اهمیت آموزش ایمنی در صیانت از كارگران

اهمیت آموزش ایمنی در صیانت از كارگران به گزارش برتریها روزنامه شرق در مطلبی آورد: امروزه ارتقای راندمان با ترویج فرهنگ ایمنی در محیط كار از منظر منافع بنگاه اقتصادی بسیار مورد توجه كارفرمایان هوشمند قرار گرفته است پژوهش های انجام شده از جانب مراجع معتبر بین المللی نشان میدهد هر واحد سرمایه گذاری در بخش آموزش ایمنی می تواند تا پنج برابر برگشت سرمایه به دنبال داشته باشد.


روزنامه شرق در یادداشتی به قلم حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت رفاه نوشت: به هر اندازه که روند توسعه و نوسازی در جوامع انسانی به پیش می رود، درک و شناخت آنها از لزوم رعایت فاکتورهای ایمنی و سلامت شغلی محسوس تر می شود. تفکیک مفاهیم ایمنی و سلامت شغلی در جهان کنونی با رویکرد منافع فردی، جمعی و منطقه ای دیگر امکان پذیر نیست و زمان آن فرارسیده که در حوزه تولید و صنعت تنها به مقوله محدود سودآوری نیندیشیم و از تعقل در توسعه پایدار بهره بیشتری ببریم تا در سایه آن ضمن حفظ و صیانت از نیروی انسانی مولد کشور، زمینه ارتقای راندمان و دستیابی به تعادلی پایدار در زیست بوم شغلی فراهم آید. موضوع ایمنی کار بعنوان یکی از ارکان سند ملی کار شایسته در دولت جمهوری اسلامی ایران و همچون مهم ترین راهبردهای سازمان بین المللی کار در برخورداری کارگران از حقوق کار محسوب می شود. دراین زمینه ارتباط مستقیم بهبود شرایط ایمنی کارگاه با کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از بروز حوادث شغلی به اثبات رسیده است و امروزه ارتقای راندمان با ترویج فرهنگ ایمنی در محیط کار، از منظر منافع بنگاه اقتصادی بسیار مورد توجه کارفرمایان هوشمند قرار گرفته است. پژوهش های انجام شده از طرف مراجع معتبر بین المللی نشان میدهد هر واحد سرمایه گذاری در بخش آموزش ایمنی، می تواند تا پنج برابر برگشت سرمایه به دنبال داشته باشد، اقداماتی مانند برنامه ریزی برای ارائه آموزش های ایمنی باتوجه به شرایط کار و مخاطرات موجود به کارگران، نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات حفاظت فردی و نظارت بر عملکرد آنها دراین زمینه، آشنایی با قوانین و مقررات ایمنی و بخشنامه های حفاظت فنی و ضرورت التزام به این قوانین، ایجاد نگرش سیستماتیک و مدیریتی به امور ایمنی در مدیران و کارفرمایان، شناسایی مشاغل و ارزیابی ریسک، نظارت و کنترل بر خرید همه تجهیزات حفاظت فردی و مطابقت آنها با استانداردهای موجود، در ارتقای سطح ایمنی کارگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. مطالعات انجام شده در زمینه شناسایی علل حوادث شغلی نشان می دهند علت بیش از ۸۰ درصد حوادث در اثر رفتار ناایمن در کارگاه ها رخ می دهد که این امر ناشی از نگرش و فرهنگ نادرست بوده و آموزش ایمنی بعنوان مکانیسمی قدرتمند در ارتقای ایمنی اثرات مثبتی در رشد فرهنگ سازمانی در کارگاه ها دارد.
دراین باره یکی از مهم ترین راهکارهای بهبود و ارتقای فرهنگ ایمنی، توجه به آموزش ایمنی کارفرمایان و کارگران است، بر این اساس بمنظور ارتقای فرهنگ عمومی ایمنی مشمولان آن، ایمن سازی محیط کار، ارتقای راندمان، کاهش حوادث ناشی از کار و در نهایت صیانت از نیروی کار و منابع مادی کشور به استناد مواد ۸۵، ۹۱، ۱۹۳ و ۱۹۶ قانون کار بخشنامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان در سال ۱۳۸۹ در شورای عالی حفاظت فنی به تصویب رسید و مفاد این بخشنامه برای همه کارفرمایان، کارگران و کارآموزان کارگاه های مشمول قانون کار لازم الرعایه است و کارفرما یا نماینده قانونی او مکلف هستند قبل از راه اندازی کارگاه، دوره های آموزش عمومی ایمنی متناسب با نوع کار را گذرانده و قبل از به کارگیری کارگران و کارآموزان نسبت به ارائه آموزش های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان بوسیله مراجعی که در این بخشنامه مشخص شده، اقدام نمایند. حتی در مواردی هم که کار بوسیله پیمانکاری انجام می شود، کارفرما یا صاحب کار مکلف هستند پیش از انعقاد قرارداد، از پیمانکاران و کارگران تحت پوشش آنها، مستندات آموزش ایمنی را ستاندن کنند.
با این نگاه، سالانه بیش از یک میلیون نفر ساعت آموزش به نیروی کار کشور در گروه هایی شامل «آموزش مقررات ایمنی به کارگران»، «آموزش مقررات ایمنی به کارفرمایان»، «آموزش مقررات ایمنی به پیمانکاران» و «آموزش ایمنی کارگران ساختمانی» ارائه می شود. با توجه به این میزان آموزش ارائه شده در سطوح مختلف کارگری، کارفرمایی و پیمانکاری در کل کشور، خصوصاً آموزش ایمنی کارگران ساختمانی، همچنان سهم زیاد حوادث ساختمانی از کل حوادث کشور اهمیت زیادی دارد و نیازمند توجه همه دست اندرکاران و متولیان این بخش است.منبع:

1399/06/15
14:46:26
5.0 / ۵
1766
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اهمیت آموزش ایمنی در صیانت از كارگران
نظر شما در مورد اهمیت آموزش ایمنی در صیانت از كارگران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها