درباره روبرتو بنینی كمدین فانتزی یا منتقد كاپیتالیسم

درباره روبرتو بنینی كمدین فانتزی یا منتقد كاپیتالیسم به گزارش برتریها روبرتو بنینی با اینكه بیشتر با آثار كمدی و فیلم های فانتزی خود شناخته می شود اما وجه دیگر شخصیت این هنرمند ایتالیایی به مبارزات سیاسی و ضد سرمایه داری او مربوط می شود چنانكه بنینی در زمره منتقدان جدی نخست وزیر پرنفوذ ایتالیا، سیلویو برلوسكونی قرار داشت و در ۱۹۹۵ میلادی در اعتراض به عملكرد دولت ایتالیا در خصوص كاهش ۳۵ درصدی بودجه بخش فرهنگی، هزاران تن را به خیابان ها كشاند.به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ روبرتو بنینی یكی از چهره های شاخص فرهنگی و هنری ایتالیا در ۲ دهه گذشته بوده است. این بازیگر، كمدین، فیلمنامه نویس و كارگردان تئاتر، تلویزیون و سینما و البته شوالیه فرهنگی ایتالیا، ۲۷ اكتبر ۱۹۵۲ میلادی در شهر مانچانو به دنیا آمد. پدرش رمیجو بنینی به كار كشاورزی، بنایی و نجاری مشغول بود. روبرتو با آموزه های سختگیرانه كاتولیكی بزرگ شد و در نوجوانی به دستیاری كشیشان اشتغال داشت.

بنینی در ۱۹۷۰ میلادی به رم مهاجرت كرد و اولین بار، یك سال بعد روی صحنه تئاتر رفت و بازیگری تئاتر را پیشه خود ساخت. در این دوران بنینی كارگردانی تئاتر را هم بر تجربیات خود افزود و در ۱۹۷۵ میلادی با كارگردانی و ایفای نقش در یكی از نمایش های جوزپه، برادر برناردو برتولوچی به شهرت و اعتباری دست یافت. مدتی بعد بنینی با حضور در یك سریال پر حاشیه و جنجالی تلویزیونی با عنوان Ondi Libera كه از شبكه تلویزیونی RAI ۲ روی آنتن می رفت، به یكی از محبوب ترین بازیگران تلویزیون تبدیل شد. این مجموعه انتقادی با واكنش های متفاوتی همراه شد تا جایی كه نمایش آن در میانه راه به علت سانسور فراوان متوقف گردید.

اما در ۱۹۷۷ میلادی بنینی در اولین فیلم سینمایی خود برلینگر دوستت دارم به كارگردانی جوزپه برتولوچی جلوی دوربین رفت و بازیگری در سینما را بر تجربیات خود افزود. همزمان با نا آرامی های داخلی ایتالیا در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی روبرتو بنینی كه از هواداران جدی حزب كمونیست ایتالیا بود در تظاهرات و گردهمایی های اعتراضی این گروه سیاسی دیده شد و در كوتاه مدتی بنینی به یكی از نزدیكان رهبر حزب یعنی انریكو برلینگر بدل شد و همواره او و شخصیتش را الگوی خود قرار داد. این همزمان با دورانی بود كه سیاستمدارانی چون برلینگر می كوشیدند، چهره ای ساده و مردمی به خود بگیرند و به محبوبیت در بین عامه مردم تكیه كنند.

بنینی در ۱۹۸۰ میلادی در یك برنامه زنده تلویزیونی، به پاپ ژان پل دوم رهبر مسیحیان كاتولیك آن زمان توهین كرد و به این علت مدت ها از فعالیت در تلویزیون محروم بود. قبل از آن بنینی در یك سریال تلویزیونی دیگر با عنوان Laltra domenica نقش یك منتقد تن پرور و بی انگیزه سینما را بازی كرد كه بدون تماشای فیلم ها، نقد های تند و تیزی برایشان می نوشت. بعد از آن برناردو برتولوچی فیلمساز بزرگ ایتالیایی در فیلم ماه نقشی دراماتیك و جذاب اما بدون دیالوگ را به روبرتو سپرد كه تأثیر زیادی در شهرتش بخصوص در خارج از مرزهای ایتالیا گذاشت.منبع:

1398/08/05
22:25:46
5.0 / ۵
4304
تگهای خبر: دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد درباره روبرتو بنینی كمدین فانتزی یا منتقد كاپیتالیسم
نظر شما در مورد درباره روبرتو بنینی كمدین فانتزی یا منتقد كاپیتالیسم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها