رفتارهای خودآگاهانه در مقابل كرونا

رفتارهای خودآگاهانه در مقابل كرونا روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: درباره لزوم رعایت سفارش های بهداشتی و مراقبتی به بررسی نیازهای غریزی انسان بویژه در دوران شیوع ویروس کووید 19 نیاز داریم.روزنامه ایران پنجشنبه ۹ بهمن در یادداشتی به قلم مجید صفاری نیا روانشناس اجتماعی، آورده است: انسان موجودی اجتماعی است و در علم روانشناسی انسان موجودی است که ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی دارد. بطور کل باید به این نکته مهم اشاره کنم که انسان محدودیت پذیر نیست و تمایل دارد در محیطی آزاد زندگی کند. در بررسی بعد زیستی، انسان ها محدودیت ناپذیرند و باید هیجانات خود همچون غم، شادی، نگرانی و... را بروز بدهند که هم اکنون با شرایط کرونائی جامعه ما با تعارض است. خاصیت های ارثی و ذاتی انسان موجب می شود رفتارهای ناهنجارش به رفتارهای هوشیارانه اش غلبه کند و نیاز به این دارد در جمع یا دورهمی باشد و این مقوله جزو بعد زیستی او شمرده می شود.


اما در بعد روانی انسان، ابعاد مختلفی وجود دارد، خاصیت های شخصیتی مختلفی که تعدادی از این شخصیت ها در رعایت مسائل بهداشتی در دوران کرونا اختلال وارد می کنند، مثل افرادی که مبتلا به اختلال روانی و شخصیتی هستند؛ افرادی که اختلال شخصیت نمایشی دارند که ناخواسته از قوانین و مقررات سرباز می زنند. بعدی که می توان به آن دقت و توجه کرد، بعد اجتماعی انسان است که تأثیرپذیری او را نشان میدهد. در بعد اجتماعی نیاز به مداخله دولت هاست. نخبگان یا مسئولان بالادستی باید با طراحی محیط و وضع برخی قوانین بازدارنده محیط و فضا را برای تبعیت افراد مهیا کنند.

به عنوان مثال الزامی شدن ماسک در محیط های عمومی، محدودیت های ساعت کاری اصناف و تردد خودرو ها جزو طراحی هایی شمرده می شود که الان مردم ملزم به رعایت آنها شده اند. طراحی محیط، انسان ها را ترغیب می کند به تبعیت از قانون. در کل باید گفت طراحی و کنترل محیط، افراد جامعه را در این شرایط کرونائی که نیاز به رعایت حداکثری است محدود می کند به کارهای اجتماعی کنترل شده.

در کل باید بگویم انسان موجود خیلی هوشیار و خودآگاهی نیست و غالباً رفتارهایش برمبنای نیازها و عادات و مشوق ها صورت می گیرد. به هر حال رعایت مسائل پیش گیری از کرونا نیاز به رفتار خودآگاهانه دارد و هر چه محدودیت ها در این رابطه بیشتر باشد، رفتارهای آگاهانه هم رشد خواهدنمود.

این نکته را نباید فراموش نماییم که دولت ها هم باید در طراحی محیط و کنترل رفتارهای شهروندان برخی شرایط همچون تامین مالی آنها را لحاظ کنند بعنوان مثال تدابیر اقتصادی برای اصناف یا بیکاران را در این شرایط درنظر بگیرند تا پیش گیری از شیوع ویروس کرونا به حداقل ممکن برسد.


1399/11/09
17:27:26
0.0 / ۵
800
تگهای خبر: اقتصاد , طراحی , علم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رفتارهای خودآگاهانه در مقابل كرونا
نظر شما در مورد رفتارهای خودآگاهانه در مقابل كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها