چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی

چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی برتریها: هم اكنون پروسه ثبت رجیستری گوشی تلفن های همراه مسافری در سالن مسافری گمرك الزامی است و اگر مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری بیرون رود، گمركهای اجرائی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد که از ابتدا با چالش هایی همراه بود. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ برای اینکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خودرا وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و بعد از آن نیز برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.
برای مقابله با این موارد، گمرک ایران مدتی پیش اعلام نمود برمبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصوبه ۲۷ مرداد ماه و در امتداد جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، از ۱۲ مهرماه سال جاری، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، فقط در محل مبادی ورودی کشور و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرائی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می شود.
در این راستا و برمبنای دستورالعملی که به گمرک ابلاغ گردیده، گمرکهای اجرائی در کلیه مبادی ورودی و خروجی سالن های مسافری شامل هوایی، زمینی، دریایی و ریلی جهت انجام پروسه ثبت رجیستری گوشی تلفن های همراه مسافری در سالن مسافری گمرک و پیش از خروج مسافران پس از ۳۰ مهرماه کماکان الزامی بوده و چنانچه مسافری به همراه تلفن همراه خود از سالن مسافری بیرون رود، گمرکهای اجرائی مسوولیتی از حیث عدم رجیستری گوشی مورد نظر ندارند.
آن دسته از مسافران ورودی دارای گوشی تلفن همراه که پس از ۱۲ مهرماه امسال وارد کشور شده و بهر دلیلی پروسه ثبت و رجیستری گوشی همراه خودرا در سالن مسافری انجام نداده باشند، باید با در دست داشتن اطلاعات گوشی و گذرنامه خود به گمرک ورودی یا نزدیک ترین گمرک اجرائی مسافری محل سکونت خود مراجعه و بوسیله سامانه مرچنت (merchant.irica.ir) نسبت به انجام پروسه ثبت گوشی خود اقدام نمایند.

زمان ثبت گوشیهای جامانده از رجیستری دلیل طولانی شدن فرآیند
آن دسته از مسافران ورودی به کشور دارای گوشی تلفن همراه که قبل از ۱۲ مهرماه سال جاری وارد کشور شده و بنا به دلیلهای مختلف و خصوصا طولانی شدن پروسه ثبت برند در سامانه ارزش TSC موفق به ثبت و رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده باشند، از ۲۰ آبان ماه سال جاری می توانند بعد از ورود به سامانه مورد نظر نسبت به ثبت IMEI تلفن همراه خود که در لینک و آدرس و دستورالعمل اجرائی سامانه مذکور روی پورتال گمرک قابل رویت است، اقدام نمایند. این درج اطلاعات فقط مربوط به مسافران ورودی پیش از تاریخ ۱۲ مهرماه سال جاری است.
در امتداد بند ششم شیوه نامه ثبت و رجیستری گوشی همراه و یا کالاهای مشمول گمرکهای اجرائی، باید درباب مسافرانی که دارای گوشی تلفن همراه هستند، به شکلی اطلاع رسانی و اقدام نمایند که تا پیش از خروج دستگاه مشمول از سالن مسافری، این پروسه طرح رجیستری در گمرک انجام شود؛ بدین سبب برای بارهای جامانده از قبیل چمدان و لوازم شخصی آنها که در روز یا روزهای بعدی وارد سالن مسافری می شوند، به شرطی که گوشی مورد نظر از گمرک خارج نشده باشد، پروسه رجیستری قابل اقدام خواهد بود.
در امتداد بند ششم و عملیات اجرائی تبصره چهارم ماده دو شیوه نامه، در صورتیکه فقط امکان دریافت وجوه قانونی متعلقه به کشور وجود نداشته باشد، گمرکهای اجرائی می تواند در بدو ورود به کشور اطلاعات مسافری، کالای مشمول و شماره تلفن (در صورت وجود) را دریافت و مسافر می تواند حداکثر تا یک ماه بعد از ورود به کشور به نزدیک ترین گمرک اجرائی مسافری ممکن مراجعه و حقوق ورودی متعلقه را برمبنای اطلاعات ارائه شده پرداخت کند تا پروسه رجیستری را به انتها برساند.
گمرکهای اجرائی که امکان نگهداری گوشی تلفن همراه را در محل انبار سالن مسافری گمرک دارند، در زمان بروز مشکلات پیش بینی شده یا جهت قطع و وصل یا کند شدن سیستم های بانک، صمت (همتا)، گمرک، تنظیم مقررات رادیویی می توانند بعد از ستاندن اطلاعات لازم از مسافر و نگهداری امانی گوشی تلفن مربوطه و در ایام آینده (حداکثر یک ماه) نسبت به انجام پروسه رجیستری گوشی مورد نظر و در همان محل سالن مسافری اقدام نمایند. البته تلفن مورد نظر به هیچ عنوان نباید از محل گمرک و سالن مسافری بیرون رود.
منظور از اقلام مشمول، کلیه کالاهای با قابلیت نصب سیمکارت که نیازمند دریافت خدمات از شبکه اپراتوری کشور به مدت بیش از اندازه مجاز است را شامل می شود که هم اکنون فقط گوشی تلفن همراه مسافران ورودی عملیاتی شده و سایر اقلام مشموله در مرحله بعدی رجیستری هستند که متعاقبا درباره آنها اطلاع رسانی انجام می شود.

رجیستری گوشی برای اتباع خارجی
همین طور برای اتباع خارجی که قصد استفاده از تلفن همراه بعد از ورود به کشور را داشته باشند، برمبنای مواردی که گفته شده، پروسه رجیستری بوسیله سامانه های یاد شده قابل اقدام خواهد بود.
برمبنای مفاد مندرج در شیوه نامه و دستورالعمل تنظیمی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مورخ ۵ آبان امسال، با عنوان وزارت راه و شهرسازی دستگاه های متولی در مبادی ورودی باید شرایط و بستر سیستمی و فضای مناسب را در کلیه مبادی مجاز ورودی شامل زمینی (جاده ای و ریلی)، دریایی (بندری)، و هوایی (فرودگاهی) در اختیار گمرکهای اجرائی قرار داده تا در جهت تسریع و تسهیل پروسه رجیستری در گمرک اقدام لازم معمول شود.
همین طور در امتداد ماده ۱۲ قانون امور گمرکی کلیه مبادی یاد شده که مسافران ورودی به کشور از آن تردد می کنند، در صورت عدم استقرار احتمالی گمرک، متولیان و دستگاه های ذی ربط باید سازوکار و فضا و محل استقرار گمرک را جهت انجام پروسه رجیستری فراهم آورند. در غیر این صورت گمرکهای اجرائی مسوولیتی در قبال عدم رجیستری گوشی همراه مسافران ورودی احتمالی مورد نظر ندارند.
برمبنای تصمیمات پنجاه و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور و مصوبه مورخ ۲۰ مهرماه سال ۱۳۹۸ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن اعلام مجدد حذف معافیت ۸۰ دلاری درباب تلفن همراه مسافران ورودی، نرخ ارز محاسباتی حقوق ورودی تلفن همراه از رویه مسافری، نرخ میانگین ارز سنا بوده که به صورت هفتگی در پایگاه اینترنتی بازار ثانویه درج و قابل دسترسی است.
منبع:

1399/08/14
15:02:31
5.0 / ۵
1604
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سیستم , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی
نظر شما در مورد چگونگی انجام رجیستری گوشیهای مسافری در مبادی ورودی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها