آنچه والدین باید درباره واكسن سه گانه و عوارض احتمالی آن بدانند

آنچه والدین باید درباره واكسن سه گانه و عوارض احتمالی آن بدانند برتریها: رئیس اداره بیولوژیك سازمان غذا و دارو درباره عوارض احتمالی واكسن MMR (سه گانه) و نكاتی كه والدین باید از آن اطلاع داشته باشند، توضیح داد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دكتر علی واشقانی اظهار نمود: واكسن MMR برای ایجاد ایمنی مقابل سه بیماری عفونی سرخك (Measles)، اوریون (Mumps) و سرخجه (Rubella) طراحی شده است و برمبنای برنامه واكسیناسیون كشوری این واكسن در ۱۲ و ۱۸ ماهگی به كودكان تزریق می شود.
وی با اشاره به اینكه تزریق این واكسن الزامی است، عنوان كرد: با اجرای واكسیناسیون MMR، ایران موفق شده است این سه بیماری خطرناك را به خوبی كنترل كند، بر این اساس تمامی كودكان باید این واكسن را در سنین یاد شده دریافت نمایند.
رئیس اداره بیولوژیك سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه عوارض احتمالی این واكسن باید مورد توجه والدین كودكانی كه این واكسن را دریافت می كنند، قرار گیرد، اشاره كرد: معمولا یك تا دو هفته سپس تزریق این واكسن برخی كودكان عوارضی مانند تب، بی اشتهایی و علائم پوستی مثل قرمزی و راش های جلدی را نشان می دهند كه این علائم از عوارض شناخته شده واكسن است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی ادامه داد: مشكلی كه در میان در بعضی خانواده ها اتفاق می افتد برقراری ارتباط بین این عوارض و دریافت واكسن است؛ بطوریكه با عنایت به اینكه بین دریافت واكسن و علائم، فاصله یك تا دو هفته ای وجود دارد، بیشتر والدین متوجه ارتباط علائم با واكسن نمی شوند. بدین سبب عموما نگران شده و به دنبال علل دیگری هستند. این مشكل زمانی جدی تر می شود كه مورد توجه كادر درمان قرار نگیرد. بنا بر این در بعضی موارد حتی شاهد بستری شدن كودك در مراكز درمانی بوده ایم.
واشقانی توضیح داد: با بروز علائم احتمالی این واكسن، به والدین سفارش می شود در زمان واكسیناسیون اطلاعات لازم را از كارشناسان در مراكز تزریق واكسن درباب عوارض و نحوه كنترل و مقابله با آنها را دریافت نمایند. همین طور آمادگی لازم را برای كنترل عوارض جانبی در حد فاصله یاد شده داشته باشند كه یكی از موارد در اختیار داشتن داروهای ضد تب مانند استامینوفن است.
وی اشاره كرد: در صورت بازگشت به مراكز درمانی تزریق این واكسن به اطلاع كادر درمان رسانده شود. این مساله كمك شایانی در تشخیص صحیح و به موقع كرده و از معضلات بعدی جلوگیری می كند.1397/12/20
14:30:12
5.0 / ۵
4475
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آنچه والدین باید درباره واكسن سه گانه و عوارض احتمالی آن بدانند
نظر شما در مورد آنچه والدین باید درباره واكسن سه گانه و عوارض احتمالی آن بدانند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها