شاه دژ اصفهان نقبی به تاریخ فرقه اسماعیلیه

شاه دژ اصفهان نقبی به تاریخ فرقه اسماعیلیه برتریها: ایرنا- « شاه دژ » مخروبه ای از قلعه بر جامانده بر فراز كوه صفه در جنوب اصفهان است كه مورخان قدمت آنرا تا دوره سلجوقیان تخمین می زنند و گفته می شود از مجموع قلاع اسماعیلیان در زمان ملك شاه سلجوقی است.


كتاب "شاه دژ اصفهان" بعد از اثر "محمد مهریار" به نام "شاه دژ كجاست؟" كه قبل تر به همت شهرداری اصفهان انتشار یافته بود در امتداد معرفی هرچه بهتر این اثر تاریخی نگارش و چاپ شده است.
بدون شك توجه به صنعت گردشگری و جذب توریستهای داخلی و خارجی بعنوان یكی از مهم ترین راه های توسعه اقتصادی شهرهای تاریخی بدون معرفی این آثار در كنار حفظ و مرمت آنها ممكن نیست.
در فصل اول این كتاب تاریخچه قلعه شاه دژ بیان شده و در فصل دوم درباب ویرانه های آن، سربازخانه ها، انبارها، دروازه ها، محراب آتش، ستیغ شرقی و شمالی، در فصل سوم جایگاه های دیدنی نزدیك قلعه، در فصل چهارم درباره تاریخچه محاصره كوه و ویران ساختن دژ توضیح داده شده است.
همچنین به پیوست كتاب تصاویر و تصاویر سیاه و سفید قلعه، تصاویر رنگی و ماهواره ای، گراورهای تاریخی، منابع مورد استفاده نویسنده و لیست راهنما آورده شده است.
دكتر كارو میناسیان حدود ۲۰ سال صرف تحقیق میدانی و مطالعه كتابخانه ای درباره شاهدش نمود و سپس با دیدگاهی عالمانه و نگاهی تحلیلی به تاریخ، كتاب شاه دژ را تدوین كرد.
میناسیان سال ۱۲۷۶ هجری شمسی در روستای قلعه ماماكا از بخش كیار چهارمحال و بختیاری متولد شده بود.
او علاوه بر اینكه پزشك ماهر و مردم دوستی بود، مردی با فرهنگ و دانشمندی میهن پرست و عضو فعال "انجمن آثار ملی" اصفهان بود.
وی كه برای معالجه به لندن نرد فرزندانش رفته بود با شدت گرفتن بیماری اش در سال ۱۳۵۹ بدرود حیات گفت.كتاب شاه دژ اصفهان نوشته كارو اوئن میناسیان با ویرایش حشمت الله انتخابی و ترجمه حسن حكیمیان، فضل الله قنادی، مرتضی پورموسی و حشمت الله انتخابی در سال ۱۳۸۷ با شمارگان ۲ هزار و ۱۰۰ جلد توسط انتشارات نقش مانا با همكاری شهرداری اصفهان و سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری به چاپ رسیده است.منبع:

1398/08/09
16:51:32
5.0 / ۵
4508
تگهای خبر: اقتصاد , دانش , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شاه دژ اصفهان نقبی به تاریخ فرقه اسماعیلیه
نظر شما در مورد شاه دژ اصفهان نقبی به تاریخ فرقه اسماعیلیه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها