تولید شیشه با خاصیت خودترمیمی

تولید شیشه با خاصیت خودترمیمی به گزارش برتریها محققان ژاپنی موفق به ساخت نوعی شیشه شده اند كه در صورت تَرَك برداشتن یا شكستن، با اعمال فشار به ناحیه مورد نظر در عرض 30 ثانیه و در دمای اتاق ترمیم می گردد.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این شیشه با استفاده از نوعی پلیمر خودترمیم شونده تولید شده است كه به طور تصادفی حین مطالعه محققان دانشگاه توكیو روی نوعی چسب كشف شد. در این پژوهش محققان دریافتند اگر پلیمر را قطعه قطعه كنند، سپس محل انفصال را به مدت 30 ثانیه به هم فشار دهند؛ قطعات از محل اتصال به هم جوش می خورند و ترمیم می شوند. نكته مهم این است كه این فرآیند در دمای اتاق (21 درجه سانتی گراد یا 70 درجه فارنهایت) امكان پذیر است.
این پلیمر سبك 'polyether-thiourea' نام دارد كه در آن از تركیبی به نام thiourea استفاده شده است. این تركیب منجر به افزایش پیوند هیدروژنی پلیمر در محل انفصال می گردد. مهمترین قابلیت این دستاورد كه آن را از سایر رقبا متمایز می كند، قابلیت ترمیم در 30 ثانیه و آن هم در دمای اتاق است. محققان معتقدند می توان از این پلیمر در نمایشگر تجهیزات الكترونیكی و كامپیوتری بهره برد.
نتایج این مطالعه در نشریه Science انتشار یافته است.

 

1396/09/28
17:12:12
5.0 / ۵
5348
تگهای خبر: علم , پلیمر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تولید شیشه با خاصیت خودترمیمی
نظر شما در مورد تولید شیشه با خاصیت خودترمیمی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها