در خانه-می مانیم و كتاب را به خانه هایمان دعوت می نماییم

در خانه-می مانیم و كتاب را به خانه هایمان دعوت می نماییم در یاددشت روزنامه ایران آمده است: امروز هفتمین دوره روز كتابگردی را پشت سرمی گذاریم و پیشنهاد و هدیه من برای خبرنگاران و همه اهالی كتاب، نوشته مشهور عبیدزاكانی است؛ «موش و گربه». منظومه ای كه بعید می دانم كمتر كسی درباره اش نشنیده باشد.روزنامه ایران پنجشنبه ۲۹ آبان در یادداشتی به قلم احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، نوشت: مسأله ای که همان ابتدا توجهم را به این کتاب جلب کرد، گذشته از جایگاه ادبی اش، بحث کاغذ کاهی خاصی است که میزبان قصیده انتقادی و طنز زاکانی شده و به آن حال و هوایی نوستالژیک هم بخشیده است.

منظومه به خط زیبای نستعلیق نوشته شده، خط و خوشنویسی اش را هم هنرمندی به نام محمدصانعی خوانساری بر عهده داشته؛ کتاب به نقاشی هایی دیدنی هم مزین شده که جلوه اش را دوصد چندان کرده که البته در جای خود قابل تحلیل و بررسی هستند. اما چرا این کتاب؟ این کتاب را در بازدید از کتابفروشی اسلامیه؛ قدیمی ترین کتابفروشی تهران که همچنان شکل قدیمی اش را حفظ نموده یافتم، آن هم در بین انبوهی از کتاب ها. اتفاقاً انتشار کتاب را هم انتشارات اسلامیه برعهده داشته است.

آنهایی که هنوز فرصتی برای مطالعه این اثر خواندنی نیافته اند همین بس که بدانند عبیدزاکانی از چنان جایگاهی در عرصه ادبیات برخوردارست که در متون ادبی از او با عنوان مولانا عبید زاکانی یاد می کنند؛ حتی امام خمینی(ره) هم با چنین عنوانی از عبید زاکانی یاد کرده اند.

تمثیلی که عبیدزاکانی در قالب موش و گربه پیش روی علاقه مندان گذاشته برخوردار از معانی نهفته بسیاری است. بدین سبب حتی اگر قبل تر هم آنرا خوانده اید این روزها که فرصت بیشتری به دلیلی تعطیلی های پیش رو در اختیار داریم مطالعه باردیگر اش خالی از لطف نیست و چه بسا که موفق به درک نکات و پیام های تازه ای از آن بشویم. عبیدزاکانی ادیبی هم عصر حافظ است و از طنزی بهره گرفته که مشابه آن در اشعار حافظ هم دیده می شود.

از اولین تصحیح های آن هم می توان به کار عباس اقبال آشتیانی اشاره کرد؛ سال ها پیش علامه قزوینی نسخه ای از موش و گربه در پاریس پیدا می کند که گویا به خط خود عبیدزاکانی است. در وصف جایگاه این منظومه در زندگی ما ایرانیان بد نیست بدانید که قبل تر در مکتب خانه ها «موش و گربه» تدریس هم می شده است. با این وجود موش و گربه با وجود پیام ها و معانی عمیق نهفته در آن اثری مناسب همه گروه های سنی است؛ سیاست نامه ای ثمثیل گونه که حتی کودکان هم از شنیدن آن لذت خواهند برد. بگذارید اشاره هم به رعایت ملزومات ابلاغی این روزها کنم؛ امسال به استقبال کتابفروشان و یارمهربان در شرایطی متفاوت از دوره های گذشته می رویم؛ وضعیتی که به جهت نگرانی ها از شیوع بیشتر بیماری کرونا رقم خورده و ابعادی جهانی دارد.

از همین رو درخواست من از همه مردم عزیز کشورمان این است که روز کتابگردی را در حالی جشن بگیرند که در خانه های خود می مانند. البته هنوز هم طبق روال دوره های قبل بر ضرورت خرید کتاب در این روز سراسری اصرار دارم؛ این روزها کتابفروشان ما به تبع شرایط اقتصادی و محدودیت هایی که کرونا سبب شده حال و روز خوبی ندارند. کتاب بخریم تا هم بیش از پیش در راه دانایی گام برداریم و هم اینکه نگذاریم چراغ کتابفروشی ها، این بخش مهم از فرهنگ مان خاموش شود. خوشبختانه تلاشی که از مدت ها قبل برای ارسال رایگان کتاب به خانه مردم به خرج داده ایم به ثمر نشسته؛ هر چند که بنا بر شرایط و محدودیت ها این طرح تنها در تهران اجرائی می شود. نکته ای که نباید فراموش کرد این است که تجربه نخست چنین اقدامی، آن هم در سطحی گسترده است؛ بدین سبب طبیعی است که با نقاط ضعفی روبرو شود که از مردم می خواهم قدری صبوری به خرج بدهند.

مسئولیت ارسال کتاب ها با همراهی پیک بادپا را ما برعهده گرفته ایم اما بخش هماهنگی کتابفروشان و ناشران با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران است که امیدوارم به بهترین نحو طی این همکاری مشترک موفق به انجام آن بشویم.


در بعضی دیگر از نقاط کشور هم سعی شده تا شاهد گام هایی مشابه یا حداقل درنظر گرفتن تخفیف هایی برای ارسال کتاب باشیم. بدین سبب برخلاف هشتگ سالهای قبل که «# من_هم_می آیم» بود، امسال همگی به هشتگ «# درخانه_می مانیم» می پیوندیم و با خرید غیرحضوری کتاب از کتابفروشی های محله های مان تجدید بیعت باردیگر ای با این یار قدیمی می نماییم.


1399/08/29
21:25:43
5.0 / ۵
1262
تگهای خبر: اقتصاد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد در خانه-می مانیم و كتاب را به خانه هایمان دعوت می نماییم
نظر شما در مورد در خانه-می مانیم و كتاب را به خانه هایمان دعوت می نماییم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها