سهم من در كرونا

وقتی هنرمندان و رسانه ای ها هم بیكار نمی نشینند

وقتی هنرمندان و رسانه ای ها هم بیكار نمی نشینند برتریها: همه گیر بودن ویروس كرونا سبب شده همه اقشار و صنوف جامعه به اندازه ظرفیت و توانی كه دارند در حل این بحران مشاركت كنند در این میان نقش اهالی فرهنگ هنر و رسانه به سبب رابطه بیشتر و عمیق تر با عموم جامعه پررنگ تر بوده است.«سهم من در كرونا» عنوان پویشی است در ایرنا و روزنامه ایران در بین پویش های مختلف شكل گرفته است؛ پویشی كه تلاش دارد با بسیج رسانه محور، به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بپردازد. در این نوشتار تلاش شده به معرفی مهم ترین و كاربردی ترین اقداماتی كه اهالی فرهنگ هنر و رسانه در مقابله با بحران كرونا در ایام اخیر انجام داده اند بطور اجمالی پرداخته شود.كمك به تجهیز كادر پزشكی بوسیله ایجاد پویش مردمی

پویش های اجتماعی و فرهنگی همواره در شرایط و بحران های پیش بینی نشده راهگشا بوده است در این میان رخشان بنی اعتماد یكی از فیلمسازان زن و از فعالان اجتماعی با تشكیل پویش خودجوش و كاملا مستقل یادا و با همراهی تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر به جمع آوری تجهیزات و ملزومات پزشكی برای پشتیبانی از كادر پزشكی و پرستاری پرداختند. در اطلاعیه عمومی این پویش كه در ابتدا جنبه عمومی نداشت و پس از همه گیر شدن و شیوع كرونا در كشور همگانی شد آمده است: دوستان سلام، از ۱۶ اسفند ماه كه تصمیم به تشكیل جمعی كوچك از دوستان، برای كمك رسانی به تجهیزات ایمنی كادر پزشكی و درمانی بیمارستان ها گرفتیم ابعاد باور نكردنی نیازها برایمان قابل تصور نبود. نیازها روز به روز بیشتر و بیشتر و جمع كسانی كه به ما پیوستند وسعت گرفت. هم اكنون گروهی از فعالان اجتماعی، پزشكان، سینماگران و تعدادی از نمایشگران عروسكی تحت عنوان «یادا» تلاش می نماییم با همكاری نهادهای مردمی دیگر تا حد ممكن به كادر پزشكی و درمانی، كه در مقابل تك تك شان تعظیم می نماییم، تجهیزات ایمنی برسانیم. هر چه كرده ایم و هر آنچه خواهیم كرد به پشتوانه كمك های دایره دوستان نزدیك مان بوده اما ادامه كار نیاز به حمایتی بسیار گسترده تر دارد.

شرایط اقتصادی همه مان روشن و قابل درك است اما از دست رفتن جان هر یك نفر پزشك، یك پرستار، یك درمانگر، سرمایه بی قیمتی است جبران ناپذیر. قرارمان بر این بود كه این شماره حساب فقط در جمع نزدیكان مان دیده شود اما شرایط بحرانی موجود مانع هر محافظه كاری است. كمك كنید كه واسطه یاری رسانی شما و كادر درمانی باشیم.توجه ویژه به كودكان كار در بحران كرونا

در میان هیاهوی كمك به بزرگسالان در بحران كرونا، توجه به كودكان و به خصوص كودكان كار از یاد و نظر برخی فعالان اجتماعی و فرهنگی دور نمانده است. برای نمونه یكی از سازمان های مردم نهاد كه بطور تخصصی در مورد حقوق كودكان كار فعالیت می كند در ضمن اقدامی كاربردی و انسان دوستانه از همه كسانی كه تمایل به كمك به این كودكان را دارند، درخواست حمایت و همكاری كرده است. در قسمتی از پست اینستاگرامی پیج سازمان مردم نهاد ارفك آمده است: فراموش نكنیم در این روز ها كه اكثریت افراد جامعه برای حفظ و مراقبت از سلامتی جسمانی خود در خانه ها مانده اند و از منازل بیرون نمی آیند. كودكانی برای تامین معاش مجبور به كار كردن و تردد در سطح شهر هستند. آنها بیشتر از هر فرد دیگری نیاز به لوازم محافظتی برای حفظ سلامتی و پیش گیری از بیماری دارند.ابتكار یك هنرمند برای ایام سخت قرنطینه نوروز

هنرمندان بعنوان یكی از اقشار خلاق و پیشرو در جامعه همواره در بزنگاه های سخت و ناامید كننده پیشنهادات و راهكارهای جالب و جذابی ارائه می دهند. در این میان افشین هاشمی بازیگر كارگردان و از سینماگران مطرح كشور در اقدامی مبتكرانه و به جهت ارتقای فرهنگی و از سویی پر كردن اوقات فراغت در زمان قرنطینه خانگی عید نوروز راهكار جالبی ارائه كرده است: وی در ویدیویی كه اخیرا در اینستاگرام منتشر نموده می خواهد در روزهای عید نوروز هر روز به مدت یك ربع و به زبانی ساده و مقدماتی دستگاههای موسیقیایی و آواهای ایرانی را آموزش دهد. در متن این پست آمده است:

این یك پیشنهادِ موسیقایی ست برای بهتر كردنِ این روزها و یك نظرسنجی ست. و اگر موافقید برایم بنویسید
متن آماده نداشتم، و درنتیجه جستجوی چشمانم به خاطر یافتنِ جمله بندیِ بهتر و واژه های مناسب تر است
در احترام بسیار به نوازندگان و آهنگسازانِ محترم، این برنامه صرفن یك آشناییِ ابتدایی و ساده با آوازها و دستگاه های ایرانی ست و اصلن در آن وارد مباحث علمی نخواهم شد (كه در توان من هم نیست) و البته در صورتِ شدن، بسیار از همراهی و همكاریِ شما ممنون خواهم شد.
سهم پررنگ جامعه مطبوعاتی و خبرنگاران در بحران كرونا

خبرنگاران و روزنامه نگاران بعنوان یكی از اقشار مهم جامعه وظیفه اطلاع رسانی و انعكاس اخبار ها را بر عهده دارند. در این بحران اقدامات متنوع و عملی را را انجام دادند كه بعضی از آنها به قرار زیر است: سایت روزنامه شرق كه امسال و به علت مشكلات مالی اقتصادی تنها با پرداخت حق عضویت قابل دسترسی بود، دقایقی پیش از انتشار این گزارش مبادرت به رایگان كردن این سایت برای همه افراد كرد در متنی كه شهرزاد همتی از اعضای تحریریه این روزنامه در صفحه شخصی خود بازنشر داده شده آمده است: گسترش بیماری COVID-۱۹ بر اثر ویروس كرونا، كشور را وارد شرایط ویژه ای كرده است. این رخداد، نیاز به اطلاع رسانی بهنگام، صحیح و آگاهانه در كنار تولید محتوای كاربردی و علمی برای جامعه توسط رسانه های حرفه ای را دوچندان كرده است. روزنامه «شرق» در ایام گذشته در چارچوب خبر، گزارش، گفت و گو و یادداشت های تحلیلی، به ابعاد گوناگون ماجرا پرداخته است كه بازنشر آن در وب سایت، كانال و سایر ابزارهای اطلاع رسانی مبتنی بر وب نیز انجام شد تا مخاطبانی كه در منازل خود حضور دارند نیز امكان استفاده از محتوای «شرق» را داشته باشند. سال قبل به دلیل افزایش سرسام آور هزینه های كاغذ و چاپ، ناگزیر شدیم استفاده از وب سایت «شرق» را به شكل حق عضویت با پرداخت اندك، درآوریم. حال باتوجه به شرایط پیش آمده و در جهت رفاه حال مخاطبان، تا اطلاع ثانوی، استفاده از وب سایت «شرق» رایگان خواهد بود.

در ادامه همكاری كاربران اینستاگرام با مشاغل آزاد مهدی خرمدل خبرنگار سینمایی و تهیه كننده و فیلم ساز كه بیش از ۵۰ هزار نفر دنبال كننده در اینستاگرام دارد از مخاطبان خود خواسته كه پیام های تبلیغاتی خودرا برای او ارسال نمایند در متن این استوری كه شب گذشته انتشار یافته آمده است: اگر در فضای مجازی كسب و كار دارید برای من در دایركت بفرستید تا یك نوبت رایگان استوری كنم. كمترین كاری كه در این روز های سخت برای هم می توانیم انجام دهیم.

یكی دیگر از اهالی مطبوعات نیز دست ابتكار جالبی زده است كه با استقبال خوبی درفضای اینستاگرام روبه رو شده است. هدی ایزدی روزنامه نگار و یكی از نویسندگان مجموعه برنامه های دورهمی از شبكه نسیم به درخواست فالور هایش فیلم، سریال و كتاب مرتبط پیشنهاد می دهد. برای نمونه فردی برای گذران اوقات فراغت در خانه از او سریال كمدی درخواست می كند و شخص دیگری از وی درباره كتاب یا رمانی تاریخی عاشقانه سوال كرده كه ایزدی پس از جمع بندی سوالات تك تك پیشنهادهای خودرا در چارچوب استوری و تصویر اثر فرهنگی و هنری منتشر می كند.منبع:

1398/12/26
22:59:56
5.0 / ۵
3184
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سایت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وقتی هنرمندان و رسانه ای ها هم بیكار نمی نشینند
نظر شما در مورد وقتی هنرمندان و رسانه ای ها هم بیكار نمی نشینند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها