معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام كرد

امضای تفاهم نامه چهارجانبه برای تولید 3 هزار موتور سیكلت برقی اداره پست

امضای تفاهم نامه چهارجانبه برای تولید 3 هزار موتور سیكلت برقی اداره پست به گزارش برتریها به دنبال دغدغه چند ساله دولت برای برقی كردن موتور سیكلت ها در كلانشهرها و به منظور كاهش آلودگی هوا، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش قدم تولید موتورسیكلت های برقی برای اداره پست شد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در این راستا یك تفاهم نامه چهارجانبه میان ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و یكی از شركت های تولید كننده موتورسیكلت برقی منعقد شد.
بر طبق این تفاهم نامه مقرر شده است كه حدود ۳ هزار دستگاه موتورسیكلت برقی تولید و در اختیار پستچیان ادراه پست قرار گیرد. در فاز اول این اقدام، ۵۰ دستگاه از این موتورها تولید خواهد شد.
در مراسم امضای این تفاهم نامه منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: بر مبنای آمارها ۱۸ درصد از آلایندگی در تهران مربوط به موتورسیكلت ها و عمده این آلودگی هم مربوط به موتورهای كاربراتوری است.
وی ادامه داد: موتورهای كاربراتوری همچون موتورها با آلایندگی بالا هستند و هر یك از آنها به اندازه ۶ خودرو آلودگی ایجاد می كنند. از جانب دیگر قیمت موتورسیكلت های برقی در كشور بالا است؛ اما شاید سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت سوخت، مردم را به خرید این نوع موتورها ترغیب كند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه تصریح كرد: در صورت جایگزین كردن موتوسیكلت های برقی با بنزینی، سالانه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر به ازای هر دستگاه موتور سیكلت، كاهش مصرف سوخت خواهیم داشت.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با پیاده سازی طرح جایگزینی موتور سیكلت های برقی با بنزینی برای ۳۰۰ هزار دستگاه موتور سیكلت در تهران حدود ۱.۵ میلیون تن آلایندگی از فضای شهری كاسته می شود.
منطقی با اشاره به تفاهم نامه چهارجانبه در جهت تولید موتورسیكلت های برقی برای اداره پست، خاطرنشان كرد: امضای این تفاهم نامه چهار جانبه در جهت فرهنگ سازی و توسعه استفاده از وسایل نقلیه برقی، پشتیبانی از شركت های دانش بنیان در بومی سازی وسایل نقلیه برقی و توسعه زیر ساخت های مربوط به آنها است.

تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیكلت برقی تا اردیبهشت ۹۹
بر طبق این تفاهم نامه مقرر است سه هزار دستگاه موتورسیكلت برقی با قابلیت استفاده از طرح باتری SWAP تولید شود. موتورهای برقی تولید شده به توزیع كنندگانی كه از جانب شركت پست معرفی شده اند، همراه با اعطای تسهیلات از جانب سازمان حمل و نقل و ترافیك شهرداری، واگذار می شود.
در فاز اول اجرای این طرح به صورت پایلوت ۵۰ دستگاه موتور سیكلت برقی توسط شركت تولیدكننده طرف تفاهم نامه، تولید خواهد شد و چنانچه طرفین تفاهم نامه از قابلیت و كارائی موتورسیكلت های برقی تولید شده، زمان تحویل موتورسیكلت ها و شماره گذاری آنها رضایت داشتند، به شرط تأمین تسهیلات لازم، قراردادی جداگانه برای تهیه مابقی ۲۹۵۰ موتور سیكلت منعقد خواهد شد.
بر طبق این تقاهم نامه سازمان حمل و نقل و ترافیك شهرداری متعهد شد تا نسبت به تأمین تسهیلات نوسازی با كارمزد چهار درصد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال برای هر موتورسیكلت، برای جایگزینی ۵۰ دستگاه موتورسیكلت برقی با مهلت بازپرداخت ۳۶ماهه اقدام نماید.
معرفی ۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای مرحله پایلوت و معرفی ۲۹۵۰ نفر از موزعین پست دارای شرایط لازم جهت اجرای مبحث تفاهم نامه به شرط رضایت و تأمین تسهیلات لازم از دیگر تعهدات این سازمان است.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعهد شده است تا در زمینه فراهم كردن زمینه های لازم برای همكاری سایر بخش های معاونت و دیگر سازمان های دولتی مرتبط برای تسهیل در اجرای مناسب تفاهم نامه اقدام نماید.
همینطور این ستاد موظف است زمینه تأمین منابع مالی و اعتباری در چارچوب تسهیلات برای توسعه خط تولید موتورسیكلت برقی در حد مقدورات بعد از اجرای موفقیت آمیز مرحله اول (۵۰ دستگاه موتور) را فراهم آورد.
برنامه ریزی برای به كارگیری تكنولوژی های جدید برای ارتقای خدمات، بهره وری و تسهیل در توسعه موتورسیكلت های برقی در كشور و تلاش در جهت رفع موانع توسعه موتور سیكلت های برقی متكی بر فناوری های پیشرفته از دیگر تعهدات این ستاد در تفاهم نامه چهارجانبه امروز است.
طبق اعلام مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید ۵۰ دستگاه موتورسیكلت برقی با مشخصات فنی اعلام شده، تحویل ۵۰ دستگاه موتور سیكلت برقی به موزعین پست حداكثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۹، تولید و تحویل ۲۹۵۰ دستگاه موتورسیكلت برقی تولید شده به موزعین پست معرفی شده توسط شركت پست طی مدت معین و با مشخصات و شرایط قرارداد منعقده بعد از تایید مراحل تست پایلوت و گارانتی موتورسیكلت های تولید شده به مدت یك سال از زمان تحویل موتور سیكلت ها همچون تعهدات شركت تولیدكننده موتور سیكلت است.
1398/12/09
14:46:45
5.0 / ۵
3471
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد امضای تفاهم نامه چهارجانبه برای تولید 3 هزار موتور سیكلت برقی اداره پست
نظر شما در مورد امضای تفاهم نامه چهارجانبه برای تولید 3 هزار موتور سیكلت برقی اداره پست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها