همه چیز سیاسی شده است

همه چیز سیاسی شده است به گزارش برتریها روزنامه جهان صنعت در یادداشتی نوشت: بعد از آنكه آقای قالیباف اول هفته در نطق قبل از دستور خود مشكلات اقتصادی را به دولت حواله داد و خطاب به رئیس جمهوری گفت به مردم آدرس غلط ندهید و ریشه مشكلات در پاستور است، آقای نوبخت در نامه ای به رئیس مجلس پاسخ او را داد.در ادامه یادداشتی که به قلم جلال میرزایی دبیر کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس دهم در ۲۸ آبان ۱۳۹۹ در روزنامه جهان صنعت انتشار یافته است، می خوانیم: او نوشت که «مردم ایران بجای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت ملی طلب می کنند»؛ بحثی که برخی روی آن متمرکز شدند و گفتند چرا کمک معیشتی که سال قبل دولت پذیرفت مابه التفاوت اختلاف قیمت بنزین را به مردم بپردازد، اعانه نیست ولی اگر مجلس از دولت بخواهد به مردم در این شرایط سخت اقتصادی بسته حمایت معیشتی بدهد، اعانه است. آنها این مساله را به دوگانگی رفتار دولت تعبیر کرده اند و به نظر من دولت خودش باید در این زمینه توضیح دهد.
ولی من معتقدم از این مساله نمی توان به دوگانگی رفتار و یک بام و دو هوایی که گفته می شود، تعبیر کرد چونکه سال ۹۸ دولت درآمدی حاصل از افزایش قیمت بنزین داشت و از محل آن درآمد اعلام نمود به مردم کمک معیشتی می پردازد ولی حالا دولت درآمدی ندارد یعنی اگر صادرات نفت افزایش می یافت یا مثلا می توانستیم گاز صادر نماییم یا افزایشی در درآمد مالیاتی ایجاد می شد یا رونق سابق به بورس برمی گشت و سهام دولت در شرکتها و بنگاه ها مازاد بر آنچه در بودجه ۹۸ تعیین شده است، به دست می آمد، بله می توانستیم توقع داشته باشیم که دولت کمک معیشتی جدیدی به مردم پرداخت کند. حتی این برداشت را از صحبت آقای نوبخت داشته باشیم و مجلس دولت را ملزم به این کار کند که در وضعیت سخت فعلی بسته های حمایتی به مردم بپردازد ولی چنین اتفاقاتی نیفتاده است. اگر مجلس منابعی سراغ دارد و می تواند شورای نگهبان را برای برداشت از آن منابع قانع کند، به دولت معرفی نماید تا چنین اتفاقی بیفتد. البته من تصور می کنم مجلس در وضعیت فعلی وارد بازی سیاسی شده است و برخی رسانه ها در پشتیبانی از مجلس می خواهند دولت را مقصر شرایط فعلی نشان دهند و بگویند مجلس به فکر مردم است ولی دولت مخالف پشتیبانی از مردم است. معتقدم باید با مردم شفاف تر صحبت کنند و دست از بازی های سیاسی بردارند.

روز گذشته یکی از خبرگزاری های اصولگرا و مخالف دولت گزارشی در تاپ نیوز خود نوشته بود که با اقدامات ضدفساد قوه قضاییه چهار میلیارد دلار وارد خزانه کشور شده است. خبر را تا اختتام خواندم و نوشته شده بود این رقم از تعهدات صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز به کشور به وجود آمده است در صورتیکه این ارز مربوط به خود صادرکنندگان است ولی به دروغ نوشته بودند که این رقم ارز وارد خزانه کشور شده است. در حالی چنین خبرهایی به صورت مغرضانه منتشر می شوند که دولت را بیش از پیش زیر سوال برده و در مظان بهتان افکار عمومی قرار می دهند. مخالفان دولت می خواهند وانمود کنند دولت پول دارد ولی نمی خواهد به مردم کمک نماید. این بازی ها سیاسی است. به نظر من کسانی که در این شرایط چنین حرف هایی را می زنند دنبال نزاع های سیاسی و تخریب دولت هستند نه کمک و پشتیبانی از مردم. از طرفی هم می خواهند تاکید کنند که دولت منابع کافی در اختیار دارد و ما می توانیم بدون برداشتن تحریم ها هم هزینه های مورد نیاز کشور را تامین نماییم ولی دولت مخالف است.
در صورتیکه چنین ادعایی حقیقت ندارد و این اظهارنظرها فقط جنبه های سیاسی دارند و نباید به آنها بیش از اینها بها داده شود.منبع:

1399/08/28
13:59:29
5.0 / ۵
1563
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , صنعت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد همه چیز سیاسی شده است
نظر شما در مورد همه چیز سیاسی شده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها