به مناسبت انتخاب برتریها به عنوان میزبان هجدهمین اجلاس اوآنا

درباره اوآنا سازمانی برای ایجاد موازنه در مقابل جریان یكسویه اطلاعات

درباره اوآنا سازمانی برای ایجاد موازنه در مقابل جریان یكسویه اطلاعات به گزارش برتریها سازمان خبرگزاری های منطقه آسیا و اقیانوس آرام با ایجاد تعادل در مقابل جریان یكسویه اطلاعات نقش بسزایی در دیپلماسی عمومی و روابط میان كشورها دارد. ازاین رو انتخاب ایرنا بعنوان ریاست دور بعدی نشست اوآنا نشان از اهتمام دیگر اعضا به فعالیت های گسترده خبرگزاری جمهوری اسلامی دارد تا با همكاریهای گسترده به رشد صنعت رسانه ای كمك نماید.به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، ۵۸ سال پیش یعنی در ۱۹۶۱ میلادی كشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام تصمیم گرفتند، برای تبادلات و همكاریهای خود محفلی را به نام سازمان خبرگزاری ها معروف به OANA تأسیس كنند تا از این طریق همكاریهای خبری، رسانه ای و اطلاع رسانی را در بین كشورهای عضو اوآنا بالا برند و سبب گسترش مناسبات ارتباطاتی آنها شوند. سازمان خبرگزاری های آسیا- اقیانوسیه ۴۴ عضو دارد كه مجمع آن هر سه سال یكبار در یكی از كشورهای عضو برگزار می گردد. اركان اوآنا شامل مجمع عمومی، هیات اجرایی و كمیته های فنی، خبری و اخلاقی می شود كه دوسوم گردش اطلاعات جهان را برعهده دارد. كشورهای عضو اوآنا ۵۶ درصد تولید ناخالص جهان، حدود ۵۰ درصد تجارت جهانی، بیشتر از ۶۰ درصد قلمرو آبی و بیشتر از ۲۵درصد حجم حمل و نقل هوایی را در اختیار دارند.

انتخاب خبرگزاری جمهوری اسلامی در مجمع عمومی هفدهم در كره جنوبی بعنوان میزبان هجدهمین اجلاس مجمع عمومی اوآنا در ۲۰۲۲ میلادی، سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در این نوشتار به معرفی نقش سازمان OANA و همینطور بازتاب انتخاب ایرنا به ریاست دور بعدی در رسانه های مختلف، بپردازد و این مهم را از زوایای مختلف بررسی كند.تشكیلات سازمان OANA

فعالیت مجمع عمومی، هیات اجرایی و كمیته های فنی خبری و اخلاقی در تشكیلات اوآنا، پیشبینی شده است. هیات اجرایی اوآنا متشكل از ۱۳ عضو است كه در دوره كنونی ۵ خبرگزاری آذرتاج (جمهوری آذربایجان)، ایتارتاس (روسیه)، شین هوا (چین)، یونهاپ (كره جنوبی) و آناتولی(تركیه)، تركیب هیات رییسه را می سازند. ایرنا (ایران)، ای. ای. پی (استرالیا)، برناما (مالزی)، پی. تی. ای (هند)، كیودو (ژاپن)، ان. ان. ای (لبنان)، بی. ان. ای(بحرین)، وی. ان. ای (ویتنام) هم از دیگر اعضای هیات اجرایی اوآنا محسوب می شوند. خبرگزاری جمهوری اسلامی در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ میلادی ریاست این مجمع را بر عهده داشت و بعد از آن هم تا ۲۰۱۶ میلادی نایب رئیس این سازمان بوده و الان عضو كمیته اجرایی اوآنا به حساب می آید.مجمع عمومی

مجمع عمومی هر سه سال یكبار در یكی از كشورهای عضو برگزار می گردد و خبرگزاری كشور میزبان به مدت سه سال ریاست دوره ای اوآنا را بر عهده می گیرد. این اجلاس در سطح بالاترین مقام هر خبرگزاری عضو برگزار می گردد و درباره مسایل زیر بنایی، ارتقای سطح فعالیت اعضا، سیاست گذاری های كلان، بررسی، اصلاح و تایید مصوبات هیات اجرایی و گروه فنی و خبری، ارجاع پیشنهادها و پیگیری كارهای اجرایی به هیات اجرایی و درباره اعضای جدید اظهار نظر و تصمیم سازی می كند. در هر اجلاس مجمع عمومی افزون بر شركت اعضا، شماری از سازمان های بین المللی، منطقه ای و نهادهای غیر دولتی رسانه ای بعنوان میهمان و ناظر شركت می كنند.

مجمع عمومی دارای یك رئیس، چهار نایب رئیس و یك دبیر كل است كه دبیر كلی اجلاس هم به خبرگزاری میزبان واگذار می شود. ریاست دوره ای مجمع عمومی در اختیار كشور میزبان است اما نواب رئیس برپایه رای اعضای مجمع انتخاب می شوند. قبل از برگزاری هر نشست مجمع عمومی، جلسه هیات اجرایی و گروه فنی و خبری به منظور پیگیری آخرین مصوبات نشست های قبلی برای ارائه به مجمع عمومی تشكیل می شود.هیات اجرایی و گروه فنی و خبری

هیات اجرایی و گروه فنی و خبری اوآنا بعنوان بازوی كارشناسی مجمع عمومی عمل می كنند. این ۲ بخش كارشناسی هر سال در یكی از كشورهای عضو، نشست برگزار می كنند تا با بررسی تحولات یك سال قبل در اوآنا مصوبات مجمع عمومی و مصوبات نشست سال قبل خویش را پیگیری كرده و به ارائه راهكارهای جدید برای پیشرد امور این سازمان منطقه ای بپردازند. این ۲ نشست به صورت همزمان و موازی برگزار می گردند و مسئولان خبری، فنی و بین المللی خبرگزاری های عضو شركت می كنند.

اعضای هیات اجرایی از ۱۱ خبرگزاری عضو شامل پنج خبرگزاری هیات رییسه(رییس دوره ای و چهار نایب رییس) و ۶ خبرگزاری دیگر تشكیل می شود و اعضای گروه فنی متشكل از ۱۴ خبرگزاری شامل ۱۱ خبرگزاری عضو هیات اجرایی و سه كشور دیگر است كه از سوی مجمع عمومی برای مدت سه سال انتخاب می شوند.پیشینه اجلاس های مجمع عمومی اوآنا

نخستین نشست مجمع عمومی در بانكوك تایلند در ۱۹۶۱، دومین نشست مجمع عمومی توكیو ۱۹۶۷، سومین مجمع عمومی توكیو ژاپن ۱۹۷۰، چهارمین نشست مجمع عمومی جاكارتا اندونزی۱۹۷۹، پنجمین نشست مجمع عمومی كوالالامپور مالزی در ۱۹۸۱، ششمین نشست مجمع عمومی دهلی نو هند در۱۹۸۵، هفتمین نشست مجمع عمومی جاكارتا اندونزی۱۹۸۸، هشتمین نشست مجمع عمومی توكیو ژاپن۱۹۹۱، نهمین نشست مجمع عمومی پكن چین۱۹۹۴، دهمین نشست مجمع عمومی تهران ایران۱۹۹۷، یازدهمین نشست مجمع عمومی مسكو روسیه۲۰۰۰، دوازدهمین نشست مجمع عمومی كوالالامپور مالزی۲۰۰۴، سیزدهمین نشست مجمع عمومی جاكارتا اندونزی۲۰۰۷، همایش فوق العاده روسای اوآنا سئول كره جنوبی۲۰۱۰ و چهاردهمین نشست مجمع عمومی استانبول تركیه در۲۰۱۰ برگزار گردید.هفدهمین نشست مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا اقیانوسیه در كره جنوبی

نشست ۲ روزه روسا و مسئولان آژانس های خبری برجسته و مهم منطقه آسیا پاسیفیك با هدف بحث و بررسی پیرامون راه های مقابله با تغییر چشم اندازهای رسانه ای و ترویج مبادلات و همكاریهای چندجانبه برگزار در سئول برگزار گردید. نمایندگان ۳۲ خبرگزاری از ۲۸ كشور به همراه سه عضو ناظر در شهر سئول در هفدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا-پاسیفیك معروف به اوآنا شركت كردند. حاضران در این جلسه در سه پنل با این عناوین: چالش های جدید برای روزنامه نگاری، ابتكارات تكنولوژیك و موضوعات در رابطه با اعتمادسازی شركت كردند و درباره چگونگی تاثیرگذاری تحولات تكنولوژیك و مسایلی مانند اخبار دروغین و گمراه كننده (فیك نیوز) بر روزنامه نگاری بحث و گفت و گو كردند. در مجمع عمومی همینطور خبرگزاری«یونهاپ» كره جنوبی به صورت رسمی بعنوان رئیس جدید اوآنا در سه سال آتی انتخاب گردید و مقرر است بعد از اتمام دوره سه ساله ریاست «یونهاپ»، خبرگزاری ایرنا از ایران ریاست این سازمان را برعهده بگیرد.بازتاب انتخاب ایرنا به ریاست اوآنا در دیگر رسانه ها

در جریان تصمیم گیری های مهم، اعضای اوآنا به میزبانی و ریاست ایرنا برای دوره هجدهم رای مثبت و موافق دادند كه رسانه های منطقه آسیا و اقیانوسیه این انتخاب را به صورت گسترده بازتاب دادند. به گزارش رسانه های آسیایی، سید ضیاء هاشمی رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) كه در این جلسه شركت داشت، تصمیم به انتخاب ایرنا را نشان دهنده اهتمام دیگر اعضا به فعالیت های گسترده این خبرگزاری در سال های گذشته دانست.

هاشمی در عین حال، این انتخاب را یك مسئولیت بسیار سنگین بر دوش ایرنا دانست و تصریح كرد: ایرنا به همكاریهای گسترده با دیگر خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه با قدرت و قوت ادامه خواهد داد.

ویتنام پلاس در گزارشی در اینباره نوشت: میزبانی هجدهمین اجلاس مجمع عمومی خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) سپرده شده است.

دیلی آسیاناژ از دیگر رسانه های آسیا هم در گزارشی آورده است كه اعضای این سازمان ضمن انتخاب خبرگزاری جمهوری اسلامی برای ریاست دوره هجدهم مجمع عمومی اوآنا درباره راه های توسعه فعالیت های رسانه ای و مساعدت به رشد صنعت رسانه هم با یكدیگر رایزنی كردند.

مونتسام خبرگزاری مغولستان هم در گزارشی انتخاب ایرنا در مجمع عمومی هفدهم در كره جنوبی را مورد توجه قرار داده و اعلام نموده است: خبرگزاری جمهوری اسلامی میزبان هجدهمین اجلاس مجمع عمومی اوآنا در سال ۲۰۲۲ میلادی خواهد بود.

خبرگزاری برناما مالزی هم به این تصمیم گیری توجه نشان ویژه ای كرده و آوردهاست: برگزاری مجمع عمومی و انتخاب یونهاپ و ایرنا بعنوان روسای مجمع عمومی هفدهم و هجدهم و تاكید بر پیشبرد صلح در شبه جزیره كره و آموختن از تجربیات یكدیگر و مقابله با چالش ها در عصر نوین رسانه ای و گستردگی روز افزون رسانه های نوین اجتماعی، مهمترین موضوعات و موارد مطروحه در نشست كره جنوبی بود.

دیلی سان از دیگر رسانه های آسیا در گزارشی آورده است: نمایندگان ۳۲ خبرگزاری از ۲۸ كشور و سه شركت و خبرگزاری بعنوان ناظر در هتل لاته سئول پایتخت كره جنوبی حضور بهم رساندند و ایرنا را بعنوان رئیس بعدی اجلاس مجمع عمومی برگزیدند.


1398/08/18
15:15:20
5.0 / ۵
4629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد درباره اوآنا سازمانی برای ایجاد موازنه در مقابل جریان یكسویه اطلاعات
نظر شما در مورد درباره اوآنا سازمانی برای ایجاد موازنه در مقابل جریان یكسویه اطلاعات
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها