ایران یكپارچه برای مهار كرونا

ایران یكپارچه برای مهار كرونا به گزارش برتریها انتشار كرونا ابعاد جدیدی از مدیریت كشور را برجسته كرده و تلاش مضاعف ارگان های دولتی و مردم نهاد را به دنبال داشته است. هلال احمر، بسیج، نیروهای مسلح، بانك ها و وزارت علوم اقدامات شایان توجهی را برای مهار این بیماری در دستور كار دارند.


كرونا تنها در دنیای واقعی و روزمره ما حضور ندارد. این ویروس جدید در فضای مجازی هم جولانگاه خویش را یافته و هر روز بر ابعاد آن افزوده می شود. به عبارتی به علت حضور بیشتر افراد در خانه، عرصه مجازی در این عرصه فرصت بروز بیشتری یافته است. راه افتادن كمپین های مجازی كه به اقدامات موثر در زمینه جلوگیری از این بیماری جدید به وجود آمده، نه تنها برای افراد جامعه مفید می باشد، بلكه بعنوان بازوی اجرایی دولت و وزارت بهداشت هم عمل كرده و با هزینه كمتر تاثیرات مهمی به همراه دارد.
به موازات گسترش انتشار كرونا در ایران، ابعاد جدیدی از مدیریت یكپارچه در مواجه با این پدیده، ظهور و بروز یافته كه تا پیش از این كمتر به چشم می خورد. مفاهیمی چون مشاركت اجتماعی و یكپارچه با حداثر توان نمونه بارزی از این دست فعالیت ها هستند كه این روزها با روش های جدیدی به خود نمایی می كنند.

هلال احمر و بسیج، همیاران دولت در پایش جمعیت
هلال احمر و بسیج دو ارگانی هستند كه طی سالیان متمادی با شروع سال نو و شروع مسافرت های نوروزی به كار خدمات رسانی داوطلبانه برای مردم مشغول بوده اند. اما این دفعه و با شیوع بیماری كرونا و كاهش تردد در روزهای نوروز، خدمات رسانی را از بعدی دیگر به پیش بردند. بعنوان مثال كانال تلگرامی «آخرین خبر» و «خبر فوری» به نقل از سخنگوی وزارت كشور و سرپرست جمعیت هلال احمر اعلام نمودند كه: كنترل خروجی های استانی با تأمین تجهیزات توسط ستاد ملی مدیریت كرونا، با همراهی بسیج و جمعیت هلال احمر و با هماهنگی استانداران در سراسر كشور- به منظور قطع زنجیره شیوع بیماری- صورت خواهد گرفت. این كانال تلگرامی همینطور به انتشار اخباری از اقدامات ستاد كل نیروهای مسلح به فرمان رهبری و با ریاست وزارت بهداشت اشاره دارد كه در آن قرارگاه بهداشتی امام رضا(ع) در طرح كمك به غربالگری جامعه توسط درمانگاه های ثابت و سیار نیروهای مسلح به راه افتاده است.
مضاف بر این امروز بخش زیادی از تخت های بیمارستانی نیروهای مسلح در اختیار بیماران و وزارت بهداشت است. مقرر شده تا این تخت ها به دو برابر افزایش پیدا كرده و ۲ هزار تخت استراحت گاهی هم بدان اضافه شود. كمك های آمادی و لجستیكی در تولید ماسك و مواد ضد عفونی كننده هم همچون اقدامات دیگری است كه تمام سازمان های نیروهای مسلح و بویژه وزارت دفاع مأموریت دارند تا بخش زیادی از این نیازها را تأمین كنند. در حوزه كارهای علمی و تحقیقاتی و تأمین نیروی انسانی متخصص و خدماتی برای كمك به وزارت بهداشت و درمان هم مقرر شده تا نیروهای مسلح از ظرفیت خودشان و بسیج به وزارت بهداشت كمك كنند.
كانال تلگرامی «خبر فوری» هم به نقل از وزیر بهداشت اعلام نموده كه تا كنون و با كمك نیروهای مسلح بیشتر از ۶ و نیم میلیون خانوار پایش شده كه در این حوزه اقدام مهمی به حساب می آید.

تسهیلات بانك ها و ادارات امور مالیاتی در شرایط جدید
بنابر اخبار كانال تلگرامی «آخرین خبر» و به نقل از رئیس كل سازمان امور مالیاتی، تمهیدات جدید مالیاتی در شرایط كرونا اعلام شده است. جلسات هیات های حل اختلاف مالیاتی از ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ تا آخر فروردین ماه ۱۳۹۹ لغو و بانك ها و موسسات اعتباری هم برای اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی تا دو میلیارد ریال و برای اشخاص حقوقی تا پنج میلیارد ریال احتیاج به استعلام از ادارات امور مالیاتی ندارند. طبق تصمیمات صورت گرفته سررسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره چهارم سال ۱۳۹۸، از ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ به تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ تغییر یافته است.
كانال «خبر فوری» هم اعلام نموده كه بانك ها به منظور كاهش شیوع ویروس كرونا، سقف برداشت از خودپردازها را به ۲۰۰ هزار تومان و نقل و انتقال از راه اینترنت بانك را تا سقف ۱۰ میلیون تومان و از راه اپلیكیشن های پرداخت تا ۳ میلیون تومان تغییر داده اند. این كانال به نقل از «ایمانی» مدیرعامل بانك سینا هم اعلام كرد، كمك ۵۰ میلیارد ریالی بانك سینا به ۷ استان درگیر كرونا و اختصاص كمك نقدی ۵۰ میلیارد ریالی این بانك به كمیته امداد امام خمینی(ره) برای پشتیبانی از مددجویان این كمیته در استان های درگیر كرونا در دستور كار است. در بخش دیگری از این كانال خبری آمده است كه رئیس بانك مركزی در مورد چك هایی كه از اول اسفند تا آخر اردیبهشت برگشت می خورند، خدمات بانكی برای آنها متوقف نمی گردد.

وزارت علوم و كوشش برای كاهش روند صعودی كرونا
هرچند این وزارت مهم به آموزش در سطح عالی برای كشور اشتغال دارد، اما شرایط بوجود آمده محدودیت های فراوانی را برای آن بوجود آورده است. با این وجود، كانال «عصر مركزی» در اخبار روزیكشنبه ۲۵ اسفندماه از قول رئیس سازمان سنجش اعلام نموده كه به منظور كاهش روند صعودی بیماری كرونا و با مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا آزمون های ملی كشوری پس از ماه مبارك رمضان سال ۱۳۹۹ برگزار می گردد. بر طبق این مصوبه كنكورهای دكتری و ارشد كه قرار بود در فروردین و اردیبهشت سال بعد برگزار شود، به ترتیب در ۹ خرداد و ۲۲ و ۲۳ خردادماه ۹۹ برگزار می شود.
وزارت علوم كه دانشگاه ها را تا آخر سال ۹۸ تعطیل كرده بود، بنابر گزارش كانال تلگرامی «خبر فوری» این دفعه بازگشایی آنرا منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با كرونا دانسته است. دانشگاه ها بعنوان یكی از مراكز تجمع افراد، نقش مهمی در انتشار ویروس كرونا داشتند كه با تدبیر بموقع از روند صعودی آن به میزان زیادی كاسته شده است.


1398/12/27
20:05:14
5.0 / ۵
3783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ایران یكپارچه برای مهار كرونا
نظر شما در مورد ایران یكپارچه برای مهار كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها