تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك

تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك به گزارش برتریها به قول رئیس كمیسیون شبكه سازمان نصر، با طولانی شدن روند تست و تایید نمونه تجهیزات آی سی تی، خیلی از شركت ها توانایی ماندن پشت سد گمرك و تایید نمونه را ندارند و تعطیل می شوند و تجهیزات به جای مبادی رسمی از مبادی غیررسمی و توسط افراد غیرمتخصص وارد می شود كه این مورد امنیت را بیشتر به خطر می اندازد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، تجهیزات شبکه باید طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق آئین نامه ای انجام می شود که ۱۳ سال پیش تصویب شده است. بنابراین اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری درخواست تغییراتی در آئین نامه داشتند. البته با گذشت چند ماه از این اظهارات، هنوز آئین نامه تصویب نشده تا مشخص شود آیا مطابق با نظرات صنف و سازمان نصر است و یا همچنان مغایراتی وجود دارد.
بنابراین اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری (نصر) با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات کالاهای فناوری اطلاعات توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (رگولاتوری) و وزارت صمت، خواهان ایجاد بهبود در این روند شدند، چونکه معتقد بودند رگولاتوری ناخواسته به قاچاق کالا، ورود کالای بی کیفیت، مشکل سرمایه در گردش و عدم پرداخت عوارض گمرکی دامن زده است.

درخواست عرضه آمار تایید نمونه تجهیزات فاوا
همینطور مقرر شد در اولین نشست کمیسیون تنظیم مقررات، این آئین نامه بررسی شود اما به علت شرایط حاکم بر کشور و ورود ویروس کرونا، جلسه سازمان تنظیم مقررات با محوریت این مورد هنوز تشکیل نشده است. البته در این مدت سازمان نظام صنفی کامپیوتری در نامه ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواهان ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال قبل شد.
در این راستا آزاد معروفی -رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یک بخش حوزه تست و تایید نمونه تجهیزات آی سی تی در دست سازمان تنظیم مقررات است و یک بخش را هم سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به دست سازمان فناوری اطلاعات سپرده است. موضوعات مربوط به حوزه امنیت و EMC و سلامت از این جهت که تشعشعات دستگاه لطمه ای به مردم نزند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات بررسی می شود.
وی افزود: درباره موضوعات مربوط به امنیت و سلامت، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در چند ماه گذشته نظراتی داشته که همسو با نظرات سازمان نظام صنفی نبوده و بنابراین کمیسیون شبکه سازمان نصر، در این رابطه نظرات خودش را اعلام نموده است. البته در سال ۱۳۹۸ مشکلات زیادی در کشور وجود داشت، از سیلاب و زلزله و قطعی اینترنت تا کرونا و به علت این موارد هنوز در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی نشده است و البته برای ما فرصتی فراهم گردید که بتوانیم نظرات خویش را تکمیل نماییم.

تعویق پروژه های ملی و قربانی شدن زمان و هزینه
رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه بخشی از بحث امنیت تجهیزات به واحد امنیت سازمان فناوری اطلاعات سپرده شده است، اضافه کرد: در این خصوص سازمان نصر با سازمان فناوری اطلاعات جلسات گوناگونی داشته و به نقطه نظراتی رسیده اما اختلاف نظر هم وجود دارد. ما این روش را نمی پسندیم که تجهیزات در ابتدای واردات تست شوند. چونکه از طرفی آزمایشگاه های محدودی برای این کار وجود دارد و از سوی دیگر، این اقدامات زمان بسیار طولانی می خواهد و ما با این کار، زمان و هزینه را قربانی می نماییم و باعث به تعویق افتادن پروژه های ملی می شویم.
معروفی افزود: البته آنها هم به علت اسناد بالادستی خود ناچارند و در مواردی و قوانین و مقررات بر آنها تحمیل می شود. درحالی که صدها ساعت کار کارشناسی هم در کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی و هم در سازمان فناوری اطلاعات اتفاق افتاده و آنها هم تمایل دارند قضایا را به سمتی ببرند که منافع ملی کشور در آن گنجانده شده و توازن ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه وقتی زمان تایید نمونه تجهیزات طولانی شود، ورود کالا از مبادی رسمی به سمت غیررسمی سوق داده می شود، اضافه کرد: خیلی از شرکت ها توانایی ماندن پشت سد گمرک و تست و تایید نمونه را ندارند و تعطیل می شوند و تجهیزات به جای مبادی قانونی و رسمی از مبادی غیرقانونی و غیررسمی توسط عده ای که اصلا متخصص این کار نیستند وارد می شود و بدین ترتیب امنیت هم بیشتر به خطر می افتد. در صورتیکه اگر هر کالا را شناسنامه دار وارد نماییم و واردکننده اش را بشناسیم، می توانیم اقدامات لازم ار انجام داده و مشکلات را در داخل کشور برطرف نماییم.
رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری تصریح کرد: این کار نیازمند فرهنگ سازی و تعاملات و هماهنگی های داخلی وزارتخانه های ما است. ما هم در حال مذاکره هستیم و پیشنهاداتی را داده ایم، البته در این مدت به علت کرونا نتوانستیم جلساتمان را ادامه دهیم اما نقطه نظرات خویش را اعلام کردیم و امیدواریم عده ای از امنیت، استفاده ابزاری نکنند و آنرا مستمسک قرار ندهند که منافع شخصی خویش را پیش ببرند.1399/02/17
14:51:41
5.0 / ۵
3275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك
نظر شما در مورد تعطیلی واردكنندگان تجهیزات فاوا پشت سد گمرك
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها