روحانی و مخالفانی كه حد و مرز نمی شناسند

روحانی و مخالفانی كه حد و مرز نمی شناسند به گزارش برتریها یورش پردامنه و شدید برخی افراد و جریانات سیاسی به دولت و شخص رئیس جمهوری به بهانه انتقاد از وضعیت اقتصادی و بخصوص صلح جویی روحانی، موضوعی است كه ناظران آنرا به بازی در زمین دشمن تعبیر می كنند. در شرایطی كه ضریب ایستادگی كشور در مقابل فشار و تحریم های همه جانبه، تابعی از اتحاد و همكاری گروه های سیاسی است، نزاع جناحی، صدمه پذیری مجموعه نظام را مقابل این فشارها بالا می برد.


آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، سخت ترین روزهای مدیریتی دولت روحانی است. فشارهای بین المللی آمریکا از یک سو و جولان کرونا از طرفی کار را بر مسؤلان اجرایی سخت کرده است. تغییر ترکیب مجلس و قدرت گرفتن مخالفان روحانی در خانه ملت هم به شکل ملموسی بر همکاری مجلس با دولت تأثیر گذاشته است. مخالفان دولت هم که به انتخابات پیش رو به چشم ماراتن رقابت سیاسی برای قدرت یابی نگاه می کنند از طرفی، بی امان به مسؤلان دستگاه اجرایی و شخص رئیس جمهوری می تازند.
در این میان، رهنمودهای صریح و روشن رهبر انقلاب در مورد ضرورت همکاری دیگر قوا با دولت هم مورد بی توجهی قرارگرفته و منتقدان دوآتشه دولت، تندترین انتقادات و توهین ها را به سمت روحانی روانه می کنند.
همین مسئله باعث شد رئیس جمهوری روز یکشنبه ۲۷ مهر در در یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نسبت به چنین رفتارها و تبعات منفی آن برای کشور اخطار دهد. روحانی تصریح کرد: به برخی افراد معدود با انگیزه ‏ های گروهی، جناحی، مقطعی و زودگذر سیاسی اجازه داده نشود زمینه‏ ساز تحقق آرزوهای شوم بدخواهان این سرزمین شوند.
در بخش دیگری از اظهارات روحانی آمده است: مسؤلان، فعالان و دلسوزان نظام و کشور با حفظ آرامش و عقلانیت سیاسی مانع از اختلافات و منازعات شوند.
تاکید چندباره رئیس جمهوری بر پرهیز از دعوای جناحی در حالی است که شدت و جست وجوی بهانه این هجمه ها به شکلی واضح افزایش و فاصله زمانی آن به شدت کاهش یافته است. در هفته های اخیر، اظهارات و رفتار شخص رئیس جمهوری بازها به بهانه ای برای توهین منتقدان به روحانی تبدیل گشته است.
در بحبوحه شدت گرفتن کرونا و تشدید مشکلات اقتصادی، دسته ای از نمایندگان بعد از شروع به کار مجلس به دنبال تعطیلات دو هفته ای، طرح هایی را برای استیضاح رئیس جمهوری در دستور کار قرار داده اند. اخبار تلاش برخی نمایندگان نزدیک به «جبهه پایداری» برای جمع کردن امضا جهت استیضاح روحانی در حالی انتشار می یابد که رهبری به صراحت از ادامه کار دولت تا آخر زمان مسئولیت حمایت کرده اند. از طرفی، شنیده ها حاکی از اعلان مخالفت رئیس مجلس و خیلی از نمایندگان با چنین اقداماتی است.
در راستای همین تلاش ها، طی روزهای اخیر پوستری از یک نشست مجازی منتشر گردید که نشان می داد مخالفان دولت بناگذاشتند تا روز دوشنبه در قم دور هم جمع شده و با محوریت استیضاح حسن روحانی هم آوایی کنند.
همین چند روز پیش بود که اظهارات رئیس جمهوری در مورد صلح امام حسن (ع) و لزوم توجه به خواست اکثریت مردم، موجی از هجمه ها را به سمت او روانه کرد. تندترین واکنش را رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشان دا که در صفحه توئیتر خود نوشت: جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اغلب مردم از امام ذکر میکنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.
این روزها این رویکرد با شدت و ضعف متفاوت در بین همفکران «مجتبی ذوالنوری» و مخالفان دوآتشه دولت بازتولید شده و می شود. هفته پیش بود که حتی ماسک رئیس جمهوری در جلسه هماهنگی اقتصادی دولت (۲۲مهرماه) دستمایه حمله به روحانی شد. توئیت نماینده سبزوار درباره ماسک روحانی، تعجب بسیاری را برانگیخت. «علی اصغر عنابستانی» نماینده سبزوار در توییتی نوشته بود: کشور به حال خود رها شده و مردم در تأمین مایحتاج خویش درمانده اند و زیر خط فقر دست و پا می زنند و رئیس جمهور در بند حفظ خط ریش خویش است؛ کلماتی که واکنش های بسیاری را به دنبال داشت و بعضی از آن به «دهان دریدگی بعنوان شیوه چند صباح سیاست ورزی» تعبیر کردند.
رویکرد کاملا تقابلی مخالفان، سبب شده این گروه دستاوردهای دولت در حوزه های مختلف را هم نادیده بگیرند. رفع تحریم های تسلیحاتی ایران ذیل برجام بعنوان تازه ترین ثمره مقاومت و دیپلماسی دولت، از جانب مخالفان مورد انتقاد قرار گرفت که چرا این تحریم ها زودتر برداشته نشد. قبل از آن هم شکست آمریکا در شورای امنیت برای تمدید این تحریم ها مورد بی توجهی این جماعت قرار گرفت. در مقابل، کاستی ها با شدت و حدتی چندبرابر، از جانب این گروه برجسته می شود.
تقلیل کیفیت و مبحث تعامل خیلی از نمایندگان و منتقدان با دولت و شخص رئیس جمهوری به دعواهای جناحی و سیاسی (که حتی در ادبیات به کار برده شده آنان هم مشهود است)، در شرایطی رخ می دهد که امروز روحانی، بعنوان بالاترین مقام اجرایی و دولت برای مقابله با فشارهای خارجی و چالش های داخلی به پشتوانه قدرتمندی نیاز دارد.
مخالفان روحانی با افترا زنی به او و دولتش، به دنبال فرافکنی مسئولیت های خود و همفکرانشان در ایجاد شرایط کنونی کشور و بهره برداری سیاسی و پوپولیستی از این افترا زنی ها هستند. کوشش برای ماهی گرفتن از آبی گل آلود، صرف نظر از نتیجه آن برای مخالفان دولت، امنیت و منافع کشور و زندگی مردم را در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی ایران هدف ضرباتی سخت و جبران ناپذیر قرار می دهد. این در شرایطی است که مخالفان حد و مرزی برای حمله به دولت و نادیده گرفتن مصالح کشور نمی شناسند.
منبع:

1399/07/29
23:24:45
5.0 / ۵
1540
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد روحانی و مخالفانی كه حد و مرز نمی شناسند
نظر شما در مورد روحانی و مخالفانی كه حد و مرز نمی شناسند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها