هگمتانه در آتش بازخوانی خاطره های باروت زده

هگمتانه در آتش بازخوانی خاطره های باروت زده برتریها: ایرنا- «هگمتانه در آتش» رُمانی با موضوع جنگ تحمیلی در شهرهای ایران و بمباران شهری باستانی و مردمی صلح دوست، با فرهنگ قدیم و قوی به دست و دستور صدام است. این كتاب می كوشد تا ندای مردم مظلوم، ستم دیده و سرافراز یكی از آن شهرها یعنی همدان باشد.


صبح فردا، خورشید طالع با عظمتی خیره کننده، الوند باستانی را که بر مسیر تاریخ خون بار ایران و جهان ایستاده است، رنگی زد زرین، به رنگ سیمین، به رنگ سبز بهار و به رنگ لعل خونین دل...؛ آه اگر نمی توانم به سرعتی در خور استان به ماجرای قتل عام مردم همدان در جنگ شهرها به دست و دستور صدام بپردازم، به جهت لرزش دست و دل من است....
بیا سوته دلان گرد هم آییم
که حال سوته دل، دل سوته داند!
مطلب از این مقرر است مردمی سخت کوش، دام پرور، کشاورز، صنعتگر، هنرمند، نظامی و دلاور، مردمی فرهنگ ساز، شهری پر شکوه را بنا می کنند و قومی مهاجم، ستیزه خو که اساس روابطش با هستی و از آن جمله روابط با دیگران را بر ترس بنا نهاده است، بارها شبیخون می زنند، مردمی آرام و کوشا را به ترسناکترین شکل، شکنجه و کشتار می کنند.
شوق زندگی سبب می شود که آن قوم مورد ستم و تهاجم باز همچو ققنوس سر از خاکستر خود درآورند اما خاطره پر هراس از مهاجم را در اساطیر به شکل داستان ضحاک بازگو کنند.
ضحاک که شیفته و فریفته ابلیس شد و مار بر شانه هایش رویید و غذای مارها مغز جوانان ایران بود.
اگر قومی ضعیف و متزلزل بودند مردم ماد، هگمتانه و همدان بی شک در همان دوران دور و دیر محو شده بودند.
سخت جانی گرانقدر اینان نشانگر قدرت و عظمتشان است و من که فقط به هوای یک همولایتی بستری در آسایشگاه روانی به هوای آشنا شدن با علی ماهان به همدان آمده ام، ظاهرا هیچ دلبستگی خاصی به این دیار ندارم، اما بعنوان یک ناظر با تاکید و صراحت می گویم که اینان مردمی بزرگ هستند با مردمی که خاطرات اساطیری از تحمیل ستم و قیام را با خاطرات عینی و واقعی از جوهره قتل عام دیوانه وار، همراه و هم پا دارند.
کشته شدن آن همه سرو جوان و آن همه گل نازنین، نه انشای احساسی است نه شعار رمانتیک!
بعدها علی ماهان به من اظهار داشت که تو به مقام تماشای رنج های بزرگ بشری رسیده ای و من هم با کمی تفاوت به مقام راوی رنجهای انسان رسیده ام.
گفت که تماشا و روایت اهلیت می خواهد خیلی ها می بینند بی آنکه ببینند، می شنوند، بی آنکه بشنوند می گویند بی آنکه بگویند... همین هایند مصداق کرها و کورهای در باطن.
به دیدار سیدسعید غیاث رفتم و او را دیدم. مردی است نازنین، عزیز و عزتمند. یعنی از آن گروه آدمهای کمیاب و به جهت آن هاست که زندگی هنوز هم قابل تحمل است.


من امانتی آقاجلال را به او دادم و علت سفر خودرا گفتم و تاکید کردم حالا باید علی ماهان را ببینم از او پرسیدم که آسایشگاه روانی کجاست؟
تا اسم علی ماهان آمد و صحبت از آسایشگاه شد، سیدسعید که تا آن وقت با شوخ طبعی فراوان محفل کوچکمان را گرم می کرد، ساکت شد و بهت زده نگاهم کرد.
چه شده؟
مگر به نظر شما همدانی ها علی ماهان کیست؟
سعید خیره خیره نگاهم کرد.
دیوانه ای خطرناکست که موجب بی چارگی همه شده است. بعضی ها خیلی هم جدی معتقدند که علی ماهان مثل ابلیس است و هر که با او نشست و برخاست کرده، به خاک سیاه نشسته است مثل خاندان صریر که خانواده ای با اصل و نسب و ثروتمند از قدیمی های همدان بود.
علی ماهان از همین خانواده زن گرفت و آن وقت همه شان، هر کدام یک جور یا کشته و شهید شدند و یا به چنان وضعی افتادند که به قول معروف مسلمان نشنود و کافر نبیند!
ادامه این حماسه و خاطره های باروت زده را در رُمان «هگمتانه در آتش» بخوانید.
این کتاب به قلم محمدعلی علومی نوشته شد و ستاد کنگره شهدای استان همدان این اثر را با شمارگان سه هزار نسخه منتشر نموده است.
علومی در مقدمه این کتاب می گوید: جدال میان دو نوع تمدن و فرهنگ یعنی تمدن مادها در خصوص کار و صنعت و هنر با تمدن آشوری که پایه هایش بر برده داری و قتل عام و غارتگری اقوام دیگر بود، گذشته از تاریخ دور در جان معاصر نیز نمونه هایی دارد که بمباران همدان نمونه ای معاصر از چنان سابقه ای است.
عنوان «هگمتانه در آتش» پیشنهاد دوست اندیشمند و مهربانم آقای علی رستمی است و موضوع آن جنگ شهرها، بمباران شهری باستانی و مردمی صلح دوست، با فرهنگ قدیم و قوی.
صدام با بمباران مردم بی دفاع دزفول، کرمانشاه، نهاوند، بهبهان، همدان و... در طول جنگ تحمیلی در ردیف جنایت کاران تاریخ خونبار بشریت قرار گرفت و این رمان می کوشد تا ندای مردم مظلوم و ستم دیده و سرافراز یکی از آن شهرها یعنی همدان باشد.منبع:

1399/06/17
12:48:05
5.0 / ۵
2098
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هگمتانه در آتش بازخوانی خاطره های باروت زده
نظر شما در مورد هگمتانه در آتش بازخوانی خاطره های باروت زده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها