نگاه رسانه های عربی به سیاست خارجی دولت روحانی

برگ و بار دیپلماسی تعاملی چه بود؟

برگ و بار دیپلماسی تعاملی چه بود؟ برتریها: خیلی از مفسرین رسانه های عربی می گویند دولت روحانی توانسته از رهگذر سیاست تعاملی و كاربرد ابزارهای دیپلماتیك، جایگاه بین المللی ایران را ارتقا بخشیده و تصویر بهتری از كشورمان به جامعه جهانی عرضه نماید.


دستاوردهای دولت در عرصه سیاست خارجی طی سال های اخیر بارها در رسانه های عربی انعکاس یافته و این رسانه ها آثار ناشی از برجام، در پیش گرفتن دیپلماسی اعتدالی، کوشش برای تقویت مناسبات با دیگر کشورها و نقش آفرینی ایران در حل بحران های جهانی را در گزارش ها و تحلیل های خود مورد توجه قرار داده اند.
مزایایی که ایران از برجام به دست آورد
با وجود خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم ها و ایجاد مشکلات عدیده ای به لحاظ اقتصادی برای ایران باز هم دستاوردهای برجام از دید خیلی از رسانه ها و مفسرین مخفی نمی ماند؛ بطوریکه خبرگزاری رسمی کویت «کونا» در یکی از گزارش خود توافق هسته ای را بزرگترین دستاورد دولت «حسن روحانی» معرفی می کند که مزایای بسیاری برای ایران به دنبال داشته است.
در گزارش این خبرگزاری می خوانیم: توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ به امضا رسید بزرگترین دستاورد دولت روحانی بود. از خاصیت های این توافق آن است که ایران برنامه هسته ای خودرا حفظ کرد و توانست به جامعه بین الملل وارد شود. ایران به لطف این توافق توانست از فصل هفتم منشور سازمان ملل بیرون رود. همه تحریم های سازمان ملل یکباره از ایران برداشته شد و هیچ یک از جانب ها به گزینه نظامی متوسل نشدند. تهران بعد از توافق هسته ای قراردادهای بزرگی به ارزش ۲۵ میلیارد دلار با شرکت های غربی برای خرید ۱۰۰ هواپیما با هدف مدرن سازی ناوگان هوایی امضا کرد. افزون بر این، ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار به امضا رساند. در داخل هم دولت موفق شد برای دو میلیون نفر فرصت کاری فراهم و تورم را کنترل کند و در زمینه تولید گندم و بنزین به خودکفایی برسد.
دراین زمینه «صالح باقر» کارشناس مسائل ایران به خبرگزاری رسمی کویت گفته است: دولت روحانی توانست از راه گفت و گو و مذاکره برنامه هسته ای ایران را حفظ کند. به اعتقاد این کارشناس، ناخرسندی آمریکا از توافق هسته ای به سبب اهمیت بالای دستاوردهای ایران از توافق هسته ای است. رئیس جمهوری ایران توانست ثبات اقتصادی و سیاسی را به ایران برگرداند. این در شرایطی است که قبل از توافق هسته ای در نتیجه تحریم ها و ناتوانی ایران در دستیابی به درآمدهای نفتی، این کشور با بی ثباتی اقتصادی روبرو بود. دستاوردهای دولت روحانی به توافق هسته ای محدود نشد. بلکه در خیلی از بخش های اقتصاد و انرژی هم دولت ایران دستاوردهایی داشته است. دولت ایران توانست با وجود کاهش بهای نفت، تولید و درآمدهای نفتی را افزایش دهد و سهم ایران را در اوپک بازیابد.
صالح باقر معتقد می باشد امضای قرارداد میان ایران و شرکت های بزرگ اروپایی می توانست برگ برنده ای در دست ایران باشد که تهران به کمک آن بتواند توافق هسته ای را حفظ کند و در آینده کشورهای اروپایی را با خود همراه سازد.
شبکه خبری «العربیه» عربستان که بارها در گزارش ها و تحلیل های خود به برجام حمله و درباره توافق و برنامه هسته ای صلح آمیز ایران سیاه نمایی کرده نیز نتوانست دستاوردهای ایران از برجام را کتمان کند. این رسانه سعودی در یکی از گزارش های خود به قلم «مصطفی فحص» با عنوان «ایران و حفظ امتیازهای توافق هسته ای» نوشت: تهران از زمانی که کاخ سفید از توافق هسته ای خارج شده، از دیگر طرف های توافق می خواهد که آمریکا را به تعهدات خود برگردانند. همین طور ایران باتوجه به امتیازهایی که در این توافق به آن دست یافته است مخالف مذاکره درباره توافق هسته ای جدیدی است.
به نوشته شبکه العربیه تهران به چندین دلیل مخالف اندیشه مذاکره برای توافقی جدید است که برجسته ترین آن امتیازهایی است که در نتیجه این توافق به آن دست یافته است. به سبب این توافق بطور خودکار قید و بندهای تحمیل شده مقابل برنامه هسته ای ایران از بین رفته بود و به این کشور اجازه داده شده است که تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی از تعدادی پرشمار سانتریفیوژ استفاده نماید. این مساله می تواند در آینده حجم اورانیوم غنی شده است ایران را به شکل گسترده افزایش دهد. همین طور به سبب این توافق قرار بود مساله تحریم های سلاح از ایران برداشته شود و این کشور به بتواند به بازارهای سلاح جهانی برسد.
دیپلماسی فعال دولت روحانی در عرصه جهانی
روزنامه «العربی الجدید» در گزارشی به قلم «فرح الزمان شوقی» دیپلماسی فعال ایران در منطقه را یکی از دستاوردهای دولت روحانی به شمار آورد و نوشت وزیر امور خارجه این دولت در سفرهای گوناگون به کشورهای منطقه اهداف بسیاری را نشانه گذاری کرد که در راس همکاریهای اقتصادی و نظامی بوده است. همین طور مقامات خیلی از کشورها به ایران سفر می کنند. تحرکات ایران در منطقه خصوصاً در کشورهای دارای هدف واحدی است. حالا تهران در بحران سوریه نقش اساسی را دارد و نمی توان نقش و تلاش دستگاه دیپلماسی این کشور را برای حل بحران سوریه نادیده گرفت.
تارنمای اندیشکده «الدیمقراطی العربی» مصر در گزارشی به قلم «حسن سعد عبد الحمید التحافی» آورده است: بعد از توافق هسته ای عنصر دیپلماسی به یک منبع مهم در قدرت نرم ایران تبدیل گشته است. دیپلماسی ایران در این دوره نشان داده است که پرچم ارزش های والا و مشروع را برای مردم ایران برافراشته است. ابتکار عمل هایی از طرف دولت ایران در عرصه جهانی طرح شده است که همه دارای بعد اخلاقی و قانونی هستند. دیپلماسی ایران نقش بزرگی در تولید قدرت نرم ایران و تشریح تصمیم های سیاسی این کشور در داخل و خارج داشته است. رهاورد این دیپلماسی توسعه روابط ایران در عرصه بین المللی خصوصاً با روسیه و چین داشته است. دیپلماسی نرم ایران که برمبنای احترام به دیگر کشورها پایه ریزی شده در ایجاد فضای مناسب برای سیاست خارجی ایران نقش داشته و به این کشور در رسیدن به اهداف خود کمک کرده است. دیپلماسی ایران باعث شده است که این کشور به قدرتی با رشد فزاینده در منطقه خاورمیانه تبدیل گردد و در خیلی از مسائل جهانی یک کشور نقش آفرین در نظر آید.
اکنون قدرت های جهانی این مساله را پذیرفته اند که نمی توانند بدون حضور ایران مشکلات منطقه خصوصاً بحران سوریه را حل وفصل کنند و ایران با برگ برنده های خود در عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین از موضع و جایگاه خود در عرصه بین الملل دفاع کرده است. این موفقیت دیپلماسی به لطف به کارگیری افراد با کفایتی چون «محمد جواد ظریف» در دستگاه سیاست خارجی ایران به دست آمده است. بطوریکه اندیشکده «کارنگی» او را موفقترین دیپلمات ایران بعد از انقلاب به شمار می آورد. دیپلماسی سنجیده ایران باعث شده است که این کشور بتواند همپیمانانی را به دست آورد و با آنها به ائتلاف راهبردی وارد شود و الان نیز این کشور برای یافتن همپیمان جدید تلاش می کند و در هنگام تنش ها از این همپیمانان بعنوان برگ برنده ای استفاده می نماید.منبع:

1399/04/29
17:16:18
5.0 / ۵
2517
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برگ و بار دیپلماسی تعاملی چه بود؟
نظر شما در مورد برگ و بار دیپلماسی تعاملی چه بود؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها