تاثیر نتیجه انتخابات آمریكا بر نفت ایران

تاثیر نتیجه انتخابات آمریكا بر نفت ایران روزنامه همدلی در گفت و گو با سعید ساویز كارشناس انرژی نوشت: از یك جایی به بعد تحریم ها دیگر تاثیری بر وضعیت فروش نفت و حتی اقتصاد ندارد، در سال های گذشته تحریم ها تأثیر خویش را بر وضعیت نفتی كشور نشان داده اند و بیشترین تاثیری كه می توانسته در نتیجه این محدودیت ها اتفاق بیفتد، در فروش و صادرات نفت ایران دیده شده است.


روزنامه همدلی هفتم آبان به گفتگو با سعید ساویز کارشناس انرژی پرداخت در ادامه این مطلب آمده است: بیانیه روز دوشنبه وزارت خزانه داری آمریکا، درباره اعمال تحریم های جدید ضد وزارت نفت و چند شخص یا نهاد دیگر، علاوه بر ابعاد سیاسی، با تحلیل های بی شمار اقتصادی هم از جانب کارشناسان داخلی و خارجی، همراه شده است. این تحلیل ها از دو روز پیش که وزارت خزانه داری آمریکا، در سایت رسمی خود اعلام نمود که دفتر کنترل دارایی های خارجی این نهاد وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت کش را در فهرست تحریم های واشنگتن ضد تهران افزوده، کلید خورده و اظهارنظرهای مختلفی درباره تأثیر این تحریم های جدید بر بازار نفت شنیده می شود.
وزیر نفت در واکنش به این تحریم های جدید در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: «تحریم من و همکارانم واکنش منفعلانه به شکست سیاست واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت می باشد. دوران یکجانبه گرایی در جهان به پایان رسیده است. صنعت نفت ایران از پا نخواهد نشست. هیچ دارایی هم در خارج از ایران ندارم که شامل تحریم شود. جان و مال و آبرویم فدای ایران». این واکنش بیژن زنگنه در حالی مطرح است که نیویورک تایمز در گزارش دو روز گذشته خود درباره تاثیرات اقتصادی این تحریم ها نوشته: «تحریم های اخیر به علت کاهش درآمدهای ایران سبب کمتر شدن داروهایی مانند انسولین و واکسن آنفلوآنزا در این کشور شده است، حتی به دنبال افزایش محدودیت های بانکی در پرداخت هزینه این داروها، مشکلات اقتصادی بیشتری از قبیل نایاب شدن روغن آشپزی و کره در فروشگاه ها بوجود آمده است».
آن طور که این روزنامه در ادامه این گزارش به نقل از کارشناسان و تحلیلگران مسائل انرژی، آورده است: «کشور ایران حالا دیگر یاد گرفته تا در مقابل تحریم ها چگونه رفتار کند، بر همین مبنا حتی در شرایط محدودیت ها این کشور ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز به کشورهای دیگر به خصوص چین و روسیه صادر کرده، این در شرایطی است که این صادرات نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود دوونیم میلیون بشکه در روز کاهش یافته است».
این روزنامه در ادامه با اشاره به تحریم ۱۸ بانک ایران که در چند وقت پیش اتفاق افتاد، به تاثیرات این تحریم ها بر وضعیت اقتصادی ایران اشاره کرده و تحلیل مهمی درباره تأثیر این تحریم ها بر عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی نیاورده است.
اما با این همه خیلی از تحلیلگران بین المللی در سایر خبرگزاری ها، با عنایت به این که مدت زمان کمی تا آخر این دوره ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و محدودیت ها ضد کشور در این زمان بیشتر شده، این اقدام را به معنای سخت تر شدن کار بایدن در حذف تحریم های نفتی ایران عنوان می کنند.
از آنجائیکه یک هفته بیشتر تا آغاز انتخابات رسمی آمریکا باقی نمانده و روی کار آمدن هر یک از حزب دموکرات یا جمهوری خواه، می تواند محدودیت های نفتی کشور را با احتمال از سرگیری یا حتی رد برجام، تحت تأثیر قرار دهد، حالا خیلی از قطب های نفتی و حتی مشتری های قدیمی طلای سیاه ایران هم چشم به نتیجه این انتخابات و اتفاقاتی که در بازار نفت محتمل است بیفتد، دوخته اند.
باآنکه صادرات نفت کشور از مدت ها پیش درگیر تحریم ها بوده و با کاهش فروش طلای سیاه، حدودا حرفی در بازار بین المللی ندارد، اما با عنایت به کاهش تقاضا از جانب کشورهای مصرف کننده به دنبال شیوع ویروس کرونا، به نظر می آید کوچک ترین اتفاقی در صادرات کشورهای تولیدکننده، می تواند میزان عرضه و تقاضا در بازارهای بین المللی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه بهای نفت هم متاثر از این اتفاقات باشد.
در چنین شرایطی به باور تحلیلگران حوزه انرژی، یکی از نتایج سخت تر شدن محدودیت های نفتی، می تواند بر هم زدن معادلات نفتی کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک برای پشتیبانی از قیمت ها در بازارهای جهانی باشد. به نظر می آید نفت برنت که حالا با قرارگیری در کانال ۴۱ دلاری معامله می شود، تا رسیدن به نتیجه انتخابات پیش روی ایالات متحده و حتی مشخص نبودن وضعیت کرونا، با نوسان قیمتی مواجه شود.
سعید ساویز، یکی از تحلیلگران حوزه انرژی، تأثیر تحریم های جدید آمریکا ضد وزارت نفت کشور بر بازارهای جهانی، را این طور به «همدلی» توضیح می دهد: «از یک جایی به بعد تحریم ها دیگر تاثیری بر وضعیت فروش نفت و حتی اقتصاد ندارد، در سال های گذشته تحریم ها تأثیر خویش را بر وضعیت نفتی کشور نشان داده اند و بیشترین تاثیری که می توانسته در نتیجه این محدودیت ها اتفاق بیفتد، در فروش و صادرات نفت ایران دیده شده است». ساویز در ادامه صحبت های خود با «همدلی» اضافه کرد: «در گذشته با تحریم های نفتی ضد کشور، نفت زیادی فروخته نشد و حتی در صورت فروش زیرزمینی نفت هم پولی وارد خزانه نشد.
پس از آن تاریخ، هر چه تحریم ها بیشتر شد تاثیری بر وضعیت اقتصاد یا درآمدهای نفتی ما نداشت، چون که با راهکارهایی از قبیل فروش بنزین به کشورهای همسایه، صادرات محصولات پتروشیمی و فروش زیرزمینی نفت، کاهش صادرات ما حدودا جبران شد». این تحلیل گر حوزه انرژی در ادامه اضافه کرد: «بنابراین باید اظهار داشت که تحریم ها تأثیر خویش را گذاشته و اقدام جدید آمریکا در اعمال محدودیت های بیشتر نفتی ضد کشور ما حتی از نگاه تحلیلگران خارجی هم تاثیری نخواهد داشت».
ساویز در ادامه در باره تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر اقتصاد نفتی ایران اظهار داشت: «چند روزی بیشتر تا انتخابات آمریکا باقی نمانده و نتیجه این انتخابات می تواند بر محدودیت های نفتی کشور اثرگذار باشد، به گواه خیلی از تحلیلگران بین المللی، دونالد ترامپ در یک هفته باقی مانده تا انتخابات در تلاش است تا در صورت عدم موفقیت خود در انتخابات و روی کار آمدن بایدن، موانع را بیشتر کند تا حتی اگر این کاندیدای دموکرات در این مسابقه پیروز شود و بخواهد با ایران مذاکره کند یا تحریم ها را کم کند، با گذر زمان بیشتری به این نتیجه دست یابد».
این تحلیل گر حوزه انرژی درباره تأثیر این تحریم های جدید بر بازارهای بین المللی و بهای نفت این طور به «همدلی» توضیح داد: «این تحریم های جدید از جانب رئیس جمهور آمریکا نشان دهنده احساس ضعف و بی تدبیری ترامپ است، اما در هر صورت به علت این که نفت ما مدت ها است که صادر نمی گردد یا به صورت زیرزمینی صادر می شود، ایران حدودا از بازارهای جهانی حذف شده و در محاسبات بین المللی یا تصمیمات کشورهای نفتی درباره بهای نفت، حرفی برای گفتن ندارد.
اما در صورت روی کار آمدن بایدن، به علت این که احتمال بازگشت به برجام وجود دارد، این مورد می تواند میزان عرضه نفت را تحت تأثیر قرار دهد و در این صورت باید کشورهای نفتی برای کاهش صادرات خود تصمیمات جدیدی اتخاذ کنند».


1399/08/07
12:35:51
5.0 / ۵
1510
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تاثیر نتیجه انتخابات آمریكا بر نفت ایران
نظر شما در مورد تاثیر نتیجه انتخابات آمریكا بر نفت ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها