تحلیل گران عرب:

دیپلماسی فعال و توان داخلی ایران سبب شكست دیوار تحریم ها شده است

دیپلماسی فعال و توان داخلی ایران سبب شكست دیوار تحریم ها شده است به گزارش برتریها تحلیل گران عرصه سیاست بین الملل در جهان عرب با اشاره به توانمندی های داخل و گستردگی روابط ایران با دیگر كشورها و همینطور مخالفت جامعه جهانی با تحریم های یكجانبه آمریكا معتقدند: ایران موفق شده با عنایت به ظرفیت های بسیار متنوع داخلی و دیپلماسی فعال با تحریم های ظالمانه آمریكا روبرو شود.


دولت آمریکا از ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بعد از خروج از برجام و در ادامه سیاست های فشار حداکثری ضد ایران هر اقدامی را که در توان خود داشته انجام داده است. ایرانیها هم در مقابل تحریم های آمریکا آرام ننشسته اند و همه ابزارها و شیوه ها را برای کاهش آثار تحریم ها به کار گرفته اند. شواهد نشان میدهد که روند تحولات، طبق پیشبینی و برنامه ریزی آمریکا پیش نرفت و ایران با در اختیار داشتن گزینه های بسیار در داخل و خارج و استفاده از آنها به مقتضای شرایط توانسته است به مقابله با تحریم های آمریکا برخیزد.
تکیه ایران بر توان داخلی در راه دور زدن تحریم ها
ایران با به کار بستن الگوی «اقتصادی مقاومتی» و «تنوع بخشی» به بخش های تولیدی در اقتصاد خود به مقابله با تحریم ها برخاسته است. تارنمای «العهد» لبنان در گزارشی به قلم «علی مطر» نوشت: دولت آمریکا به صورت قاطعانه گفت افزایش تحریم ها ضد ایران سبب فرسایش منابع این کشور و تسلیم آن خواهد شد. آمریکا از قدرت عظیم مردم ایران و روند تاریحی مردم متمدن این کشور در رویارویی با خطرات، آگاهی و تحلیل درستی ندارد. موفقیت ایران در بنای یک اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و صنعتی و رسیدن به خودکفایی در خیلی از عرصه های اقتصادی و صنعتی همچون مواد غذایی و صنایع دارویی و پایه ریزی برنامه هسته ای مسالمت آمیز و پیشرفت این کشور در زمینه های علمی در به شکست کشاندن تحریم ها نقش آفرین بوده اند. تکیه بر توان داخلی، همگرایی داخلی مردم ایران و تصمیم های قاطع رهبری این کشور در کاهش اثرات تحریم نقش داشته و حتی ایران توانسته است به کشورهایی مانند ونزوئلا و سوریه که با تحریم های آمریکا روبرو هستند، کمک نماید. نمی توان اظهار داشت که تحریم های اقتصادی ایران را تحت تأثیر قرار نداده اند. این مساله در کاهش ارزش پول ایران و افزایش تورم خویش را نشان داده است. اما واشنگتن نتوانسته است ایران را تسلیم سازد. بلکه تحریم ها به ایران یک انگیزه قوی و واقعی داده اند تا با تاکید بر توان داخلی در راه اختراع و ابتکار گام ندهد.
به نوشته روزنامه «عربی ۲۱» مصر، ایران تلاش می کند بودجه خویش را بدون تکیه به نفت تنظیم کند. این کشور دارای صادرات متنوعی همچون فرش، پسته، مواد صنعتی، ادویه و... است. حالا دیگر اقتصاد ایران تنها به نفت متکی نیست و این کشور برای کنار گذاشتن دلار در معاملات خود به «معامله پایاپای» با برخی کشورها روی آورده است.
«قاسم محمد قاسم» کارشناس مسائل اقتصادی شبکه «الجزیره» قطر هم دراین زمینه نوشت: ایران با ابزارهایی مختلفی ازجمله تمدن کهن، سیاست، تجربه جنگ های گذشته در مقابل تحریم ها مقاومت می کند.
دیپلماسی فعال ایران عامل شکست دیوار تحریم ها
مطر تحلیلگر کشورهای عربی دراین زمینه نوشت: ایران با دیپلماسی موفق خود دیوار تحریم های آمریکا را شکست. ایران ثابت کرد که وزنه بزرگی در عرصه جهانی است و می تواند به مقابله با آمریکا بپردازد. ایران با ائتلاف سازی با کشورهای قدرتمند جهانی همچون چین و روسیه و ادامه گفتگو با کشورهای اروپایی بخصوص بعد از توافق هسته ای، آمریکا را در کارزار ضد ایرانی منزوی کرده است.
تحلیلگر لبنانی العهد اضافه کرد: گرایش ایران به شرق و تقویت همکاری اقتصادی و سیاسی با کشورهایی مانند چین، هند، روسیه، کره شمالی، ژاپن در شکست تحریم ها نقش داشته اند. چین بعنوان یکی از همپیمانان اقتصادی ایران توانسته است خلا سرمایه گذاری کشورهای اروپایی را در ایران پر کند. افزون بر این، عوامل سیاسی دیگری هم در به شکست کشاندن تحریم ها نقش داشته اند. قبل از توافق هسته ای تحریم هایی از جانب شورای امنیت ضد ایران اعمال می شد و در عرصه بین الملل ضد ایران همسویی وجود داشت و حتی روسیه و چین هم در پشتیبانی از رژیم تحریم ها با تصمیم های شورای امنیت همراهی می کردند، اما حالا اوضاع تغییر کرده و آمریکا در اعمال تحریم ها تنها مانده است و حتی همپیمان اروپایی آمریکا هم دراین زمینه واشنگتن را همراهی نمی کنند.
روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» هم در گزارشی به قلم «فوزی بن یونس بن حدید» تحلیلگر تونسی گزارش داد: توافق هسته ای سبب شد در عرصه بین المللی به ایران احترام گذاشته شود. پایبندی ایران به توافق هسته ای و تایید این مساله از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی سبب شد که ایران مورد احترام جهانی قرار گیرد. ایران با به کار بستن منطق گفتگو با دیگر طرف های توافق بار دیگر در مقابل جنجال آفرینی های آمریکا پیروز شد و همپیمانان آمریکا در اروپا هم با پیشنهاد آمریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل ضد ایران مخالفت کردند و مشت محکمی را بر صورت ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان نواختند. بعد از این شکست، آمریکا به دنبال راه دیگری برای اعمال تحریم ها برآمد. این در حالیست که از منظر حقوق بین الملل آمریکا حق اعمال تحریم ضد ایران را ندارد. چونکه این کشور به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است. باتوجه به این مساله آمریکا منزوی شده است. از ین جهت، ایران در مقابل آمریکا به امتیازهایی دست یافته است و این کشور با پیش رفتن در این راه به امتیازهای دیگری در جامعه بین الملل دست خواهد یافت. ایران در شرایط کنونی در جایگاه قدرت به سر می برد و همپیمان آن در کنارش ایستاده اند. این کشور می تواند حتی در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات بازهم وی را در تنگنا قرار دهد.
«قاسم قصیر» کارشناس مسائل سیاس شبکه خبری «عربی ۲۱» مصر هم دراین زمینه با عرضه تحلیلی نوشت: توافق ایران وچین یک توافق راهبردی است که می تواند برای شماری از کشورها بعنوان الگویی مطرح شود. ایران برای مقابله با تحریم ها گزینه هایی در اختیار دارد. این کشور با عراق و چین دارای روابط خوبی است. کشورهایی مانند هند هم طبق الگوی توافقنامه راهبردی ایران و چین می توانند با ایران توافقنامه هایی را امضا کنند. همچین ایران برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری خود با عراق تلاش می کند و در مسافرت اخیر نخست وزیر عراق به ایران دو طرف بر تقویت روابط خود در آینده تاکید نمودند. این کشور برای پشت سر گذاشتن تحریم ها صرفاً به عراق تکیه نخواهد کرد، بلکه قطر هم بعد از بحران در روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با این کشور به ایران تمایل بیشتری پیدا کرده است. علاوه بر این ایران با کشورهای عربی دیگر هم دارای روابط تجاری است.
شبکه الجزیره قطر هم در تحلیلی از توانمندی های ایران در مقابله با تحریم ها نوشت: ایران با داشتن برگ برنده هایی در عرصه جهانی و ارزیابی درست از موازنه قدرت در مقابل آمریکا قدرت مانور و پایداری خویش را افزایش داده و در شرایط حساس با مهارت بازی کرده است. این کشور با برقراری روابط در عرصه بین الملل برپایه اهداف و منافع ملی جایگاه خویش را تقویت کرده است.منبع:

1399/07/17
13:30:18
5.0 / ۵
1652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دیپلماسی فعال و توان داخلی ایران سبب شكست دیوار تحریم ها شده است
نظر شما در مورد دیپلماسی فعال و توان داخلی ایران سبب شكست دیوار تحریم ها شده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها