جراحی پیچیده برای ترمیم فك گلوله خورده

جراحی پیچیده برای ترمیم فك گلوله خورده برتریها: در یك عمل جراحی منحصر بفرد و پیچیده، برای بیماری كه مورد به هدف خوردن گلوله در ناحیه فك و صورت قرار گرفته بود، بوسیله اسكن سه بعدی مدلی طراحی و بازسازی فك پایین و نسوج نرم كف دهان و گردن صورت گرفت.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دكترحسین بهنیا - استاد گروه جراحی دهان، فك و صورت دانشكده دندانپزشكی اظهار نمود: این عمل جراحی منحصر به فرد به منظور بازسازی فك پایین و نسوج نرم كف دهان، گردن و به صورت تیمی بر روی یك مرد ۴۲ ساله كه مورد به هدف خوردن گلوله در اصفهان قرار گرفته بود، در بیمارستان آیت الله طالقانی انجام شد.
استاد گروه جراحی دهان، فك و صورت دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و رئیس تیم جراحی در این مورد اظهار داشت: بدنبال حادثه بلافاصله در اصفهان درمان های اولیه اورژانس صورت گرفت، سپس پس از چند ماه عملیات بازسازی یكبار از فلاپ آزاد فیبولا سعی شده بود كه موفقیت آمیز نبود و بار دوم نیز از فلاپ سینه و دنده استفاده می شود كه باز هم با شكست روبرو می شود.
بهنیا توضیح داد: بیمار جهت معالجعه به تهران بازگشت می كند كه با طراحی دقیق و برنامه ریزی با استفاده از تكنولوژی های پیشرفته، درمان جراحی بصورت تیمی در بیمارستان طالقانی با موفقیت بر روی بیمار انجام شد.
این استاد دانشگاه اظهار نمود: به كمك اسكن سه بعدی و تهیه مدل، بازسازی های مناسب به صورت مجازی و شبیه سازی بر روی مدل انجام گرفت و در حین جراحی بعنوان الگو استفاده شد تا دقیقا وضعیت پیش از حادثه برای بیمار ایجاد شود.


بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، بهنیا اضافه كرد: برای بازسازی از تنها فلاپ فیبولای باقیمانده سمت مقابل به كمك استئوتومی های گوناگون و فیكساسیون بوسیله پیچ و پلاك به استخوان های ب اطراف ثبت گردید تا نهایتا عروق تغذیه كننده فلاپ و به عروق گردن زیر میكروسكوپ آناستوموز شود.
وی یكی دیگر از اقدامات انجام شده توسط تیم درمانی پزشكان و دكتر شهرام ناظرانی - متخصص جراحی ترمیمی و میكروسكوپی بیمارستان طالقانی را استفاده از فلاپ پوست سر برای بازسازی نسوج نرم ناحیه گردن و چانه عنوان نمود تا بیمار بتواند دقیقا نسوج از دست رفته را از نظر رنگ پوست و مو تامین كند.
بهنیا درانتها تصریح كرد: چند ماه دیگر درمان های تكمیلی و ترمیمی به صورت موضعی انجام و برای بیمار از ایمپلنت های دندانی در فك بازسازی شده برای جویدن و تغذیه استفاده خواهد شد.
منبع:

1398/03/08
10:17:40
5.0 / ۵
4694
تگهای خبر: تكنولوژی , دانش , طراحی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جراحی پیچیده برای ترمیم فك گلوله خورده
نظر شما در مورد جراحی پیچیده برای ترمیم فك گلوله خورده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها