دولت الكترونیك لزوم عقلانی است

دولت الكترونیك لزوم عقلانی است به گزارش برتریها تــوســـــعه دولــــــــت الكترونیكـــی و گــــام نهادن در راه دولت هوشمند بیشتر از آنكه یك اجبار قانونی یا برنامه اجرایی باشد یك لزوم عقلایی و مطالبه عمومی است. این حق مردم است كه در مقابل پرداخت مالیات و سایر حقوق دولتی، خدمات عمومی دولت را آسان تر، یكجا و كم هزینه تر دریافت نمایند.روزنامه ایران در یادداشتی به قلم رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات آورده است: انبوهی از پایگاه اطلاعاتی دولتی و سامانه ها غیرمتصل سبب شده است به جای اینکه دستگاه های دولتی در فرآیندهای شفاف دنبال کار مردم باشند این مردم هستند که سرگردان از دستگاه ها و ادارات و سازمان ها و گاهی تنوعی از پیشخوان ها پیگیر دریافت خدمات خود می شوند.
اما امروز با فراهم آمدن زیرساخت های دولت الکترونیکی و توسعه مطلوب دسترسی مردم به شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی و هم حمایت و پیگیری رئیس محترم جمهوری و تمامی اعضای هیأت محترم وزیران وقت آن رسیده است تا با حرکت به سمت هوشمندسازی فرآیندها، پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد و از همه مهم تر تسهیل عرضه خدمت به هموطنان تحقق یابد. البته انتشار کرونا هم دلیلی دیگر بر شدت گرفتن تلاشهای مربوط به الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات شده است که این فرصت را دولت و تمامی دستگاه های اجرایی مغتنم دانسته و برای حذف رجوع حضوری مردم و عرضه خدمات الکترونیکی موانع یکی به دنبال دیگری از جلوی راه توسعه دولت الکترونیکی برداشته می شود.

در این ایام تجربه دو خدمت بین دستگاهی دریافت وام های حمایتی که بیشتر از ۲۴ میلیون نفر از سرپرستان خانوارها متقاضی آن شدند و تنها از راه خدمات موبایلی توانستند بدون هیچ فرایند حضوری وام را دریافت نمایند در کنار اعمال حق مدیریت سهام عدالت و دسترسی به سبد سهام عدالت از راه زیرساخت های دولت الکترونیکی بدون رجوع حضوری و با کمترین و ساده ترین فرایند احراز هویت نشان از مسیر درست دولت الکترونیکی دارد. جالب اینکه با وجود کاهش جلسات حضوری و برگزاری مجازی جلسات کیفیت تصمیمات هماهنگی بین دستگاهی ارتقا یافته و منجر به الکترونیکی شدن چندین فرایند حضوری و مهم نظیر فرآیندهای مالیاتی گواهی ارزش افزوده و حذف کد اقتصادی از خدمات ثبت شرکت ها و هم برخط شدن مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی شده است. در همین راستا روز گذشته در جلسه چهاردهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات چند تصمیم مهم دیگر گرفته شد که می تواند نقش بسزایی در کاهش فرآیندهای شروع کسب وکارها و در جهت جهش تولید باشد.

ابتدا با همکاری نیروی انتظامی و اتصال خدمات الکترونیکی آن به دولت الکترونیکی فرایند و زمان دریافت مجوزهای اصناف از متوسط سال قبل که ۶۱ روز بود کاهش قابل توجهی خواهد یافت و به زیر ۱۵ روز خواهد رسید. اقدام دیگر کاهش زمان شروع کسب وکار و ثبت شرکت ها است که در این بخش قوه قضائیه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) با همکاری وزارت اقتصاد و امور دارایی اقدامات خوبی را به انجام رسانده است. پنجره واحدی راه اندازی شده که زمان ثبت شرکت ها با مسئولیت محدود را از ۷۳ روز به سه ونیم روز رسانده است و امیدواریم در زمان کوتاهی با همکاری قوه قضائیه بتوانیم دسترسی به این خدمات را در کل کشور فراگیر و الکترونیکی نماییم. تصمیم مهم جلسه امروز(دوشنبه) الکترونیکی شدن فرآیندهای استعلامات پیش از ثبت شرکت ها و هم مجوزهای لازم برای فعالیت شرکت ها بود که می تواند زمینه ساز جهش تولید باشد. اما امروز یک تصمیم دیگر هم گرفته شد که هم صرفه جویی بسیار زیادی را در زمان فرآیندهای مالیاتی و تأمین اجتماعی ایجاد و در کنار آن کمک به شفافیت و عرضه خدمات یکپارچه دولت را تسهیل می کند. کارفرماها و اشخاص حقیقی تا پیش از این باید کارکنان خویش را در دو جای متفاوت معرفی و اعلام می کردند.

سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه کارکنان و سازمان امور مالیاتی برای مالیات کارکنان و احتساب هزینه پرسنلی در یک کار خوب مقرر شد پنجره واحدی بین این سازمان ایجاد شود و بیشتر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار شخص حقوقی و کلیه کارفرمایان برای انجام این امور تنها از راه این درگاه که متصل به سکوهای یکپارچه دولت الکترونیکی برای اعتبارسنجی اطلاعات است لیست کارکنان خود و تمامی خدمات مربوط به بیمه و مالیات خویش را انجام دهند. اما تصمیم ویژه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برای ایجاد جهش تولید پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا دانش بنیانی است که می خواهند در یک فضای اشتراکی فعالیت کنند و با حمایت وزیر ارتباطات، وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی و موافقت شورا اجازه صدور کد کارگاه برای مکان های مشترک فراهم گردید. موارد فوق نشاندهنده عزم دولت برای استقرار دولت الکترونیکی در خدمت اقتصاد هوشمند و جهش تولید است و با تلاشهای انجام گرفته زیرساخت های سکوهای عرضه خدمات یکپارچه دولت کم کم در حال نمایان شدن است و امید است در ایام آتی اجرایی شدن تصمیمات و استقرار خدمات الکترونیکی جدید بازهم دولت الکترونیکی خبرهای خوبی در پیشگاه عموم عرضه دارد.


1399/03/27
15:36:26
5.0 / ۵
2358
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دولت الكترونیك لزوم عقلانی است
نظر شما در مورد دولت الكترونیك لزوم عقلانی است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها