مدعی تازه در میدان رقابت ترامپ و دموكرات ها

مدعی تازه در میدان رقابت ترامپ و دموكرات ها برتریها: «مایكل بلومبرگ» میلیاردر و مالك غول رسانه ای آمریكا از چندی پیش بعنوان نامزدی دموكرات وارد عرصه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2020 شده است. مفسرین می گویند وی خاصیت هایی را دارد كه افكارعمومی آمریكا به آن علاقمند است و بنا بر این می تواند تهدیدی جدی برای «دونالد ترامپ» باشد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در دوره ای كه «دونالد ترامپ» درگیر مسائل سیاسی در داخل است و مجلس نمایندگان هر روز در ماجرای اوكراین، پرونده استیضاح وی را قطورتر و سنگین تر می كند، یك چهره میانه روی دموكرات كه از برخی جهات شبیه به رئیس جمهوری كنونی آمریكا است، جای پای خودرا در افكار عمومی به تدریج محكم می كند. «مایكل بلومبرگ» میلیاردر آمریكایی و فعال در حوزه رسانه و تجارت با سرعتی اندك اما اثرگذار خودرا وارد عرصه رقابت های انتخاباتی كرد.
وی در همین مراحل نخست به واسطه سرمایه گذاری هنگفت و هدفمند خود توانسته است از خیلی از ۲۰ نامزد دموكرات پیشی بگیرد و به تدریج نظرها را به خود جلب نماید. بلومبرگ در گذشته عضو حزب جمهوریخواه بود اما حالا تغییر رویه داده است و از حزب دموكرات حمایت می كند.
از طرف دیگر در همین مدت كوتاه كه بقیه نامزدهای پرشمار حزب دموكرات هم سرگرم رقابت های انتخاباتی هستند، بلومبرگ توانست خودرا در بین ۶ نامزد برتر نظرسنجی ها قرار دهد.
میلیارد رسانه ای آمریكا و سودای ریاست جمهوری
تا بیشتر از یك ماه قبل كمتر كسی فكر می كرد كه مایكل بلومبرگ شهردار سابق نیویوروك و میلیاردر معروف آمریكایی علاقه ای به حضور در رقابت با ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ داشته باشد. اما چند هفته قبل به صورت رسمی اعلام گردید كه وی می خواهد در كنار حدود ۲۰ نامزد دموكرات تا چند ماه دیگر در انتخابات درون حزبی شركت نماید.
برخی ناظران و رسانه های آمریكایی اعتقاد دارند از مجموع نامزدهای انتخاباتی چهار گزینه «جو بایدن»، «برنی سندرز»، «الیزابت وارن» و «كامالا هریس» (گفته می شود اخیرا از پروسه رقابت های انتخاباتی كناره گیری كرده است) از بخت بیشتری برای حضور در رقابت با ترامپ برخوردار می باشند. با عنایت به وضعیت خاكستری كه در بین افكارعمومی دموكرات ها وجود دارد بلومبرگ خودرا به اندازه دیگر نامزدها دارای بخت و توان ریاست جمهوری ارزیابی می نماید. خیلی از شهروندان آمریكایی مهمترین گزینه دموكرات ها یعنی بایدن را به سبب رویكردهای نژادپرستانه در گذشته، واجد شرایط برای ورود به اتاق بیضی كاخ سفید نمی دانند. همین طور ۲۲ درصد افرادی كه در نظرسنجی روزنامه «اكونومیست» شركت داشتند تصریح كردند كه مایل به حضور یك چهره متفاوت با نامزدهای كنونی انتخابات ریاست جمهوری هستند.

با این حال بلومبرگ باید در اولین گام در انتخاباتی حزبی در ایالت آلاباما پیروز شود.
بلومبرگ دیرتر از دیگر نامزدهای دموكرات وارد عرصه رقابت ها شد و نتوانست در چند رای گیری مقدماتی درون حزبی دموكرات ها شركت نماید. در عمل وی تنها می تواند در رای گیری بزرگ سوم مارس ۲۰۲۰ كه در ۱۴ ایالت برگزار می گردد با دیگر نامزدهای هم حزبی خودرا بسنجد. با این وجود نظرسنجی موقعیت وی را با توجه مدت اندك حضور در این رقابت ها خوب ارزیابی می كنند. بر طبق آخرین نظرسنجی ها وی توانسته است نظر ۶ درصد از دموكرات ها را جلب نماید و از این نظر از هریس پیش افتاده است. با این وجود اختلاف وی با بایدن، سندرز و وارن نسبتا زیاد است.
به نوشته نشریه «نیویورك پست» برای چهاردهمین فرد ثروتمند جهان كسب جایگاهی در بین دموكرات ها در انتخابات ۲۰۲۰ قابل خریداری نیست. اما نزدیكان بلومبرگ اعتقاد دارند تغییر جزئی در قوانین داخلی حزب می تواند مسیر وی برای موفقیت در انتخابات تسهیل كند.
نشریه فوق در گزارش دیگری عنوان داشت بلومبرگ توانست در اولین مرحله از بررسی های آماری میزان آرای خودرا از ۳ به ۶ درصد برساند و حتی هریس را هم پشت سر بگذارد. بایدن ۳۱، سندرز ۱۵ و وارن ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.
تحلیل فوق رشد سریع جایگاه بلومبرگ را نشانه آن می داند كه كیف پول این میلیاردر اجازه ظهور بیشتر را هم به وی می دهد. او از زمان اعلام آمادگی خود تابحال بیشتر از ۴۰ میلیون دلار برای تبلیغات هزینه كرده است.
رقیبی جدی برای ترامپ
اگرچه خیلی از مفسرین بایدن را گزینه نهایی دموكرات ها فرض می كنند اما برخی اعتقاد دارند بلومبرگ كه همانند وی میانه رو است مهمترین تهدید برای ترامپ خواهد بود. بلومبرگ سوابق سیاسی كم حاشیه تری دارد و برخلاف بایدن، نژادپرست شناخته نمی شود؛ در مقابل در حوزه اقتصادی فردی موفق و خودساخته به حساب می آید.
مایكل بلومبرگ هدف خود از ورود به انتخابات را صرفا پیروزی بر دونالد ترامپ و بازسازی موقعیت ایالات متحده بیان كرد. وی قبل از این از حامیان حزب جمهوریخواه بود اما حالا همچون یك دموكرات نقش آفرینی می كند و به هیچ وجه رابطه خوبی با ترامپ ندارد. وی رئیس جمهوری آمریكا را تهدیدی جدی برای كشور دانسته و تمدید دوره ریاست وی را اشتباهی غیرقابل جبران می خواند.
در طرف مقابل، ترامپ بلومبرگِ هفتادوهفت ساله را «مایك كوچولو» نامید و گفت: به راحتی وی را شكست وی دهد. اما برخلاف این اظهارات بنظر می رسد بلومبرگ به اندازه ای برای ترامپ جدی و خطرناك ارزیابی شده است كه حتی نزدیكان رئیس جمهوری محدودیت هایی را در زمینه فعالیت غول رسانه ای این رقیب سیاسی به وجود آورده اند.
به نوشته رسانه های آمریكایی، كارزار انتخاباتی ترامپ اعلام نمود به شبكه خبری بلومبرگ اجازه نمی دهد تا فعالیت ها و اتفاقات انتخاباتی ترامپ را پوشش بدهد. مشاوران ترامپ مدعی شدند رویكرد خبرگزاری بلومبرگ متعصبانه است و موضعگیری های آن تنها با هدف انتقاد از ترامپ صورت می گیرد.
البته برخی اعتقاد دارند یكی از دلیلهای ورود بلومبرگ به رقابت های انتخاباتی، دفاع از منافع ثروتمندان و مقابله با رویكردهای تند و چپگرایانه دو نامزد پراُمید این كارزار یعنی سندرز و وارن است كه به شدت با رویكردهایی سرمایه دارانه مخالفت می كنند.
با این حال نگاه خوشبینانه به بلومبرگ هم كم نیست. تحلیلگر روزنامه «وال استریت ژورنال» بر این باور است كه در یك رقابت عاقلانه و منطقی، حضور بلومبرگ در پروسه رقابت ها می تواند شانس دموكرات ها در نوامبر ۲۰۲۰ را بیشتر كند. در واقع حضور شهردار سابق نیویورك می تواند به نفع این حزب تمام شود.
شبكه خبری «سی ان ان» هم امی نویسد: بلومبرگ می تواند حامی خوبی برای دموكرات ها باشد. تابه حال خیلی از دموكرات ها به ورود وی به رقابت ها با دیده تردید می نگریستند اما روندهای اخیر در پرونده استیضاح باعث شده است تا این حزب به دنبال گزینه ای باشد كه از بخت بیشتری برای شكست ترامپ برخوردارست.
این گزارش با بررسی نامزدهای كنونی حزب دموكرات اعتقاد دارد آنها باید بر ارزش های بنیادینی تمركز داشته باشند كه نامزدشان را از ترامپ متمایز می سازد. به باور نویسنده تنها نامزدی كه قادر می باشد ترامپ را در انتخابات شكست دهد بلومبرگ است برای اینكه مردم همه چیزهایی را كه ترامپ ندارد در وی می بینند. نمونه این مقایسه آن است كه ترامپ در دوره قبل از ریاست جمهوری یك تاجر ورشكسته بود اما بلومبرگ بازرگانی موفق است كه زندگی را با دستان خودش ساخت.
گزارش سی ان ان سپس با استفاده از برخی توصیف های غلوآمیز برای بلومبرگ آورده است دموكراسی آمریكایی نمی تواند چهار سال دیگر با ترامپ كنار بیاید. قانون اساسی یك سند قدرتمند است اما قادر نیست مانع نقض خود شود. در این مرحله تنها فردی می تواند انسجام آنرا حفظ كند باید دستان پرقدرتی داشته باشد حتی اگر این فرد از میانه روها باشد.منبع:

1398/09/15
21:43:53
5.0 / ۵
4407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مدعی تازه در میدان رقابت ترامپ و دموكرات ها
نظر شما در مورد مدعی تازه در میدان رقابت ترامپ و دموكرات ها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها