هویتی كه ماندگار شد

هویتی كه ماندگار شد به گزارش برتریها روزنامه سیاست روز در یادداشتی نوشت: در سالگرد ترور فرماندهان مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی عراق و همرزمانشان در تروریسم دولتی آمریکا، در خیلی از کشورهای جهان ملت ها به برگزاری مراسم یادبود و تجدید پیمان با سرداران مقاومت اقدام نموده اند.


روزنامه سیاست روز دوشنبه ۱۵ دی در یادداشتی به قلم قاسم غفوری نوشته است: هر چند که طی روزهای اخیر آمریکا با تحرکات نظامــی در خلیج فــارس و جابه جایی نیرو در عراق و ســوریه تلاش دارد تا قدرت نمایی روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید را به نمایش گــذارد اما نه فقط منطقــه بلکه عرصه جهانی بــدون توجه به این تحرکات، شــاهد تحولاتی خاص و تامل برانگیز است. آن تحول بسیار مهم آنست که در سالگرد ترور فرماندهان مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی عراق و همرزمانشان در تروریسم دولتی آمریکا، در بســیاری از کشــورهای جهان ملت ها به برگزاری مراسم یادبود و تجدید پیمان با ســرداران مقاومت اقدام نموده اند.
در روزهای اخیر در خیلی از کشورها از افغانستان و پاکستان تا عراق، ســوریه، لبنان، یمن، فلسطین و خیلی از کشورهای فرامنطقه ای در آفریقا، آمریکای التین وحتی در اروپا مراسم یادبود سرداران مقاومت برگزار می شــود. نکتــه مهم آنکه مطالبــه ملت ها ازیک ســو تجدید پیمان با آرمان ها و اهداف ســرداران مقاومت است و از طرفی خواســتار مجازات و محاکمه عامالن و آمران این ترور ضدبشری شده اند. آنها تاکید دارند که انتقام گیری نه فقط حق جبهه مقاومت بلکه حق تمام آزادی خواهان جهان اســت کــه افرادی همچون سردار ســلیمانی و ابومهدی المهندس را کانون مبارزه با تروریســم و برقــرار کننده وحدت و امنیت جهان می دانند. این نوع عملکرد جهانی بیان کننده این حقیقت است که برخالف ادعــای غرب، جهانیان ایران را محور امنیت و آمریکا را محور تروریسم می دانند و تاکید دارند که آمریکا نه حلال مشکلات که خود بخش محوری بحران های جهانی است.
حال این ســوال مطرح اســت کــه چگونه می شــود که آمریکایی که به قول ترامپ ۷ هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه می کند و بزرگترین دستگاه های رسانه ای و تبلیغاتی جهانی را دارد چنین منفور جهانیان می شود و در نقطه مقابل جمهوری اسلامی به محور عزت و کرامت جهانی مبدل شــده وجهان امروز مراسم سالگرد ســردار بزرگ ایران و فرماندهان مقاومت تشــکیل شــده توسط جمهوری اسالمی را برگزار می کند؟ پاســخ به این پرســش را در تفاوت دیدگاه نظام لیبرال سرمایه داری و انقلاب اسلامی نسبت به ملت ها و تحولات جهانی می توان دانست. نظام لیبرال سرمایه داری همیشه بر اصل منافع اقتصادی و برتری جوبی رفتار می کند و در این راه حتی به ایجاد گروه های تروریستی و کشتار بشریت می پردازد حال آنکه انقلاب اسلامی بر اصل ارزش ها و پشتیبانی از صلح و امنیت جهانی، اســتقلال و آزادی ملت ها تاکیــد دارد؛ چنانکه جبهه مقاومت با محوریت ایــران به اذعان جهانیان کانون مبارزه با تروریســم بوده حــال آنکه ائتالف ضدداعش آمریکا، رسما به حمایت و تقویت تروریسم پرداخته و در این راه حتی مبادرت به ترور فرماندهان مقاومت کرده است.
نکته دیگر آنکه نگاه لیبرال سرمایه داری براســاس سلطه گری و برتری جویی استوار اســت. بعنوان مثال وقتی آمریکا ناتو یا ائتلاف ضدتروریسم را تشکیل می دهد براصل برتری آمریکا و لزوم پذیرش این ســلطه از طرف ســایر کشــورهای عضو استوار است. بر طبق این تفکر، همه کشورها بدون هویت شــده و این نام آمریکاست که در راس قرار گرفته و ســایر کشورها فقط نقش بردگانی را دارند که هیچ گاه نامی از آنها برده نمی گردد. این نوع رفتارها نوعی حقارت و هویت سوزی را در بین کشــورهای عضو به وجود آورده که همراهی آنان نه از روی خواســت قلبی بلکه از روی ترس و یا اجبار اســت که در نهایت نیز به طغیان منجر می شد چنانکه به اذعان آمریکایی ها، ناتــو به علت اختلافات داخلی در حال فروپاشی است. در نقطه مقابل تفکر لیبرال ســرمایه داری شــاهد تفکر انقلاب اسلامی هستیم که در واژه مکتب سلیمانی می توان آنرا مشــاهده کرد. براســاس این دیدگاه ملت ها همیشه آزاد و مستقل هستند و گروه های مقاومت شــکل گرفته در هر کشوری دارای هویت مستقل است.
انقلاب اســلامی به ملتهــا و جریانهای مقاومت هویت بخشید چنانکه امروز جهان با نامهایی همچون تیپ فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان، حزب ا... لبنان، حشدالشعبی، حزب ا...، کتائب و نجباء عراق، مقاومت سوریه، جهاد اسلامی، حماس و... فلسطین، انصارا... یمن آشنا شده است. نکته مهم آنکه این هویت بخشی به جریان مقاومت در سراسر جهان زمینه ساز آن شده تا این جریانها بــا اراده ای قلبی و میلی باطنــی و درونی، همچون دانه های یک تســبیح ذیل پرچم مقاومت اســامی هویت واحدی را رقم زنند. ایــن هویت واحد امروز فریاد واحد ادامــه راه فرماندهان مقاومت و گرفتن انقلاب خون آنها را ســر می دهند. هویتی واحد که رمز ماندگاری جبهه مقاومت است در صورتیکه تفکر لیبرال ســرمایه داری با محوریت آمریکا جز نابودی ائتلاف هایشان و خروج از منطقه گزینه ای در پیش رو نخواهد داشت، چنانکه ملت های منطقه طی روزهای اخیر فریاد مقاومت و ادامه راه ســرداران مقاومت را سر دادند.منبع:

1399/10/15
13:58:35
0.0 / ۵
1421
تگهای خبر: اقتصاد , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هویتی كه ماندگار شد
نظر شما در مورد هویتی كه ماندگار شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها