغییر، تفاوت، روامدار و تولیدكننده خلاق نیاز داریم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: در نبود شهروند هوشمند و مطالبه گر، هیچ یك از سرویس ها و خدمات هوشمند آماده سازی شده، مورد بهره برداری قرار نخواهند گرفت.

**ضرورت یكپارچه سازی سامانه های اطلاعاتی
عطاءالله منش تبار رئیس مركز فناوی اطلاعات و ارتباطات نهاد ریاست جمهوری هم در ادامه این نشست بر ضرورت تعریف یك الگوی بومی از شهرهوشمند تاكید و بیان كرد: دولت، شهر، شهروند و كسب و كارهای هوشمند باید به موازات و هماهنگی با یكدیگر احداث شوند و با یكدیگر تعامل داشته باشند.
وی لازمه احداث شهر هوشمند را یكپارچه سازی تمام سامانه های اطلاعاتی و احداث تعامل میان آنها برشمرد و این هماهنگی را در مدیریت شهری را موثر و كارآمد اعلام نمود.
رئیس مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات نهاد ریاست جمهوری خواهان یكسان سازی تمامی كارت های هوشمند موجود در اختیار شهروندان سراسر كشور شد و اشاره كرد: برای حفظ امنیت جدای از تعیین كلمه رمز عبور، راهكارها و ابزارهای امنیتی همچون اثر انگشت، صدا و تصویر صورت افراد وجود دارد و الان در خیلی از اماكن عمومی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

**ضرورت مطالبه عمومی
شهریار آل شیخ معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد باز آخرین سخنران این نشست بود كه رویكرد شهر هوشمند را اتصال مراكز اطلاعات به یكدیگر برای خدمات رسانی به شهروندان معرفی نمود.
وی یكی از مسائل پیش روی هوشمند سازی شهرها را نبود مطالبه عمومی شهروندان اعلام نمود و یادآورشد: سامانه های مختلف خدماتی به یكدیگر متصل نیستند، در حالیكه می توانند به آسانی و با دراختیار داشتن یكی از چهار كد شخصی افراد(كد ملی، شماره موبایل، پلاك خودرو و شماره بانكی) همه خدمات را به آنان ارائه نمایند.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد بر ضرورت احداث یكپارچگی در تمام نقشه های مختلف موجود در دستگاه های گوناگون، مراكز اطلاعات و سامانه های موجود تاكید و اشاره كرد: حتی در صورتیكه این امكان هم فراهم گردد، تا زمانی كه مشاركت مردم جلب نشده و مطالبه عمومی در این زمینه احداث نشود، نمی توان هوشمند سازی را به یك پروند اجتماعی تبدیل كرد.
به گزارش برتریها به نقل از ایرنا همایش بین المللی تهران هوشمند تا عصر فردا(سه شنبه 20 آذر) ادامه دارد.
در این همایش 10 نشست تخصصی با سوژه شهر هوشمند برگزار می گردد كه ازجمله محورهای آنها «نقشه راه شهر هوشمند؛ از ایده تا بلوغ»، «الگوهای مشاركت ذینفعان»، «زیست بوم نوآوری در شهر هوشمند»، «حكمروایی هوشمند و تحول دیجیتال»، «پایداری و زیست پذیری هوشمند سازی شهری و نهادهای ملی» اعلام شده است.
تهرام/3001/ 1008


1397/09/20
13:49:29
5.0 / ۵
4621
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد همه الزامات شهر هوشمند
نظر شما در مورد همه الزامات شهر هوشمند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها