اطلاع رسانی دقیق راهكار رویارویی با بیماری كرونا

اطلاع رسانی دقیق راهكار رویارویی با بیماری كرونا به گزارش برتریها واقعیت این است از زمان تایید ورود كرونا به ایران، مردم سردرگم شده اند و نوعی هراس و نگرانی در جامعه به وجود آمده است. در چنین شرایطی اطلاع رسانی درست و دقیق در كنار آموزش و مشاركت همگانی آحاد جامعه به سفارش های پزشكی و پیشگیرانه می تواند بهترین راهكار مقابله با این ویروس در شرایط حساس كنونی باشد.كرونا بیماری جدیدی كه تا همین سه ماه گذشته ناشناخته بود، حالا با همه شایعات و واقعیت های پیرامونش تبدیل به سوهان جسم و روح جمعی ما شده است. آن هایی كه بیشتر می دانند و عمری با ویروس ها سر كرده اند از انتشار برخی خبرهای كذب دلخورند و در سكوت لب می گزند و تعداد زیادی كه درگیر فضای اغراق آلود فضای مجازی شده اند، حالا مطالبه هایی از دولت دارند. به انتشار شایعه ها و دست به دست شدن خبرهای نگران كننده دامن می زنند و بی آنكه خیلی متوجه باشند با ناآرام كردن فضای افكار عمومی جامعه از خود این بیماری خطرناك تر عمل می كنند. پرسش ها و نگرانی های بی شماری درباره این بیماری در اذهان عمومی مطرح است.

رعایت جدی نكات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن از راهكارهای پیشگیری كرونا معرفی شده اند. شستن مداوم دست ها با آب و مایع صابون به مدت ۳۰ ثانیه مهم ترین و كاربردی ترین روش برای مقابله با این ویروس ها معرفی شده است. ویروس كووید ۱۹ از ژنوم و غشای پروتئینی محافظ تشكیل شده است. شستشوی مداوم دست ها با صابون صدمه جدی به ساختار غشای پروتئینی وارد كرده و عملكرد ویروس را مختل می كند. سفارش می شود، پس از لمس وسایلی مانند گوشی تلفن، لپ تاپ، میز محل كار، مبلمان شهری، مبلمان وسایل حمل و نقل عمومی، دكمه های آسانسور و دستگاه های خودپرداز بانك ها و فروشگاه ها و همینطور بعد استفاده از سرویس های بهداشتی دست ها را به فاصله زمانی هر ۳۰ دقیقه یك مرتبه و به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون به خوبی شستشو دهید و بعد از آن از لمس چهار نقطه حساس قسمت فوقانی بدن (چشم ها، گوش ها، دهان و بینی) پرهیز كنید.

بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان میدهد كه رسانه های داخلی علاوه بر توجه به ابعاد مختلف بیماری و راهكارهای درمانی، اقدامات لازم برای پیشگیری و عدم انتقال آن به دیگران را هم مورد واكاوی قرار داده اند.رسانه های اصلاح طلب

كمپین مقابله با كرونا و مسأله میانجی های اجتماعی

روزنامه ایران به قلم علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت آورده است: از آغاز مسئولیتم در سمت دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری تلاشم معطوف به راه اندازی گروه های اجتماعی میانجی در كشور بوده تا گفتگو را به متن جامعه منتقل و از آنجا مطالبات را به متن دستگاه سیاستگذاری منعكس نماییم. پیشتر هم گفته ام كه ما نیازمند نهادهای میانجی هستیم كه صرفاً در سطح سیاسی و نخبگان محدود نشود بلكه در چارچوب شوراها، سندیكاها، انجمن ها، اتحادیه ها و... فعالیت كند. میانجی ها زبان تلخ و مطالبه گری دارند، دولت ها را بازخواست می كنند اما وجودشان به جامعه ثبات می بخشد. جامعه ای كه میانجی ندارد، هرازگاهی باید منتظر ظهور شبه قهرمانانی باشد كه یك شبه ظهور می كنند تا نظم و ثبات موجود را به نفع طبقه ای یا عده ای تغییر دهند. به واقع در نبود میانجی، منجی ظهور می كند كه با رفتارهای توده ستایانه به جای مردم می نشیند. این محصول عادت و سنت دیرین رابطه نهاد قدرت و مردم و فقدان گفت وگوی اجتماعی است؛ روابطی توده وار و بدون میانجی كه از انتخابات تا فجایع طبیعی و ملی خویش را نشان میدهد. این است كه مدام غافلگیر می شویم چون هر آن امكان دارد این گفت وگوی بی واسطه ثبات موجود را برهم بزند و نتیجه ای غیر قابل انتظار و پیشبینی و برخی مواقع رو به عقب رخ دهد. حتی در مواقع بحرانی هم چنین حركت های توده وار و جزیره ای شكل می گیرد و با وجود شكل گیری رگه های همبستگی اجتماعی اما حركت های مویرگی بیشتر از جنبش های سرخرگی خودش را نشان میدهد. زلزله كرمانشاه را ببینید؛ حركت های خیرخواهانه عمومی جز در موارد معدودی، بیشتر شكل مستقیم و انفرادی داشت تا واسطه ای و جمعی. این میانجی ها نه تنها به حركت ها جهت می دهند كه از پراكندگی و هدررفتگی آن هم جلوگیری می كنند؛ علاوه بر اینكه مطالبه گرند، سازمانده هم هستند. آنها برخی مواقع موتور حركت دولت و نهادهای اجرایی هم می شوند در كنار اینكه خود هم كارساز و كار راه اندازند. نگاه شان صرفاً به نهاد قدرت نیست كه كاری كند بلكه خودشان هم دست به كار می شوند. همه چیز را از حاكمیت نمی خواهند بلكه سهم و نقش خویش را هم ایفا كرده و توان عمومی را برای اجرای پروژه ها و اهداف ملی بسیج می كنند. یكی از این میانجی های بزرگ و مهم رسانه ها هستند؛ رسانه ها هم ابداع كننده اند هم منتقل كننده. هم پیام دارند هم پیام بر. نقش آنها فقط در رساندن خبر نیست كه در ساخت افكار هم هست. از این جهت اینكه بانی حركت های اجتماعی در نقش میانجی های بزرگ باشند، یكی از كاركردهای ذاتی آنهاست. بواقع نهاد رسانه به مثابه میانجی اجتماعی خود هم در كنار سیاستگذار، می تواند وظیفه جهت دهی به افكار عمومی و تقویت سرخرگی حركت های اجتماعی را برعهده بگیرد.

روزنامه ایران از قول علی ربیعی نوشت: اینكه در ایام اخیر با شیوع ویروس كرونا در كشور، علاوه بر نهاد سیاستگذار و مجری، رسانه ها هم در نقش نهاد میانجی ظاهر شده و علاوه بر اطلاع رسانی درصدد اعتمادافزایی با ابزار شفافیت و صداقت برآمده اند، یكی از حركت های مفیدی است كه می تواند علاوه بر انتقال مرجعیت اخبار به رسانه های معتبر و رسمی، آموزش های اصولی و صحیح را هم به مردم بدهد تا شهروندان در بمباران اطلاعات و آموزه های مختلف و بعضاً متناقض گرفتار رفتارهای متناقض نشوند. ازاین رو حركت روزنامه «ایران» در ایجاد كمپین ملی مقابله با كرونا و با هدف پیشگیری از كروناهراسی با رعایت بهداشت فردی و توجه به تصمیمات و راهنمایی های وزارت بهداشت بعنوان نهاد تخصصی مسئول ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا گامی مهم و قابل تقدیر است. تقویت مرجعیت خبری و آموزشی رسانه ها و نهادهای معتبر داخلی در گذار از شرایط فعلی و ایجاد آرامش روانی جامعه با عنصر آگاهی بدون بزرگنمایی و دست كم گیری ابعاد مسأله كرونا یكی از مهم ترین نیازهای ماست و باور به اینكه كرونا مسأله ای مشترك، ویروسی بی تفاوت و بیماری جهانی است كه نه می توان خوانشی سیاسی از آن داشت و نه با روشی غیراصولی به جنگ آن رفت.

راه اندازی سایت جدید برای دفن پسماندهای عفونی بیمارستان های معین كرونا

زهرا صدراعظم نوری رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در گفتگو با ایلنا درباره سایت جدید دفن زباله های عفونی بیمارستان هایی كه از بیماران مبتلا به كرونا نگهداری می كنند، اظهار داشت: سایت دفن بهداشتی پسماندهای بیمارستانی یعنی پسماندهای عفونی و خطرناك مدت هاست كه در محل دفن زباله های تهران، آرادكوه است، اما با عنایت به آنكه ظرفیت این سایت تكمیل شده است، مكان دیگری تعبیه شده تا پسماندها در آن محل دفن شود.

او درباره موقعیت مكانی سایت جدید، اظهار داشت: این سایت هم در همان محدوده آرادكوه قرار دارد و زباله ها با رعایت تمهیدات بهداشتی و شرایط مناسب به آنجا انتقال داده می شوند.

نوری در مورد شرایط انتقال پسماندهای بیمارستان های معین كرونا به محل دفن گفت: زباله های بیمارستانی حتما باید در كیسه ها و سطل های مجزا قرار گیرند و پس از اتوكلاو و بی خطرسازی جمع آوری و از زباله های عادی جدا شوند. همینطور در هنگام حمل به صورت جداگانه منتقل و در محل های جداگانه دفن می شوند.

رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درمورد اقدامات بهداشتی كه برای كارگران خدمات شهری در حین نظافت و پاكسازی شهر درنظر گرفته شده است، گفت: در جلسه ای كه به همین دلیل برگزار شد، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری و نمایندگان مناطق هم حضور داشتند و مقرر شد، تاكید بیشتری به پیمانكاران شود تا دستورات لازم را به كارگران بدهند و موارد پیشگیری را رعایت نمایند و بهداشت فردی كارگران بیشتر از گذشته رعایت شود و همینطور شستن مرتب دست ها و استفاده از دستكش و ماسك در حین كار هم در دستور كار قرار گیرد.قرنطینه كن آقای وزیر، قرنطینه

عصر ایران گزارش داد: چین و ایتالیا و احیانا (كشورهایی كه بزودی درگیر كرونا ویروس می شوند) پس از مشاهده نخستین بیمارها، دستور قرنطینه برخی شهرها را صادر كردند. در ایران اما پس از گذشت چند روز از گسترش كرونا در سطح كشور هنوز خبری از قرنطینه و تعطیل كردن شهرها نیست.

جناب نمكی وزیر بهداشت در پاسخ به اینكه چرا شهر قم را قرنطینه نكردید گفته است: «برخی به ما گفتند كه قم را قرنطینه كنید، اما من اعتقاد دارم مردم ما آنقدر فهیم، شریف و باشخصیت هستند كه با آموزش هایی كه ارائه می دهیم، خودشان رعایت می كنند و قرنطینه خانگی را برای خودشان اعمال می كنند.»

آقای وزیر بهداشت، نویسنده این متن تخصصی در علم پزشكی ندارد اما بنا بر مبنای آنچه خوانده و شنیده می داند كه ویروس كرونا به سرعت قابل انتقال است و یك مبتلا می تواند چندین نفر دیگر را گرفتار كند.

در این یك مورد با ان شالله، ان شالله گفتن كار درست نمی گردد. باید كمی جدی تر بود. بارها گفته و نوشته ایم لازم نیست شما چرخ را اختراع كنید. كشور چین به شكل گسترده درگیر كرونا شده است. نخستین كار آنها قرنطینه شهر ووهان بود. شهری كه كرونا نخستین بار آنجا به جان مردم افتاد.

كرونا در ایران هم از قم آغاز شد. در همان ساعت های اعلام مرگ دو نفر بر اثر كرونا، بعضی از اهالی قم از شهر خارج و به تهران و دیگر شهرها آمدند. هنوز هم این مهاجرت در حال انجام می باشد. حق هم دارند، می ترسند و بهترین راه را فرار از شهری می دانند كه درگیر ویروس كرونا شده است.

همان زمانی كه وزیر بهداشت در حال سفارش مردم به قرنطینه خانگی است، بعضی از اهالی پایتخت پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها راهی شمال شدند تا آنجا هم از هوا لذت ببرند هم جوجه بزنند و هم به خیال خودشان از شر كرونا خلاص شده باشند.

وقتی شما شهر را تعطیل و قرنطینه نمی كنید، برخی ها به اجبار مجبور هستند به محل كار خود بروند. همین آمد و شدها، به كرونا كمك می نماید تا افراد بیشتری را درگیر خود كند.

به خدا كه با قرنطینه كردن یك شهر هیچ كس به شما برچسب بی مسئولیتی یا ناتوانی نمی زند. در خانه ماندن و بیرون نرفتن كمك بسیاری به كنترل كرونا می كند. پس لطفا دست دست نكنید و فرمان قرنطینه قم بعنوان نخستین شهری در ایران كه درگیر این بیماری شده است را صادر كنید.۲ دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با كرونا

ایسنا گزارش داد: دكتر علیرضا عباسیان متخصص طب ایرانی با اشاره به اینكه هیچ راهی مانند رعایت نكات بهداشت فردی نمی تواند در پیشگیری از انتقال بیماری های واگیر موثر باشد، اظهار داشت: البته می توانیم با مصرف برخی مواد غذایی تلاش نماییم سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با بیماری ها تقویت نماییم. بعنوان مثال یكی از خوراكی های مفید دمنوش های طبیعی تهیه شده در منازل است. مصرف خیسانده تخم بالنگو و بارهنگ در آب و گلاب به همراه كمی زعفران، یكی از دمنوش های موثر خواهد بود. برای تهیه این دمنوش باید سه چهارم لیوان آب، یك چهارم لیوان گلاب و یك قاشق چایخوری تخم بالنگو را به همراه یك قاشق چایخوری تخم بارهنگ با یكدیگر مخلوط كرده و نیم ساعت صبر كنید تا بالنگو و بارهنگ به خوبی لعاب دهند. سپس سرِ قاشق چایخوری زعفران ساییده شده را به مواد قبلی اضافه كرده و باردیگر هم بزنید؛ بعد از آن می توانید دمنوش را با افزودن كمی عسل طبیعی آرام آرام بنوشید. این مقدار ۲ تا ۳ بار در روز برای بزرگسالان قابل تكرار و مفید می باشد.

این متخصص طب ایرانی، دمنوش دیگری كه می تواند در تقویت سیستم ایمنی مفید باشد را اینگونه معرفی كرد: دمنوشی از آویشن و شیرین بیان كه می توانید آنرا با عناب مصرف كنید. برای تهیه این دمنوش یك قاشق غذاخوری برگ آویشن به همراه یك قاشق چایخوری پودر ریشه شیرین بیان را به همراه پنج عدد عناب را در یك قوری ریخته و یك لیوان آب جوش روی آن بریزید. این مخلوط را یك ربع با حرارت ملایم دم كرده و بعد از صاف كردن، آنرا به صورت گرم بنوشید. توجه كنید كه این دستور دو بار در روز برای بزرگسالان قابل تكرار است. البته برای كسانی كه فشار خون بالا دارند مصرف شیرین بیان بیشتر از ۳ تا ۴ هفته سفارش نمی گردد. همینطور مقادیر یاد شده با نصف مقدار دستور از سن هفت سالگی به بعد و با یك سوم تا یك چهارم مقدار دستور برای كودكان ۲ تا ۷ ساله مجاز است. برای كودكان زیر ۲ سال هم تنها از هر كدام دو تا ۴ قاشق غذاخوری در روز مناسب می باشد.لغو سفر هیئت تركیه ای به ایران

مردم سالاری آنلاین گزارش داد: هیئت فرهنگی كشور تركیه سفر روز جاری خود به ایران را كنسل كرد. هیئت فرهنگی كشور تركیه كه قرار بامداد امروز با سفر به ایران به امضای تفاهمنامه حضور تركیه در نمایشگاه كتاب تهران بپردازد سفر خود به تهران را كنسل كرد.

این اتفاق به سبب لغو پروازهای میان ایران و تركیه به منظور شیوع ویروس كرونا در ایران انجام شده است.

پیش از این مهر كسب اطلاع كرده بود در این سفر حمدی تورشوجو مدیركل كتابخانه ها و انتشارات وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه و تانر بیوقلو رئیس دپارتمان انتشارات وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه حضور خواهند داشت.كشف ۳۰۰۰ ماسك قلابی و غیربهداشتی در بروجرد

به گزارش ایسنا؛ سرهنگ عزت الله غلامی در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: با عنایت به انتشار كرونا ویروس و جو روانی حاكم بر جامعه به سبب سرایت فوری آن، فردی سودجو و طماع با داشتن كارگاه غیرمجاز در منزل خویش مبادرت به ساخت، تهیه و توزیع ماسك های تقلبی و غیربهداشتی كرده كه مبحث به صورت ویژه در دستور كار پلیس قرار گرفت. در هماهنگی به عمل آمده با مرجع قضایی و با همراهی كاركنان اداره تعزیرات حكومتی و در یك عملیات ضربتی و غافلگیرانه، مأموران انتظامی نسبت به دستگیری فردی به هویت معلوم كه مبادرت به ساخت ماسك های تقلبی و غیربهداشتی می كرد اقدام كه در بررسی های انجام شده از انبار كارگاه فرد خاطی ۴ ثوب پارچه جهت تهیه ماسك و همینطور ۳۰۰۰ هزار ماسك غیربهداشتی كشف و ضبط می شود.

فرمانده انتظامی بروجرد ضمن اخطار به سودجویان و افراد بیماری كه سلامت مردم را به خطر می اندازند بیان نمود: در این راستا حسب دستور مقام محترم قضایی كارگاه مذكور پلمپ و متهم به همراه پرونده متشكله تحویل اداره تعزیرات حكومتی شود.تركمنستان ورود مواد غذایی از مرز اینچه برون گلستان را ممنوع كرد

به گزارش همشهری آنلاین؛ سیدابراهیم حسینی مدیركل گمركات گلستان دوشنبه پنجم اسفند اظهار نمود: كشور همسایه از روز گذشته (یكشنبه چهارم اسفند) با اعمال این محدودیت، از تردد تمامی كامیون ها و تریلی های ایرانی و ترانزیت خارجی حامل مواد غذایی به كشورش جلوگیری كرد. ممنوعیت تردد اعلام شده فعلا شامل محموله های مواد غذایی می شود. كشور تركمنستان زمان مشخصی را برای اعمال این محدودیت ها اعلام نكرده ضمن اینكه دیگر اقلام صادراتی مانند سیمان، اسباب بازی، اجاق گاز، پلی اتیلن و آهن و میلگرد به این كشور انجام می شود. این كشور همسایه حتی برای كامیون های ترانزیت متعلق به اتباع خود هم این محدودیت را در نظر گرفته و آنها را بعد از ورود، قرنطینه می كند. تا پیش از این محدودیت، به صورت متوسط روزانه ۷۰ تا ۸۰ دستگاه كامیون و تریلی ترانزیت از مرز اینچه برون گنبدكاووس بین دو كشور تردد می كردند كه از این تعداد ۱۰ تا ۱۵ دستگاه آن ایرانی و بقیه ترانزیت بودند.

مدیركل گمركات گلستان همینطور از ممنوعیت تردد مسافران تركمنستانی به خاك ایران از مرز اینچه برون هم اطلاع داد و اظهار نمود كه این ممنوعیت از یك ماه پیش و توسط كشور همسایه اعمال شده است. تا قبل از اعمال ممنوعیت تردد مسافر از مرز اینچه برون از جانب تركمنستان، تردد اتباع ایرانی از این مرز خیلی كم و در حد یك یا دو نفر در روز بود.

به گفته حسینی، از آغاز سال جاری تا الان ۳۳۸ هزار تن انواع كالا به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار از مرز اینچه برون گلستان صادرات و ۴۵ هزار تن انواع كالا به ارزشی ۵۹ میلیون دلار واردات انجام شده است.جهان كاریكاتوری و كرونا

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم محبوبه موسوی نویسنده نوشته است: این روزها در فضای مجازی و برخی رسانه ها درباره كرونا نگاه كاریكاتوری دیده می شود. به نظر عده ای كه به قول سوزان سانتاگ فقط نظر به درد دیگران دارند اما این درد برای آنها نیست، شهر قم، گرفتار در كرونا، شهری است كه عبارت است از چند مكان مختصر و چند كوچه و خیابان كه مردمی «دیگر» در آن رفت و آمد می كنند. نگاه كاریكاتوری، آدم های این شهر، مدارس، بیمارستان ها، خوابگاه های دانشجویی، احیانا زندان ها، اتوبوس ها، رانندگان، پلیس ها، معلم ها، سوپرهای میوه و سبزی، نانوایی های سنتی و فانتزی، كارگرها از زن و مرد، حتی كارتن خواب ها، زباله گردها، بی خانمان ها، مسافران گذری به این شهر، سینماها، كتابفروشی ها، كتابخانه ها و بسیار مكان های عمومی در این شهر را حذف می كند تا بر وجدان خودش كه آسوده و چه بسا راضی و خوشحال از این است كه این درد از آن «دیگری» است و نه او سرپوش بگذارد! او حتی می تواند قم را شهری خالی از سكنه و فقط با اماكن تاریخی تجسم كند تا كمتر وجدانش از رنج دیگری به درد آید اما هیچ كاریكاتوری خالی از تصویر نیست و برای همین در تجسم او جاها و افرادی هستند و جاها و افرادی كه امكان دارد رنجشان به ناراحتی او بیفزاید از روی كاغذ ذهنی پاك می شود. كافی است آدم یكبار به شهری رفته باشد یا كسی را در آن شهر داشته باشد یا اگر هیچ كدام اینها نیست، نگاهی انسانی داشته باشد تا از تجسم كاریكاتوری شهر دست بردارد.

گاهی رسانه گرفتار تناقض می شود؛ بدین شكل كه اگر كسی تصور و تجسم خویش را از مردمان و شهرها و مكان ها فقط از راه برخی رسانه ها به دست آورده باشد، بدون اینكه نگاهی درونی به مكان، زمان یا افراد داشته باشد، گرفتار نگاهی كاریكاتوری می شود. چنین فردی هیچ تجسمی از محیط و رویدادهای اطراف خود ندارد جز آنچه كه در رسانه ها خوانده یا تصاویری كه در رسانه ها دیده است. رسانه هایی كه این روزها به مدد اینترنت به تعداد ساكنین كره زمین افزایش یافته است، اما نگاه كاریكاتوری در مواقع بحران صدمه زاست. تجسم كاریكاتوری از جهان شاید به كار برخی هنرها بیاید اما قطعا به كار رسانه نمی آید. جهان كاریكاتور جهان مینی مال است و می خواهد توجه بیننده را به یك نكته، مبحث یا هدف جلب نماید اما جهان رسانه، جهانی متكثر است كه هدف از شكل گیری آن، از همان اول، صدا و تصویر دادن به نادیده ها و ناشنیده هاست؛ كسانی كه بهر دلیلی حرف و سخن و وجودشان حذف می شده است. مثلا ووهان چین نمونه خوبی است برای این تماشای رنج و درد دیگری و به محض اینكه خطر به بیخ گوش خودمان برسد تا زمانی كه هنوز شامل ما نمی گردد رنج و درد دیگری است و دیدن و تماشایش هم عاری از لذت نگاه نیست. سانتاگ در كتاب «نظر به درد دیگران» در بیان صحنه های تصاویر جنگی می گوید: «محل جنگ هرچه دورتر یا غریب تر باشد، احتمال اینكه نمای كامل كشته شدگان یا افراد محتضر را از روبه رو ببینیم بیشتر می شود». درباره مصیبتی چون بیماری همه گیر كرونا، حتی در كشور خودمان و در یك منطقه جغرافیایی اما دور از مركز بیماری، باز چشم و گوش ها نگاهی به تصاویر و اخبار دارد كه بگوید این بیماری برای ما نیست برای آن شهر است كه قم نام دارد. اینها را گفتم تا از سهراب سپهری زاده در قم و بزرگ شده كاشان نقل قول كنم كه: چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. یا به قول موسوی گرمارودی: میان شهادت و شقاوت؛ فاصله به درازای یك تفنگ است، تا در كدام سو ایستاده باشی.كرونا؛ سنگ محك

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی فعال سیاسی و تحلیلگر می نویسد: ویروس كرونا در حال تبدیل شدن به سنگ محك و ابزار سنجشی برای میزان اعتماد و كیفیت كارآمدی موجود است. اجازه دهید كه از وضعیت انتشار این ویروس كه به صورت تصاعدی خواهد بود، كمك بگیریم و بگوییم كه عوارض آن در جامعه و مدیریت كشور هم تصاعدی است. این مسئله و شاید بحران با پدیده ای مثل زلزله و حتی سیل فرق می كند، مواجهه با آن به یك سنگ محك كارآمدی نظام در حل مسائل جامعه تبدیل گشته است. زلزله و سیل مناطق محدودی از كشور را گرفتار خود می كنند و سایر مناطق می توانند ضمن كمك به آنان، زندگی عادی خویش را انجام دهند. ولی كرونا با وضعیت فعلی ایران كه خیلی از مناطق را از جنوب تا شمال درگیر خود كرده، متفاوت از حوادث و مصائب دیگر است. روز گذشته یكی از پزشكان معتبر كشور متنی را خطاب به بنده نوشت و طی آن یادآوری كرد كه «بیماری كرونا هنگامی كه با فقدان اعتماد عمومی به منابع خبری رسمی همراه شده، فشارها و ترس های روحی و روانی زیادی را به خانواده ها به خصوص طبقه متوسط و پایین وارد كرده و می كند كه عوارض آن اگر از ویروس بیشتر نباشد، كمتر نیست و خانواده های با اقتصاد پایین قادر به انجام كامل سفارش های ایمنی نیستند. مثلا سفارش شده كه از مترو و اتوبوس استفاده نكنند یا رژیم های خاص غذایی داشته باشند. در حالیكه به نان شب محتاج اند. ازاین رو وارد كردن استرس به این خانواده های در حال فشار از عوارض ویروس كرونا خطرناك تر است. ویروس های فقر و بی عدالتی و ناامیدی و... بسیار كشنده تر و مسری تر است و هر روز قربانیان زیادی را می گیرد كه به مراتب از این ویروس بیشتر است، بنابراین در صورت صلاحدید از منظر یك جامعه شناس و روزنامه نگار دعوت به آرامش دراین زمینه كرده و صرفا به رعایت موارد عمومی پیشگیری سفارش كنید.» هر چه فكر كردم چگونه می توان هم به مردم آرامش داد و هم از حساسیت آنان كم نكرد فكرم به جایی نرسید. می دانید چرا؟ به جهت اینكه این رفتار فقط در جامعه ای رخ می دهد كه اعتماد میان حكومت و مردم در حد مطلوب باشد. مردم باید به تمام سیاست ها یا حداقل به سیاست های رسمی در زمان بحران و اضطرار اعتماد داشته باشند. دقیقا مثل كسی كه شب در خانه ای آرام می خوابد كه آن خانه قفل های مطمئن دارد.ضرورت همبستگی عمومی در مقابل بحران

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم سیامك مره صدق نماینده مجلس می نویسد: راه اندازی كمپین ملی مقابله با بیماری های واگیردار كرونا با هدف ایجاد همبستگی عمومی و اطلاع رسانی درست و به موقع ایده اثرگذاری خواهد بود كه شایسته پشتیبانی است. بیماری ویروسی كرونا و مشكلاتی از این دست همه مردم را درگیر می كند و آنها را در معرض خطر قرار می دهد. در واقع بیماری كرونا سلامتی همه انسان های جامعه را بدون توجه به تفاوت های قومی، فرهنگی، اجتماعی و حتی دیدگاه های سیاسی تهدید می كند و عبور از آن بدون همبستگی ملی امكانپذیر نخواهد بود. از جانب دیگر می توان گفت برای غلبه بر این بیماری دو گروه فعالیت قابل انجام است: نخست فعالیت برای حفاظت از خود فرد و دوم فعالیت برای حفاظت از همه افراد جامعه. این دو گروه فعالیت در عرض و در طول یكدیگر قرار ندارند، بلكه مكمل و همراه یكدیگرند. به این معنا كه هرچه میزان مراقبت فردی به درستی صورت بگیرد، فرد سالم مانده و می تواند مانع سرایت بیماری به سایر افراد جامعه شود. رعایت معیارهای مربوط به بهداشت فردی و عمومی و حد امكان محدودیت در استفاده از وسایل و امكانات عمومی بسیار راهگشا خواهد بود. در این راستا هریك از افراد جامعه باید به امر خاص شست وشوی دست ها توجهی ویژه داشته باشند و این امر را جدی بگیرند. همینطور كسانی كه در مشاغل مربوط به مواد غذایی فعالیت می نمایند مانند كسانی كه در میوه فروشی ها، مراكز طبخ غذا و مراكز فروش مواد پروتئینی فعالیت می نمایند باید اصول بهداشتی را به درستی رعایت نمایند.

مسئولان مدارس هم در قطع زنجیره اپیدمی این بیماری نقش مؤثری دارند. هرچند كودكان كمتر در معرض خطر قرار می گیرند و بنظر می رسد در مقابل این بیماری ایمنی طبیعی دارند اما برای پیشگیری از انتشار ناخودآگاه بیماری در فاز اولیه حداقل نیاز است تعطیلی مدارس ۷ روز ادامه داشته باشد. بعد از آن هم كودكی كه دارای علایم سرماخوردگی است نباید به هیچ وجه به مدرسه برود.

همچنین بیمارانی كه نقص ایمنی دارند و زنان آبستن باید از رفت و آمد در مناطق آلوده پرهیز كنند تا علاوه بر حفاظت از خود از مبتلا شدن سایر افراد جامعه پیشگیری شود. در این میان افرادی هم هستند كه در مشاغلی فعالیت می نمایند كه با زیان روبه رو خواهند بود، آنها ناگزیر به تحمل شرایط هستند تا سلامت همه جامعه حفظ شود. قطعا بدون عزم ملی نمی توان با این بیماری مقابله نمود. گمان می كنم با عنایت به سابقه مردم ایران در فداكاری و از خود گذشتگی در موقعیت های مختلف خواهیم توانست از این شرایط هم عبور نماییم.ضرورت اطلاع رسانی علمی و درست به مردم

مینو محرز عضو كمیته كشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در روزنامه ایران نوشت: واقعیت این است از زمانی كه ورود ویروس كرونای جدید به ایران از جانب مقامات دولت تأیید شده مردم سردرگم شده اند در پیگیری اخبار تابع فضای مجازی اند ازاین رو راه اندازی كمپین پیشنهادی روزنامه ایران دسترسی به اطلاعات علمی و دقیق در فضای مجازی كمك می نماید. به هر حال مردم علناً اخبار را از فضای مجازی دنبال می كنند برای مثال روز گذشته یك كانال خبری آمار مبتلایان و فوتی ها را دو برابر اعلام كرد، این گونه اخبار مردم را تحریك و وحشت زده می كند. در شرایط بحران هیچ چیز بدتر از ایجاد وحشت و ترس در مردم نیست و در عملكرد مسؤلان تاثیر می گذارد ازاین رو راه اندازی كمپینی كه همراه مردم باشد و مردم را راهنمایی كند بسیار راهگشا است. یكی از اهدافی كه این كمپین به نظر باید دنبال كند این است كه به جای وحشت از بیماری، واقعیت ها را بدانند و عملكرد درستی درباره راه های جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری داشته باشند. تاكید می كنم مردم با دیدن برخی فیلم ها كه از چین پخش شده وحشت كرده اند، در یكی از فیلم ها نشان میدهد مردی از همسرش كه از كاركنان بیمارستان است با گریه از هم جدا می شوند مگر كاركنان بیمارستان در قتلگاه خدمات عرضه می دهند. همین فیلم ها سبب شده پرسنل درمان ما وحشت زده شوند، كاركنان بهداشتی ترسیده اند باورشان نمی گردد پوشیدن ماسك برای جلوگیری از بیماری كافی است. از طرفی مردم ریختند و ماسك های تقلبی را با قیمت های بسیار بالا می خرند در حالیكه دست های شان را نمی شویند. اقدام روزنامه ایران در خصوص راه اندازی كمپین اقدام مثبتی است، كمپین تان را حتما راه بیندازید و فرهنگ سازی كنید و به مردم بگویید شست وشوی دست ها را جدی بگیرند كاری كه آموزش و پرورش باید سال ها پیش انجام می داد و از كودكی به مردم آموزش می داد كه دست های شان را مدام بشویند چون كه برخی اقشار و افراد عادت به شست وشوی دست ندارند. به زودی گایدلاین های درمان در منزل را برای بیماران مبتلا به كرونا راه می اندازیم با توجه به این كه برخی داروها برای كنترل علایم این بیماری مفید هستند در نتیجه این گایدلاین ها كمك می نماید كه همه از ترس بیماری به بیمارستان ها نریزند چون كه تخت بیمارستان برای همه مهیا نیست. كمپین روزنامه ایران می تواند در اطلاع رسانی چنین مواردی بسیار كمك نماید و اخبار در این رابطه كاملاً درست و علمی به اطلاع مردم برسد. در این كمپین حتما به مردم بگویید نمی توانید زندگی عادی تان را متوقف كنید اما می توانید با شست وشوی دست ها پیش از خوردن هر چیزی از مبتلا شدن به بیماری پیشگیری كنید.رسانه های اصولگرا

آخرین آمار وزیر بهداشت از مبتلایان به كرونا

به گزارش مشرق، اسدالله عباسی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی بامداد امروز پارلمان با حضور در جمع خبرنگاران به جلسه غیرعلنی بامداد امروز مجلس اشاره نمود و گفت: مشرق: برپایه گزارش های عرضه شده خیلی از خبرهایی كه در باره بستری شدن اشخاص در بیماستان ها مطرح شده، مربوط به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا است. در كل كشور حدودا ۴۷ نفر به كرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت كردند. بر اساس گزارش وزارت بهداشت دو نفر مبتلا به ویروس كرونا در تهران شناسایی شدند كه از قم به تهران آمده بودند، در استان قم هم به هر كدام از خانواده ها یك «پك» شامل ماسك و مایع ضدعفونی كننده داده شده است.

عباسی عامل شیوع ویروس كرونا در ایران را ورود افراد مبتلا شدن به كشور از كشورهای دیگر مثل پاكستان، افغانستان و چین برشمرد و اظهار داشت: بعضی از این افراد از مبادی ورودی غیرقانونی وارد كشور شده بودند.

وی با اشاره به اینكه بر اساس گزارش وزارت بهداشت از نظر امكانات بهداشتی و پزشكی كمبودی در كشور وجود ندارد و نباید شهروندان در این خصوص نگرانی داشته باشند، اضافه كرد: فقط سفارش این است كه برای جلوگیری از ماسك و مایع ضدعفونی كننده استفاده گردد و از دست دادن و روبوسی اجتناب كنند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینكه بر اساس گزارش وزیر بهداشت با گرم شدن هوا این ویروس از بین خواهد رفت، خاطرنشان كرد: در مورد تعطیلی مدارس و دانشگاه ها بر مبنای شرایط موجود در كشور تصمیم گیری خواهد شد و از راه رسانه های رسمی كشور اعلام می شود. افراد از حضور در تجمعات ورزشی و اردوهای دانش آموزی اجتناب كنند تا شیوع این ویروس كنترل شود و با مشكلات حادی رو به رو نشویم.مردم نگران كرونا نباشند؛ استفاده از ماسك در حالت عادی ضروری نیست

تاج كی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینكه هیچ مورد مشكوك به كرونای جدید در زنجان نداریم، اظهار داشت: مردم نگران كرونا نباشند.

او درباره بازار ماسك و مواد ضدعفونی كننده در ایام اخیر اضافه كرد: این مواد در حالت عادی فروش بسیار محدودی در بازار دارند و به صورت خاص برای مراكز بهداشتی و درمانی تولید می شوند؛ اما وقتی تب شیوع كرونا در استان قدرت گرفت ناگهان تقاضا برای این محصولات افزایش یافت و درخواست كاذب تعادل بازار را برهم ریخت.

تاج كی ا بیان اینكه در چند روز گذشته شهروندان بیشتر از ۲۰۰ هزار ماسك از داروخانه های استان خریداری كردند اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی زنجان تمهیدات لازم برای تأمین اقلام بهداشتی داروخانه ها اندیشیده است.

او با اشاره به اینكه مردم به شایعات توجه نكرده و اخبار صحیح در مورد این بیماری را فقط از راه رسانه های ملی و رسمی پیگیری كنند.هشدار به داروخانه های خراسان جنوبی

خبرگزاری مهر در مطلب دیگری آورد: داوود شهركی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از نظارت ویژه بر داروخانه ها اطلاع داد و اضافه كرد: در مورد اعلام عدم موجودی كالاهای بهداشتی بخصوص ماسك، گزارش ها ثبت و رسیدگی می شود. با متخلفینی كه اعلام عدم موجودی كرده باشند، اما عرضه غیرمجاز داشته باشند، برخورد می شود. تأمین این كالاهای بهداشتی مورد نیاز شرایط كنونی، برپایه وزارت بهداشت در دستور كار تمام داروخانه ها قرار گرفته است. با متخلفینی كه بخواهند در شرایط موجود در عرضه كالاهای بهداشتی با قیمت های غیرمتعارف سواستفاده كنند، برخورد می شود.

وی خاطرنشان كرد: از شهروندان خواستاریم هر گونه تخلف را از راه سامانه ۱۲۴ گزارش دهند. شیفت اضافه ای برای دریافت و رسیدگی به شكایات مردمی در نظر گرفته شده است. همینطور با كمك دستگاه های مشترك، بر نظارت ها تشدید می شود تا شرایط تأمین اقلام مورد نیاز، كنترل بازار و برخورد با متخلفین فراهم باشد.

وی بیان نمود: از نظر ما عدم عرضه كالاهای بهداشتی مانند ماسك به منزله احتكار است و با متخلفین برخورد جدی می شود و جرایم سنگینی برای آنها خواهد داشت. انتظار داریم داروخانه ها با مراجعان همكاری كرده و موجودی دقیق را اعلام كنند.ساز و كار بهشت زهرا برای دفن جان باختگان كرونا

غلامحسین محمدی رئیس مركز ارتباطات شهرداری تهران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به شیوع ویروس كرونا و تمهیدات شهرداری تهران برای پیشگیری از انتشار این ویروس در صورت فوت احتمالی مبتلایان اظهار داشت: برنامه ریزی های دقیقی در سازمان بهشت زهرا صورت گرفته، تا اگر كسی به سبب این بیماری جان خویش را از دست داد، محل غسل و كفن وی در جایی جدای از اموات عادی صورت گیرد و بدین سان سایر افراد در معرض این ویروس قرار نگیرند. بیان سایر جزئیاتی كه جهت پیشگیری از انتشار این ویروس برای افرادی كه جان خویش را از دست می دهند، مناسب شرایط روحی شهروندان نیست.نكات جلوگیری از مبتلا شدن به كرونا برای بیماران «نادر»

به گزارش خبرگزاری فارس؛ حمیدرضا ادراكی با اشاره به اینكه بیماران نادر خصوصا بیماران دارای نقص سیستم ایمنی به سبب مشكلات زمینه ای بیشتر در معرض مبتلا شدن به ویروس كرونا هستند، ابراز امیدواری كرد مسؤولان حوزه بهداشت و درمان بتوانند این بحران اپیدمیك را كنترل و از شیوع بیشتر آن جلوگیری نمایند. ایشان سپس به سفارش های بهداشتی پرداخت و اظهار داشت: حتی الامكان از شركت در مهمانی ها و دور همی های غیر ضروری انصراف ورزید. از غذاهای بیرون از منزل خصوصا فست فود یا خوراكی های خام اجتناب كنید. استفاده از وسایل ارتباطی و حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، قطار، مترو و یا BRT و یا حتی تاكسی را به حداقل رسانید. كمتر از دستگاه های خودپرداز(عابر بانك) استفاده كنید. در داخل آسانسور دكمه ها را با یك خودكار و یا گوش پاك كن انتخاب كنید. در مجامع تحصیلی و یا ادارات عمومی از خودكارهای مشترك استفاده نكرده و از خودكار شخصی استفاده كنید. ادراكی با عنوان این مطلب كه دخانیات را كنار گذاشته و از قلیان اصلا استفاده نكنید، از نگهداری حیوانات زنده منصرف شوید و ارتباطی با آنها نداشته باشید. فعلا از رفتن به سفرهای غیر ضروری و یا زیارت و مجامع عمومی مثل سینما و تئاتر و مساجد و نمازخانه ها استنكاف ورزید. ضمن اینكه ضریح و درب بقاع متبركه و مساجد را نبوسید. حتی الامكان زمان استفاده از تلفن همراه از بلندگو استفاده نموده و آنرا به گوشتان نچسبانید. دست ها را مرتب با صابون و به خصوص مایع شستشوی ضد عفونی بشویید.

وی گفت: مایعات و خصوصا مایعات گرم فراوان بنوشید. صورت و بینی خویش را با آب گرم بخور و گلوی خویش را با آب گرم و نمك غرغره نمایید. از غذاهای گرم بیشتر استفاده نمایید و به غذای خود زردچوبه، سیاهدانه، عسل، سیر، زنجبیل و یا دارچین اضافه كنید. ضمن اینكه با افزایش مصرف میوه ها و آب میوه های تازه و مركبات، میزان ایمنی بدن خویش را افزایش دهید.

مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر ایران، در انتها اضافه كرد: در صورت تب و یا سرفه حتما به بیمارستان مراجعه كرده تا تحت مراقبت قرار گیرید. به سفارش های ایمنی سایت بنیاد بیماری های نادر و پیام های موجود در اینستاگرام دقت فرمایید و در صورت هر گونه احتمال بیماری ویروسی كرونا با پزشك متخصص خود تماس بگیرید.ضمن حفظ آرامش از سفرهای غیرضروری در سطح شهر خودداری كنید

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ با عنایت به اهمیت حفظ سلامتی جامعه اقدامات پیشگیرانه از شیوع كرونا ویروس در استان ایلام باعث تشكیل جلسات پدافند زیستی در استان شد كه این نشست پدافند زیستی به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تمامی سالن ها و اماكن و سالن های ورزشی، مهدهای كودك، مراكز توانبخشی بهزیستی و غیره منجر و علاوه بر این سفارش دانشگاه علوم پزشكی به مردم استان عدم حضور در فضاهای پرتردد و ماندن در خانه است.

سرهنگ ابوالفضل كوهزادی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: این مساله در جهت تدابیر ابلاغی پلیس راهور ناجا و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس كرونا و خطرات احتمالی، آن صورت گرفته است. تمامی آموزشگاه های تابعه استان مكلف به لغو فعالیتهای آموزش تا اطلاع بعدی هستند.

سرهنگ كوهزادی اشاره كرد: در صورت از سرگیری مجدد آموزش و آزمون ها مراتب به نحو مقتضی به هنرجویان اطلاع رسانی می شود.

عبدالمالك شنبه زاده گفت: به منظور جلوگیری از انتشار ویروس كرونا، عرضه و سرو قلیان در واحدهای تحت نظارت این اداره كل، فعالیت تاسیسات گردشگری بخصوص سفره خانه های سنتی تا اطلاع بعدی ممنوع می باشد. در صورت مشاهده فعالیت هر كدام از واحدهای خدماتی بر مبنای مصوبه كمیته بحران بدون اخطار پلمپ خواهد شد.

قاسم سلیمانی در نشست قرارگاه زیستی و مدیریت بحران استان در مورد بیماری كرونا و شرایط كنونی استان، گفت: مردم آرامش خویش را حفظ كنند و در جهت جلوگیری از بیماری كرونا همكاری كنند. تا اطلاع ثانوی برگزاری كنسرت ها، مسابقات ورزشی، گردهمایی ها، همایش ها و انبوه های جمعیتی در استان ممنوع می باشد اما كماكان می بینیم برخی رعایت نمی كنند. مردم استان تا اطلاع ثانوی از مسافرت های غیر ضروری به استان های دیگر بخصوص مناطق آلوده به ویروس كرونا اكیدا اجتناب كنند.رییس دانشگاه علوم پزشكی قم به سفارش پزشكان قرنطینه شد

مهدوی، مسئول حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشكی قم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو اظهار داشت: از آنجایی كه دكتر قدیر از روزهای ابتدایی انتشار كرونا ویروس با بیماران در ارتباط بوده به سفارش پزشكان در قرنطینه قرار گرفته است. هنوز اطلاعی از مثبت یا منفی بودن تست وی در دست نیست.


1398/12/05
23:18:39
5.0 / ۵
4154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اطلاع رسانی دقیق راهكار رویارویی با بیماری كرونا
نظر شما در مورد اطلاع رسانی دقیق راهكار رویارویی با بیماری كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها