قفقاز مسیر حذف تحریم ها با كریدور تازه

قفقاز مسیر حذف تحریم ها با كریدور تازه روزنامه آرمان ملی در گفت وگویی با قاسم مومنی آورده است: ایران امروز با چندین نوع تحریم مواجه می باشد که برای دور زدن آنها باید مسیری بسیار دشوار طی شود. با فرض اینکه بایدن تحریم ها را مقابل ایران لغو کند باز هم چند ماه زمان خواهد برد اما قفقاز یک مسیر نزدیک و سریع برای گشایش اقتصادیست.در گزیده ای از گفت وگوی ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ روزنامه آرمان ملی با قاسم مومنی کارشناس مسایل بین الملل می خوانیم: جنگ قره باغ تحولاتی را در عرصه میدانی به وجود آورده است که سایر همسایگان را نیز درگیر خود کرده است. امروز شاهد می باشیم که مرز جمهوری آذربایجان با ایران تغییر کرده و چند کیلومتری بیشتر شده است و تغییراتی در جغرافیای سیاسی در کنار ایران به وجود آمده است. در جهت بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت وگویی با قاسم مومنی، کارشناس مسائل بین الملل داشته است که می خوانید.

سفر وزیر خارجه کشورمان به قفقاز می تواند چه دستاوردهای مثبتی برای کشورمان به دنبال داشته باشد؟

پس از بحران قره باغ و تغییر جغرافیای منطقه، گمانه زنی های مختلفی درباب وضعیت آتی منطقه بوجود آمده است. ایران بعنوان یک کشور همسایه در این منطقه که از قدیم حوزه نفوذ ایران شناخته می شده و از اهمیت زیادی نیز برخوردار بوده است. درگیری ها و تحولات در بعضی کشورهای خاورمیانه سبب شد ایران تمرکز خودرا به مناطقی غیر از قفقاز معطوف کند اما در وضعیت فعلی ضرورت دارد تا با نقش آفرینی پررنگ تر مانع از نفوذ کشورهای فرامنطقه ای به قفقاز شود. خزر، انرژی و مسیر ترانزیت از قفقاز به سمت اروپا بسیار حائز اهمیت می باشد. مسائلی که امروز تحت تاثیر جنگ قره باغ در آنها تغییراتی بوجود آمده که مهم ترین آنها اتصال ترکیه به بخش مرکزی جمهوری آذربایجان بدون واسطه است. این یک تحول بزرگ بود برای اینکه دیگر ترکیه نیازی به ایران یا گرجستان برای اتصال به خلیج فارس و بعد از آن آسیای میانه، ندارد. در چنین فضایی وزیرخارجه کشورمان به منطقه سفر کرد و در این سفر به تبادل نظر پرداخته است تا ایران نیز با طرح ابتکاری در این تغییر و تحولات نقش آفرینی کند، به آن علت که در وضعیت تحریم، نیاز به عرصه ای برای ارتباط با جهان داریم و این عرصه می تواند قفقاز باشد. در این راستا اگر کریدور خلیج فارس به سمت دریای سیاه عملیاتی شود می تواند یک پیروزی بزرگ برای ایران در عرصه اقتصادی باشد.

قفقاز می تواند مسیری برای شکست تحریم ها مقابل کشورمان باشد؟

این امر امکان دارد و خط راه آهن نیز می تواند در این حوزه نقش مهمی ایفا کند؛ راه آهنی که می تواند ایران را به روسیه متصل کرده و یک مسیر ترانزیتی مهم شود. خط راه آهنی که در گذشته تخریب و به فراموشی سپرده شد. ترانزیت ریلی ایران از این مسیر می تواند خودرا به جهان و اروپا متصل کند و تحولات عظیم اقتصادی برای ایران به ارمغان آورد. امروز شرایط بگونه ای مهیا شده که ایران می تواند بوسیله آذربایجان و ترکیه به دریای سیاه متصل شده که خود دروازه ورود به اروپاست که امنیت خوبی دارد و قابل اطمینان تر است. این خط راه آهن و نقل و انتقال کالا بوسیله آن بعد از لغو تحریم ها به مرحله بسیار شکوفایی خواهد رسید.

مناسبات دوجانبه چگونه باید ترسیم شود تا کشورها تجارت با ایران را بر خطرات آن ترجیح دهند؟

ایران باید در ابتدا نیازهای کشورهای مقابل را شناسایی کند و در این مسیرها گام بردارد و زمانی که کشور مقابل مشاهده کند که می تواند از مسیر ایران نیازهای خودرا به شکل بهتری برطرف کند، آنها نیز تمایل پیدا خواهند کرد تا با ایران ارتباط برقرار کنند و ضرورت دارد در این حوزه اطمینان سازی بوسیله دیپلماسی صورت گیرد. کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان در این حوزه ظرفیت های خوبی برای همکاری دارند. باید طبق نیازهای موردی با این کشورها وارد تعامل شویم. معامله کالا به کالا و تبادل مالی محلی می تواند در این حوزه راهگشا بوده و به کمک طرفین آید. این شاید بهترین مسیر برای دور زدن تحریم ها باشد. ایران امروز با چندین نوع تحریم مواجه می باشد که برای دور زدن آنها باید مسیری بسیار دشوار طی شود. با فرض اینکه بایدن تحریم ها را مقابل ایران لغو کند باز هم چند ماه زمان خواهد برد اما قفقاز یک مسیر نزدیک و سریع برای گشایش اقتصادی می باشد.


1399/11/12
21:01:59
0.0 / ۵
754
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد قفقاز مسیر حذف تحریم ها با كریدور تازه
نظر شما در مورد قفقاز مسیر حذف تحریم ها با كریدور تازه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها