آگهی درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته

آگهی درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته به گزارش برتریها مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری با آگهی درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از كشور، گفته است: مشتركین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره های ناشناس و كلیك روی لینك های ناشناس باشند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در سالیان اخیر مشكلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است كه در آن مهاجم یكسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه و از آنها بصورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می كند تا یك تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
شماره های پرمیوم شماره هایی هستند كه جهت ارائه سرویس خاصی به وجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است. تعداد زیادی از مشتركان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده كنند؛ به سبب آن كه این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترك ایرانی تحمیل می شود.
همین طور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه اربعین و حضور خیلی از زوار در عراق، اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیكان خود كه به زیارت اربعین رفته اند، هستید، كد عراق كه ۹۶۴+ است را به یاد داشته باشید و با عنایت به سوءاستفاده مهاجمان از این مساله سفارش می شود تا زمان اطمینان از شماره ی شخص مورد نظر خود، با شماره ی از دست رفته تماس حاصل نكنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.
در این راستا، پیمان قره داغی -مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری- نیز درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از كشور آگهی داد و اظهار داشت: در این نوع از كلاهبرداری مخابراتی كه به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می شود كلاهبرداران یك تماس بی پاسخ (missed call) و یا یك لینك اینترنتی به گوشی تلفن مشتركین ارسال می كنند. كاربران بعد از مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج شده تماس می گیرند كه این تماس ها عموماً به مقصد كشورهای خارجی (اغلب كشورهای آفریقایی) هستند.
وی با بیان این كه كلاهبرداری بوسیله شماره های ویژه (premium) انجام می شود، اضافه كرد: خط كاربران بعد از تماس با این شماره ها به میزان زیادی از طرف اپراتور شارژ می شود و با عنایت به این كه شماره های ویژه بسیار پرهزینه (دقیقه ای حدود ۱۰ هزار تومان) هستند، مشتركین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره های ناشناس و كلیك روی لینك های ناشناس باشند.
مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری برای جلوگیری از این نوع كلاهبرداری به مشتركان تلفن همراه سفارش كرد: درصورت مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) به كدهای تماس در زمان تماس دقت كنید و در صورتیكه در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز كدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، كد دیگری شماره گیری شد، بلافاصله تماس را قطع كرده و شماره را بررسی كنید.
قره داغی اشاره كرد: كاربران باید بعد از كلیك روی لینك ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع كنند و درصورت نیاز به كسب اطلاعات و راهنمائی می توانند با مركز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.
منبع:

1398/07/23
14:57:02
5.0 / ۵
4642
تگهای خبر: اینترنت , سرویس , كاربر , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آگهی درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته
نظر شما در مورد آگهی درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها